Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Kulturalny październik w Krakowie

Kulturalny październik w Krakowie
Aleksandra Raszczuk

 Październik w Krakowie to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych. Sprawdziliśmy czego nie można przegapić w nadchodzących dniach będąc w Grodzie Kraka.

 

Wędrowanie wg S. Wyspiańskiego. Część I Wesele #teatr

W Krakowskim Teatrze STU wystawiona zostanie pierwsza w kolejności, ale druga w realizacji część tryptyku wg. Stanisława Wyspiańskiego  „Wyzwolenie, Wesele, Akropolis”. „Wesele” nie wymaga niczyjej rekomendacji. To teatralne arcydzieło z pewnością można zaliczyć do kanonu tekstów, które musi znać każdy polski inteligent.

Ślub Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic dał początek utworowi o niezwykłej wadze. Zabawa weselna konfrontująca dwa światy – miejski i wiejski staje się scenerią niezwykłych wydarzeń. Rankiem, gdy wyparuje weselna wódka, a muzykantom opadną ze zmęczenia ręce, nic już nie będzie takie jak kiedyś… Nie może Was zabraknąć 21, 22 lub 24 października o godzinie 19:00 na al. Krasińskiego 16.

 

 

 

Dwoje na huśtawce #teatr

Opowieść o pewnej dwójce, o jednej parze. Całość rozegra się na Placu do Gry. Będą: nocne pocałunki, telefony, zazdrość, rozmowy nad ranem, głupie zachowania, wspólne jedzenie kurczaka. niedokończone związki, niedomknięte miłości. tęsknota, czułość, beznadziejna randka, początek czegoś ważnego. On i Ona. Namiętność. dwa mieszkania. Nowy York. projekcje jak ze snu o Bliskości. smutno, wesoło. z powagą, bez powagi. Usłyszycie historię od aktorów wskakujących i wyskakujących z roli na Placu do Gry. Będzie o miłości? Okazje do przekonania się o tym będą dwie: pierwsza 27, a druga 29 października o 18:00 w Teatrze Ludowym na osiedlu Teatralnym 23.

 

 

 

Screen and Sound Fest. Let’s See The Music 2015 #film

Organizowany przez Fundację Bielecki Art Festiwal Screen & Sound Fest. – Let’s See The Music to międzynarodowy projekt o charakterze otwartego konkursu na wizualizację filmową utworów muzycznych wybitnych polskich kompozytorów. Projekt stanowi platformę integrującą wyobraźnię wizualną artystów ze światem muzyki symfonicznej. Festiwal stał się nie tylko forum wymiany doświadczeń artystycznych uznanych twórców, ale też spotkaniem z młodymi najbardziej kreatywnymi ludźmi. Sztuki wizualne, w szczególności w połączeniu z muzyką klasyczną (przez wielu wciąż zwaną poważną), nie były dotychczas wystarczająco szeroko propagowane. Kino Kijów.Centrum na alejach Krasińskiego 24 zaprasza 24 października!

 

 

 

Beuys, Kantor & Demarco #wystawa

Wystawą Beuys, Kantor & Demarco MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przypomni spotkanie trzech wybitnych artystów XX wieku. Doszło do niego w 1973 roku podczas organizowanego przez Richarda Demarco festiwalu w Edynburgu. Prezentacja sztuki z obu stron żelaznej kurtyny miała służyć leczeniu ran i likwidowaniu międzynarodowych antagonizmów po II wojnie światowej. Wystawa przypomni zagraniczne sukcesy teatru Cricot 2 oraz zaprezentuje wspólne wątki w naznaczonej wojenną traumą twórczości Polaka Tadeusza Kantora i Niemca Josefa Beuysa. Oglądać można ją od 16 października w MOCAKU zlokalizowanym na ulicy Lipowej 4.

 

 

Czas na Taniec #spotkaniawykłady

Klub Aktora Loża na Rynku Głównym 41 zaprasza dzisiaj, 20 października o godzinie 19:00, na spotkanie z Leszkiem Rembowskim, w ramach cyklu „Czas na taniec”. Mazur, kujawiak, oberek, krakowiak, polonez – klasyka gatunku, będą bohaterami dzisiejszego wieczoru, organizowanego przez Balet Dworski Cracovia Danza. Leszek Rembowski to wybitny znawca wyżej wymienionych tańców, choreograf, wykładowca Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, którego warsztaty tańców polskich podczas Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” co roku przyciągają dziesiątki osób.

 

 

 

Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka 1931 – 1998. #wystawa

W wolnym czasie koniecznie odwiedźcie Galerię Lipową 3, gdzie zobaczyć można stałą wystawę Centrum Szkła i Ceramiki przedstawiającą historię huty szkła przy ul. Lipowej, jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa. Centrum Szkła i Ceramiki prezentuje także kolekcje zabytkowych narzędzi szklarskich, szkieł historycznych z XIX i początku XX wieku, a także „szkieł krakowskich”, produkowanych przy Lipowej w latach 1969-1998. Pokazy ręcznego formowania szkła pozwalają z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła.

 

 

Tekst: Karina Kostuch

Submit a Comment