Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

5 POLSKICH KOMEDII MIĘDZYWOJNIA, KTÓRE ROZBAWIĄ CIĘ DO ŁEZ!

5 POLSKICH KOMEDII MIĘDZYWOJNIA, KTÓRE ROZBAWIĄ CIĘ DO ŁEZ!
intopassion

Ach, jak przyjemnie, kołysać się wśród fal… – Lata 30. ubiegłego wieku, złote lata polskiej komedii, wydały wiele filmów, do których śmiejemy się przez łzy. Choć dziś są nieznane, to ich słodki smak pozostał w melodiach, które do dziś nucimy – sex appeal, to nasza broń kobieca… !

  1. CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA? (1934)

Brak równouprawnienia w zdobywaniu kolejnych szczebli kariery jak był, tak jest problemem i dzisiaj. Jednak Lucyna pomimo to i tak wyjechała do Paryża na studia, by zostać mechanikiem – z pomocą rodziców, żyjących w przeświadczeniu, że córka uczy się… szycia, stała się inżynierem. Kiedy wróciła do kraju, okazało się, że pracę jest znaleźć trudniej, będąc kobietą, dlatego też przebiera się za mężczyznę, i zakochuje w swoim szefie!

  1. PIĘTRO WYŻEJ (1937)

Do Hipolita Pączka, swojego wuja, przyjeżdża młoda dziewczyna – Lodzia. Dziwnym trafem trafia piętro wyżej do jego znienawidzonego sąsiada Henryka Pączka, młodego i przystojnego spikera radiowego. Młody chłopak nie wiedząc, kogo gości, opowiada o konflikcie z natarczywym sąsiadem, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji i nieoczekiwanej zamiany miejsc.

  1. JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT (1933)

Jest piękna dziewczyna, którą rodzice pragną bogato wydać, jest przystojny chłopak, który podaje się za bogatego warszawskiego kawalera i stary gbur, który liczy na posag. Tak rozpoczyna się walka o serce dziewczyny!

  1. KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ (1932)

Alojzy Kędziorek jest zakochany w córce Sagankiewicza – Renacie. Niestety nie spełnia wymagań rodziców dziewczyny. Pewnego dnia pisze piosenkę i omyłkowo zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Podczas jego nieobecności piosenka staję się radiowym hitem za sprawą dobrego kolegi. Kędziorek musi uciec ze szpitala, odzyskać ukochaną i utrzeć nosa podstępnemu koledze!

  1. ANTEK POLICMAJSTER (1935)

Warszawa pod zaborami. Antek Król, oskarżony o knowania antypaństwowe, ucieka przed policją rosyjską. Na drodze staje mu pijany i charakterem obelżywy policmajster, udający się do pewnego miasteczka. Antek bierze los w swoje ręce, przebiera się w jego mundur i zaczyna wprowadzać niekonwencjonalne, z punktu widzenia Rosjan, porządki!

 

Tekst: Radosław Milczarek

Submit a Comment