Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Wrzesień 27, 2022

Scroll to top

Top

No Comments

WEEKEND W GDAŃSKU – KARTKA Z FOTOPAMIĘTNIKA

WEEKEND W GDAŃSKU – KARTKA Z FOTOPAMIĘTNIKA
intopassion

Starówka kojarzy się z Starym Miastem, jednak Stare Miasto w Gdańsku to akurat część, która po wojnie nie została odbudowana. Miejsce, na którym znajduję się większość zabytków to Główne Miasto położone w samym centrum Śródmieścia, którego osią jest Droga Królewska składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu.

Gdańsk jest świetnym miejscem na weekendowy wypad poza miasto. Z samej Warszawy pociągiem dojeżdża się niecałe 3 godziny. By urozmaicić podróż, można wysiąść już w Sopocie i zahaczyć o plaże, nadmorskie wille i – koniecznie – molo.

  1. Ulica Długa, Gdański Ratusz po lewo

Na lewo pozostałości średniowiecznego budynku, na prawo kamienice kupieckie, w których fasadzie są typowo nowojorskie schodki, jak na Brooklynie. Kocie łby, latarnie i deszczowo trochę jak na tajemniczej angielskiej uliczce.

2 Fontanna Neptuna

3 Ulica Mariacka

 

A ja idę dalej, szukając jakiś marynarzy, drobnych kupców i robotników portowych.

Jakbym spacerował po średniowiecznym mieście, a to dlatego, że plan ulic, a nawet niektóre nazwy, nie zostały zmienione przez ostatnie 500 lat! Wiadomo, Gdańsk po wojnie został zniszczony równie dotkliwie jak Warszawa. Większość to tylko rekonstrukcje, ale postrzeganie ich jako autentyczne jest zapewnione. To chyba to coś, czego brakuje w Warszawie.

Rekonstrukcje rozpoznasz po tym, że ich fasady stoją równo w pionie. Autentyczne budynki odchylają się i nie są proste jak drut.

 

Tekst: Radosław Milczarek

Wszystkie zdjęcia z Hand Luggage Only.

Źródła zdjęć:

http://borgiese.tumblr.com/

 

https://500px.com/photo/76448911/mariacka-street-in-gdansk-by-fotolajt-?utm_medium=pinterest&utm_campaign=nativeshare&utm_content=web&utm_source=500px

 

http://handluggageonly.co.uk/

 

Submit a Comment