Najciekawsze wydarzenia na weekend w Warszawie

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd najciekawszych wydarzeń na weekend w Warszawie. Tym razem znajdzie się coś dla miłośników teatru, zdrowej kuchni i podróży. Na nudę narzekać nie będą również fani hip hopu oraz Ci, którzy muzyki lubią słuchać na starych i klasycznych winylach.
Premiera spektaklu Wiosna
Gdzie: Teatr Studio, Plac Defilad 1
Kiedy: 4 marca, godz. 19:00
Inspiracją do stworzenia spektaklu było jedno z najczęściej wystawianych dzieł Czechowa – Wujaszek Wania. Przedstawienie przygotowane przez Leonardo Moreirę można traktować jako dwie oddzielne historię – w pierwszej z nich reżyser ukazuje drogę do podjęcia ważnego życiowego wyboru, w drugiej prezentuje alternatywną wersję zdarzeń. Twórca udowadnia, że to jak postrzegamy daną sytuację jest kwestią perspektywy. Stara się znaleźć odpowiedzi na dwa kluczowe pytania:
-Jak wyglądałyby chwilę, których nie przeżyliśmy, a mogliśmy przeżyć?
– Czy sztuka pozwala na pokazania momentów niezaistniałych?
W obsadzie przedstawienia znaleźli się: Monika Krzywkowska, Marta Juras, Marcin Bosak, Łukasz Simlat, Stanisław Brudny oraz Antoni Pawlicki.
Targ Prawdziwy
Gdzie: Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25
Kiedy: 5 marca, godz. 9:00-21:00
Wszyscy, którzy poszukują świeżych, regionalnych produktów pochodzących od lokalnych dostawców powinni wybrać się na organizowany w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich Targ Prawdziwy. Goście znajdą tu zdrowe, domowe jedzenie – zupy, krokiety, naleśniki czy kluski i kopytka. Wydarzenie odbywać będzie się po raz pierwszy. Przewidziano wiele niespodzianek i atrakcji, między innymi warsztaty lepienia pierogów oraz pokazy kulinarne.
Moja Historia. Spotkanie z Krystianem Lupą
Gdzie: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1
Kiedy: 5 marca, godz. 19:00
„Krystian Lupa – scenograf, grafik, dramaturg, pisarz, tłumacz, pedagog, a przede wszystkim jeden z najwybitniejszych europejskich reżyserów teatralnych.” Mistrz, który ukształtował pokolenia twórców, opowie o swoim życiu – tym na scenie i za kulisami. Jak zapowiada, z przybyłymi gośćmi podzieli się własnymi doświadczeniami, nie skrywając się za żadnymi maskami.
Islandia na co dzień i od święta. Spotkanie
Gdzie: 8 stóp, ul. Ratuszowa 2
Kiedy: 5 marca, godz. 19:00
Autorzy bloga malaiduzywpodrozy.eu zaprezentują historie, które przytrafiły im się w odległej i zimnej północnej krainie. Dzięki wolontariatowi, na Islandii spędzili dwa niezwykłe miesiące. Poznanie miejsc nieodwiedzanych przez turystów zainspirowało ich do podzielenia się obserwacjami na temat codziennego życia mieszkańców. Spotkanie z podróżnikami to okazja do przekonania się o istnieniu drugiego, nieopisywanego w przewodnikach oblicza wyspy.
Syny. Koncert
Gdzie: DZiK, ul. Belwederska 44A
Kiedy: 5 marca, godz. 22:00
Syny to hip-hopowy duet określany mianem największego odkrycia 2015 roku. Ich debiutancką płytę Orient uznaje się za rodzaj hołdu dla polskiego rapu lat dziewięćdziesiątych. W tekstach zauważyć można nostalgię za czasami, kiedy to życie organizowały proste, obowiązujące na podwórku zasady. Po sobotnim koncercie duetu odbędzie się impreza – na scenie pojawi się gwiazda klubowej sceny – Jacek Sienkiewicz.
Finisaż wystawy Bronisław Krystall. Testament
Gdzie: Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3
Kiedy: 6 marca
Niedziela to ostatni dzień trwania wystawy poświęconej postaci Bronisława Krystalla – kolekcjonera i mecenasa sztuki. Z tej okazji Muzeum Narodowe przygotowało szereg atrakcji.
O godzinie 12:00 odbędzie się spacer, prowadzony przez Hannę Dzielińską, po cmentarzu przy ul. Okopowej, zatytułowany „Flirt z Tanatosem: artyści i mecenasi na cmentarzu żydowskim”. O 13.00 na wykład „Rien que la beauté, czyli życie pod znakiem sztuki – Bronisław Krystall: historyk sztuki, filozof, kolekcjoner i mecenas” zapraszają Katarzyna Mączewska i Krzysztof Załęski.
15.00 to czas muzycznego spotkania z wiolonczelistką Marzeną Masłowską. Dzień zakończy edukatorskie oprowadzanie po wystawie,
Wielki Antykwariat
Gdzie: Bar Studio, Plac Defilad 1
Kiedy: 6 marca, godzina 12:00-18:00
W Pałacu Kultury i Nauki już po raz drugi odbędzie się wielkie święto fanów literatury i muzyki – na jednej przestrzeni swoje zbiory zaprezentuje kilkanaście antykwariatów oraz sklepów winylowych, a także prywatni wystawcy. Część książek nabyć będzie można za symboliczną złotówkę. Wydarzenie umili specjalnie przygotowana oprawa muzyczna. Na najmłodszych gości czekają warsztaty przygotowywane przez animatorów.
MDM jako wyraz myśli socrealu i powojennego modernizmu, historia i symbolika. Spacer
Gdzie: Bar Mleczny Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16 – miejsce zbiórki
Kiedy: 6 marca, godz. 15:00
Portal Warszawski zaprasza na spacer z przewodnikiem miejskim po Marszałkowskiej Dzielnicy Osiedlowej. MDM miała pełnić funkcję wizytówki socjalistycznego miasta oraz stanowić architektoniczne odzwierciedlenie idei równości. Przestrzeń częściej postrzegano jednak jako luksusową. Z perspektywy czasu można uznać ją za jedno z lepiej zaprojektowanych rozwiązań budowlanych warszawskiego krajobrazu.
Tekst: Anna Har
Submit a Comment