Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

10 TOP doświadczeń podróżniczych dla Twojego dziecka

10 TOP doświadczeń podróżniczych dla Twojego dziecka
Paulina Grabara

Włoski dziennikarz i reporter Tiziano Terzani marzył by pokazać swoim dzieciom świątynie Angkoru. Ich absolutne piękno, wielkość naszej cywilizacji. Osobno zabrał córkę i syna, by móc dzielić tę chwilę z każdym z nich. Dokąd ja chciałabym zabrać Natalkę? Jakie miejsca chciałabym, by zobaczyła choć raz w życiu?

Podróże kształcą, rozwijają. Pokazują, że świat jest różnorodny. Ludzie są różni. I to jest piękne. Każde z tych miejsc czegoś innego mnie nauczyło i czym innym mnie oczarowało.

Moja córka ma 7 miesięcy. To moja lista dla niej.

Moje małe słonko – w niektórych miejscach chciałabym być z Tobą, by widzieć jak reagujesz na ich piękno, co myślisz, gdy jesteś tam po raz pierwszy. Do innych mam nadzieję, że dotrzesz sama.

Ta lista powstała w oparciu o moje najpiękniejsze podróżnicze doświadczenia.

 

 

10 MIEJSC, do których chciałabym, aby moja córka wybrała się chociaż RAZ W ŻYCIU

# KENIA i MASAI MARA

W jeepie po parku jeździliśmy z niemieckim małżenstwem z 3-letnią córeczką, której zachwyt był tak piękny jak otaczająca nas natura. Mała rozpoznawała kolejne zwierzaki z Króla Lwa, Chciałabym Cię tam zabrać jak będziesz miała zaledwie kilka lat – żebyś zobaczyła piękno świata, ale przede wszystkim niezwykłe zwierzęta, które można podglądać w ich naturalnym środowisku. Małe lwiątka bawiące się z matkami, polujące gepardy, wiotkie antylopy i powolne i niebezpieczne hipopotamy.

Czemu Masai Mara? Bo z tych trzech, których byłam najbardziej mnie zachwycił, I podobno właśnie tu żyje najwięcej dzikich kotów przeliczając na 1km2.

 

KENIA PHOTO STORY part1

 

 

# ŚWIĄTYNIE ANGKORU, KAMBODŻA

Podróżnicy, malarze, fotografowie i zwykli turyści – wszyscy zachwycają się świątyniami w kambodżańskiej dżungli i najbardziej zdumiewające one nie rozczarowują. Tu chciałabym, abyśmy pojechały razem – wynajęły rower i nie śpiesząc się zupełnie jeździły sobie podziwiając piękno, które jest w stanie stworzyć człowiek.

 

Cuda Angkoru

 

 

# NOWY JORK, USA

Już Ci zazdroszczę, kiedy po raz pierwszy pójdziesz na spacer do Central Parku, czy przejdziesz przez Brooklyn Bridge by spojrzeć na Manhattan z oddali. To uczucie kiedy spacerujesz Piątą Aleją i podnosisz głowę w tunelu budynków, żeby zobaczyć niebo, gdy odkryjesz, że w galerii na Soho wisi ten Jackson Pollock, a w Blue Note trafiłeś właśnie na koncert Cassandry Willson. Tak po prostu.

 

Nowy Jork – najpierw zaliczasz ikony

 

 

# HAWANA, KUBA

Nie wiem jak będzie wyglądała Hawana, gdy tam dotrzesz po raz pierwszy. Moja pierwsza wizyta w Hawanie rozkochała mnie w tym mieście, które mimo, że biedne i rozpadające się, uważam za jedno z najpiękniejszych na świecie. Fale rozbijające się przy promenadzie Malecon, hiszpańska architektura w Havana Vieja, stare Cadillaci, z krórych część już nie jeździ, ale rewelacyjnie wyglądają na zdjęciach. Pełni energii ludzie, wśród których znajdziesz wielu artystów.

PHOTO STORY: KUBA

 

 

# TAJSKIE WYSPY

To tajski styl życia podróżowanie po wyspach. „Island hopping”. Nigdy nie byłam backpackersem i nie wiem czy będę Cię zachęcała czy nie byś z plecakiem ruszyła do Tajlandii, ale jedno wiem – te małe wyspeki są idealne na wakacje. Leniwe życie, przemieszczanie się na skuterze, woda prosto z kokosa na plaży, najpyszniejsze na świecie jedzenie i obrane mango za dolara.

AWAY KOH KOOD/Thailand

 

 

# RZYM,WŁOCHY

To moim zdaniem najpiękniejsze miasto Europy – a spacer od mojego ukochanego monumentalnego Piazza Venezia wzdłuż Forum Romanum aż do Koloseum to eliksir dla duszy. Promienie słońca, które odbijają się w pomarańczowych fasadach budynku, jedyne w swoim rodzaju sosny piniowe, gwar na straganach o poranku i espresso na Trastevere. To miasto, w którym wzięłam ślub z Twoim ojcem i miasto, do którego mam nadzieję wybierzemy się całą rodziną.

5 powodów, dla których Rzym zachwycił mnie po raz kolejny

 

 

#FLORENCJA I TOSKANIA, WŁOCHY

Florencja to spacer po muzeum – jakim przywilejem jest żyć na co dzień wśród takiego piękna. Naciesz swój wzrok i zostaw miasto za sobą. Zaszyj się w Toskanii: nie na wybrzeżu, a w sercu regionu, wśród winorośli regionu Chianti, w pobliżu drzew oliwnych. Zamieszkaj na trochę w kamiennym domu w małym miasteczku i obserwuj powolny piękny rytm życia.

TOSKANIA – TOP 10

 

 

# MEXICO CITY, MEKSYK

Sztuka meksykańskiej stolicy to nie tylko słynni mariachi, dom Fridy Kahlo w Coyoacan czy murale Diego Rivery. Mexico City jest kameralne w swoich różnorodnych dzielnicach i przepełnione sztuką współczesną. To trzecie największe miasto na świecie, które zamiast przytłaczać inspiruje.

Moje własne, kameralne Mexico City

 

 

# KOPENHAGA, DANIA

Widzisz Dania to Hygge – filozofia życia, która czyni z duńczyków najszczęśliwszy naród na świecie. Kreatywni, innowacyjni, nowatorscy fani designu i pełne kanałów, piękne architektonicznie miasto z uśmiechniętymi mieszkańcami jeżdżącymi na rowerach rozkochuje w sobie od pierwszej chwili. Mimo Hygge Kopenhaga nie pozwala mi zapomnieć jak ważne w życiu są pieniądze, bo wszystko jest tam bardzo drogie.

INTOcities: Kopenhaga

 

 

# PLAŻE NA KARAIBACH

Pierwsza moja daleka podróż z Twoimi dziadkami była na Dominikanę – do dziś pamiętam jak bardzo zachwycił mnie kolor wody i piasku. Potem wracałam dwukrotnie, dotarłam też na Jamajkę i Kubę. Plaże na Karaibach są moim zdaniem najpiękniejsze na świecie (no może równie piękne jak te, które znam z Azji czy Afryki). Te kolory z jednej strony pastelowe, z drugiej tak mocno nasycone. Tylko dziecko moje od momentu, kiedy tam dotrzesz, postawisz swoją stopę w miękkim piasku czy zanurzysz ją w ciepłej wodzie Morza Karaibskiego niestety raz na zawsze przestaną zachwycać Cię europejskie plaże. A przynajmniej większość z nich.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Submit a Comment