Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Wrzesień 20, 2020

Scroll to top

Top

4 Comments

8 rzeczy, których nie wiedziałeś o Zanzibarze

8 rzeczy, których nie wiedziałeś o Zanzibarze
intopassion

Naturalne jest, że odczuwamy strach przed nieznanym. Warto jednak wyjść ze strefy komfortu, aby przekonać się, co świat ma nam do zaoferowania. Jednak nie sposób poznać nowe miejsce tylko z przewodnikiem. Dlatego najłatwiej odkryć je z ludnością lokalną. Dzięki nim zgłębisz tajemnicę lokalnych obyczajów, usłyszysz miejscowe legendy i poznasz nowe metody na dolegliwości.

 

2jpg

 

Oto 8 ciekawostek o Zanzibarze, które Cię zaskoczą:

KAWA

Filiżanka z rana, później w pracy lub na uczelni – byle by wybudzić się ze słodkiego snu i nabrać sił na cały dzień. Wypicie kawy po 18 podobno wpływa niekorzystnie na jakość naszego spania. Mieszkańcy Zanzibaru piją kawę głównie przed snem dla relaksu i smaku.

 

 

2

 

 

LEKI

Próżno używać tam leków, które są dostępne w sklepach. Są źle przechowywane, dlatego nie będą działać, a przynajmniej nie w oczekiwanym przez nas stopniu. Co jeśli lek na ból głowy znajduje się właśnie nad naszymi głowami? Wystarczy rozejrzeć się i szukać właściwych drzew, roślin. Warto odkryć, co natura skrywa przed nami, gdyż jej skuteczność pozytywnie zaskakuje. Następnym razem na ból zęba zacznij żuć goździki. Na niestrawność wykorzystaj napar z imbiru lub kurkumy.

 

 

KOMARY

Hasło: komary. Zawsze wtedy  przypominam sobie moją siostrę, która stosuje całą profilaktykę przeciwmalaryczną. Poza tabletkami doraźnie aplikuje na siebie znaczne ilości preparatu przeciw insektom. Mimo to paradoksalnie staje się ich głównym obiektem zainteresowania. Jednak jest i sposób na to. Prosty i łatwo dostępny! Trawa cytrynowa, a dokładnie wcieranie w skórę bądź zostawienie w pomieszczeniu parę liści. Gwarantowane skuteczne pozbycie się komarów.

 

 

1

 

 

ZABAWA

Ludność zamieszkującą Zanzibar stanowią w głównej mierze muzułmanie. Spożywanie alkoholu jest niezgodne z ich religią. Nie stronią oni jednak od zabaw i tańców. Wtedy kolejny raz natura pokazuje nam swoje możliwości. Lokalnymi specjałami są gałka muszkatołowa gotowana na mleku oraz napar imbirowy. Uważa się, że w większej ilości pierwszy napój ma działania halucynogenne. Za to oba są mocnymi afrodyzjakami. Jak widać zawsze znajdzie się sposób na zrelaksowanie i przygotowanie na zabawy.

 

 

DZIKA AFRYKA

Afryka nieodłącznie nasuwa nam na myśl safari. Jednak Zanzibar to bardzo osobliwe miejsce jeśli chodzi o faunę. Nie znajdziemy tu niebezpiecznych drapieżników. Ostatni dziki lampart zanzibarski wyginął około 20 lat temu. Duże koty zostały wytępione z powodu wierzeń ludu, jakoby miały być wysłannikami czarownic i straszyć ludność. Dzikie gady można zobaczyć głównie w zamkniętych muzeach. Dlatego ludziom żyje się tam spokojniej – nie muszą się martwić o swoje gospodarskie zwierzęta.

 

 

9jpg

 

 

FARROKH BULSARA

Wielka ikona popu, która pochodzi z Zanzibaru. Jestem przekonana, że każdy z was dokładnie wie kto to. Nadal bez tropu? Prawdziwe imię i nazwisko nie daje żadnych wskazówek. Jakieś pomysły a propos autora „We are the champions”? Tak, to właśnie Freddie Mercury. W Stone Town – stolicy Zanzibaru znajduje się dom, w którym mieszkał tylko 7 lat.

 

 

11jp

 

 

TELEFONY

Czarny
Ląd oznacza nierozwiniętą technologię. Zapewne zgodzisz się z tą hipotezą. A jak jest? Wręcz przeciwnie. Afryka figuruje jako kontynent z największa liczbą telefonów komórkowych w stosunku do mieszkańców. Na niewiele ponad miliard osób przypada miliard telefonów. Zaskoczeni? Zanzibar jako turystyczne miejsce ma w tym swój spory udział. Ludność zajmuje się tam różnymi pracami i zazwyczaj do każdego „biznesu” używa innego telefonu. Wbrew pozorom nie powoduje to dezintegracji ich obowiązków – są bardzo punktualni i zorganizowani.

 

 

TECHNOLOGIA

Myślisz, że dużo czasu spędzasz na przeglądaniu portali społecznościowych, map oraz poczty? Nic bardziej mylnego. Polska w światowym udziale internetowego ruchu mobilnego znalazła się dopiero na 6. miejscu. Wydawało by się, że wyprzedzić mogły nas USA bądź zachodnia Europa, jednak to właśnie Afryka plasuje się na 3. miejscu. Niewiarygodne, prawda? Średnio spędza się tam 4.9 godzin w internecie oraz 3 godziny na urządzeniach mobilnych.

 

 

8jpg

 

Save

Save

Save

Comments

 1. THAT MONKEY!!!! THE CURE IS IN THE TREES AND THE SUNSHINE ALL AROUND US, ESPECIALLY IN A LOCATION THIS BEAUTIFUL!!

  • Paulina Grabara

   oh yes the place and its nature are amazing thanks for reading

 2. Freddie Mercury?!! Wow that is a great fact! These are all great actually. I especially love the tip about lemon grass. I would much rather us natural remedies than prescription drugs too. Also interesting fact about the time they spend online. Thanks for sharing!

  • Paulina Grabara

   thanks for reading 😉 I was also surprised how useful can be natural plants – hope we all use more natural medicine

Submit a Comment