Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Ciekawostki z Wyspy Bogów

Ciekawostki z Wyspy Bogów
Paulina Grabara

Mieszkający na Bali wyznawcy hinduizmu wierzą, że jest to Wyspa Bogów. Zgodnie z wierzeniami Balijczyków bogowie pozwalają im użytkować wyspę. lecz w zamian oczekują, aby mieszkańcy zadbali o jej równowagę.

 

10 Ciekawostek z Bali

1.

Wszystkie duże drzewa na Bali uważane są za święte. To na nich buduje się swiątynki, w których składane są ofiary.

 

2.

Balijskie świątynie nie mają dachów, dzięki czemu bogowie mogą łatwo wejść, kiedy są zapraszani na ceremonię.

 

3.

Nie bójcie się swastyki! Przypominająca wyglądem niemiecki symbol swastyka, którą znajdziemy przy wejściu i w samych świątyniach, jest o wiele starsza, a jej nazwa – „dobre bycie” – pochodzi z sanskrytu.

 

4.

Podróżując po wyspie zobaczymy razem kąpiących się mieszkańców wiosek. Rzeka to „wspólna wanna” i miejsce spotkań. Kobiety jako mniej czyste kąpią się w dole rzeki, aby nie zanieczyszczać wody mężczyznom.

 

5.

Na wyspie nie ma pociągów – najpopularniejszym lokalnym środkiem transportu są małe skutery, na których mieści się cała rodzina, często dodatkowo trzymając duże pakunki.

 

6.

Mimo, że Bali to wyspa, lokalni mieszkańcy przez długi czas trzymali się z dala od wody – zmiana nadeszła wraz z rozwojem turystyki. Pojedyncze wioski rybackie, jak Jimbaran, zlokalizowane są na spokojniejszym wybrzeżu.

 

7.

Ze względu na strach przed morzem niewielu Baijczyków jest rybakami. Większość uprawia ziemię wewnątrz wyspy, która jest tam bardzo żyzna.

 

8.

Kultura ryżu na Bali ma ponad 1000 lat – ryż nie tylko żywi mieszkańców, ale jest święty. Tarasy ryżowe to zachwycające widoki dla turystów.

 

9.

Na Bali rośnie bardzo wiele lokalnych gatunków kwiatów. Są symbolem czystości, szczerości i najczęstszym darem bogów.

 

10.

Baijczycy uważają ludzkie ciało za mikrokosmos i dzielą je na 3 części: najczystszą głowę (dotykanie po głowie uważają za brak szacunku), naturalną część środkową i nieczystą część poniżej pasa. Najbardziej nieczyste są stopy. Ten podział jest powodem, dla którego na Bali unika się budowy domów wielopiętrowych – aby nie mieć cudzych stóp na głową.

 

 

W pierwszym wydaniu STYLISH PAPER przeczytacie cały artykuł o Bali.

Więcej o STYLISH PAPER: premiera STYLISHpaper

 

 

Submit a Comment