Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

86.rocznica urodzin Stanleya Kubricka

86.rocznica urodzin Stanleya Kubricka
intopassion

 26-27 lipca br. w obecności gości specjalnych – bliźniaczek Grady z „Lśnienia” – fani Stanleya Kubricka będą mieli okazję uczcić 86. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina. Organizatorzy zaplanowali na ten weekend wiele atrakcji!

Z tej okazji do Krakowa przyjadą  słynne bliźniaczki Grady. Lisa i Louise Burns w 1980 roku w wieku 12 lat wystąpiły w filmie „Lśnienie”, wcielając się w role zamordowanych córek Delberta Grady’ego, które ukazują się jednemu z głównych bohaterów filmu Danny’emu Torrance’owi.

Lśnienie było ich pierwszym i zarazem ostatnim filmem pełnometrażowym w karierze. Pomimo udanego debiutu filmowego, nie zdecydowały się kontynuować kariery aktorskiej. Lisa uzyskała stopień magistra w dziedzinie literaturoznawstwa, natomiast Louise została mikrobiologiem.

Już w sobotę, 26 lipca w ramach Akademii Kubricka w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zaplanowano wykład Ernesta Wilde „Stanley Kubrick – twórca filmów gatunkowych czy twórca jednego filmu?”.

Tego samego dnia, o godz. 17.45  w kinie Kijów Centrum odbędzie się spotkanie publiczności z Lisą i Louise Burns, które  poprzedzi projekcję filmu „Barry Lyndon” na taśmie 35 mm. Na wieczorne atrakcje zaprasza natomiast Forum Przestrzenie, gdzie od maja funkcjonują Przestrzenie Kubricka – specjalne miejsce dla fanów artysty. Od godziny  19.00 będzie można posłuchać koncertu krakowskiej  grupy „Kapelanka”, a o 22.00 wszyscy obecni wzniosą toast za mistrza i zostaną uwiecznieni na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu. Wieczór zakończy pokaz plenerowy filmu „Lśnienie”.

Dzień później Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na „Niedzielę Bliźniaków”. Tego dnia wszystkie bliźniaki, w ramach zakupu tylko jednego biletu wstępu, mogą liczyć na spotkanie z siostrami Grady, specjalne oprowadzanie po wystawie oraz wspólne zdjęcia od godz. 14:00-17:00.

Od 4 maja do 14 września, Muzeum Narodowe w Krakowie jest współorganizatorem wystawy, którą  stworzyło Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Oryginalna makieta statku kosmicznego, weneckie maski, kostium małpy, słynny monolit czy panel komputera HAL 9000 to tylko nieliczne przykłady tego, co zobaczą odwiedzający krakowską ekspozycję. Charakteryzuje się ona własną specyfiką i stanowi odmienne, od edycji w innych krajach, spojrzenie na dorobek Stanleya Kubricka.

 

Wystawa Stanley Kubrick, 4.05 – 14.09.2014 r.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Gmach Główny, Al. 3 Maja 1

 

 

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących na stronie: www.stanelykubrick.krakow.pl oraz www.museum.krakow.pl.

 

Submit a Comment