TOP wydarzeń na weekend

Nie macie jeszcze planów na weekend? Prezentujemy przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie.
PIĄTEK – 5 lutego
Długie lata 90. i dziś. Dyskusja. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Dla zainteresowanych polską sztuką lat dziewięćdziesiątych CSW przygotowało dyskusję z udziałem artystów, kuratorów i przedstawicieli nauk humanistycznych . Zaproszeni goście zastanowią się nad znaczeniem terminu „sztuka krytyczna“. W swoich rozważaniach uwzględniać będą kontekst ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej.
Rozmowa towarzyszy publikacji katalogu wystawy „British British Polish Polish. Sztuka na krańcach Europy. Długie lata 1990. i dziś”, Na wystawie tej zestawiono ze sobą prace artystów reprezentujących polską sztukę krytyczną z działalnością grupy brytyjskich twórców lat 90. określanych mianem Young British Artist.
godz. 19.00
CSW, budynek Laboratorium, sala im. W. Krukowskiego
wstęp wolny
Kobiecość i męskość. Perspektywa międzykulturowa. Seminarium. Muzeum
Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich zachęca do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym kulturowych wizerunków oraz ról kobiet i mężczyzn w trzech tradycjach: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Uczestnicy seminarium poruszać będą takie kwestie jak: rodzina i małżeństwo, związki jednopłciowe oraz inter- i transseksualność w religiach monoteistycznych. Porozmawiają także na temat mechanizmów tworzenia się relacji między płciami oraz rodzajów aktywności podejmowanych przez kobiety i mężczyzn w sferze prywatnej oraz publicznej.
Godz. 17:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: http://bilety.polin.pl/termin.html?id_grupy=14&data=2016-02-05
SOBOTA – 6 lutego
Działania z rodziną, Galeria RASTER
Galeria RASTER zaprasza na wernisaż wystawy Działania z rodziną, w której udział biorą Zbigniew Libera, Wilhelm Sansal, Bartek Materka, Aneta Grzeszykowska oraz KwieKulik.
Z jednej strony rodzina stanowi dla twórców rodzaj najłatwiej dostępnej inspiracji, z drugiej wykorzystanie jej w pracy równoznaczne jest z obnażeniem się, odsłonieniem własnej prywatności. Te i inne dylematy stały się inspracją
do powstania wystawy.
Wernisaż w godz. 18:00-21:00
Wystawa czynna do 12.03.2016
Mama, tata do teatru! Warsztaty dla dzieci w trakcie trwania spektaklu Ewelina płacze, TR Warszawa
TR Warszawa wszystkim rodzinom z dziećmi proponuje kolejne spotkanie z cyklu Mama, tata do teatru! W trakcie trwania spektaklu Ewelina płacze przeznaczonego dla rodziców i opiekunów, mali miłośnicy teatru wezmą udział w warsztatach, podczas których dowiedzą się, co dzieje się w teatralnej garderobie, a także stworzą kostiumy dla wymyślonych postaci.
rozpoczęcie warsztatów: 17:30, księgarnia Tarabuk, ul. Marszałkowska 7
rozpoczęcie spektaklu Ewelina płacze: 18:00, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
Azjatycki Nowy Rok w Kinie Muranów
W weekend poprzedzający księżycowy Rok Małpy organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków zapraszają do kina Muranów na przegląd filmów japońskich. W repertuarze znalazły się:
– Kot do wynajęcia (godz. 20:30)– historia Sayoko, tóra wpada na pomysł założenia wypożyczalni dla kotów
– 0,5mm (godz. 23:00) – opowieść o Sawie – młodej kobiecie, która wykorzystując niekonwencjonalne metody opiekuje się starszymi osobami.
Między seansami, o godzinie 22:30, przewidziana została noworoczna lampka wina.
Wielka wyprzedaż w księgarni artystycznej Bookoff
Sobota to pierwszy dzień wielkiej zimowej wyprzedaży w księgarni artystycznej Bookoff. Dla amatorów sztuki, designu, fotografii czy kulinariów przygotowano ponad dwa tysiące tytułów, których ceny zostały obniżone nawet do 85%.
Wyprzedaż odbędzie się we wszystkich stacjonarnych punktach księgarni, a także obejmie stronę internetową bookoff.pl
W weekend rozpoczynający wyprzedaż wszystkie księgarnie będą czynne w sobotę i w niedzielę. Godziny pracy księgarni:
Księgarnia Artystyczna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej:
sobota 6.02 – czynne 12:00-20:00
niedziela 7.02 – czynne 12:00-20:00
Księgarnia Fotograficzna przy ul. Ogrodowej 7:
sobota 6.02 – czynne 12:00-18:00
niedziela 7.02 – czynne 12:00-18:00
Księgarnia Kulinarna przy ul. Żelaznej 91:
sobota 6.02 – czynne 12:00-18:00
niedziela 7.02 – czynne 12:00-18:00
Balanga na Zamku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Kolejna propozycja od CSW na weekend. Także i tym razem skierowana do fanów lat 90. Z okazji kończącego się już karnawału, w jednej z ważniejszych instytucji kultury w kraju, odbędzie się balanga. Tańcom w rytm oldschoolowych hitów towarzyszyć będą pokazy kultowych filmów sprzed dwóch dekad. Jak zapewniają organizatorzy: „włosy na gofrownicę, grzywkę na Alfa, zaczes na Rachel, balejaż, tapir, ogrodniczki, ortalion, bawełniane swetry, flanela, dżins, glany, lenary i plecaki-kostki“ mile widziane.
Godz. 21:00
Wstęp: 10zł (liczba biletów ograniczona)
NIEDZIELA 7 lutego
Spacer śladami Lalki Bolesława Prusa
Wszystkim, którzy zdążyli odpocząć po sobotniej imprezie, polecamy spacer śladami bohaterów Lalki. Bolesław Prus skonstruował przenikliwy obraz Warszawy przełomu lat 70. I 80. XIX wieku. Uczestnicy wycieczki odwiedzą parki, kamienice i kościoły będące tłem dla akcji jednej z najważniejszych powieści w historii polskiej literatury.
Godz. 16:05
Spotkanie pod budynkiem Teatru Narodowego na Placu Teatralnym
Czas trwania: około 2 godziny
Wstęp wolny
Wieczór Baletowy, Teatr Wielki Opera Narodowa
Na zakończenie propozycja dla miłośników tańca i muzyki. Wydział Pedagogiki Baletowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprasza na doroczny spektakl dyplomowy w wykonaniu studentów.
Godz. 15:30
Scena Kameralna Teatru Wielkiego-Opery Narodowej
Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w holu UMFC
Wybór wydarzeń i opracowanie: Anna Har
Submit a Comment