Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

CO LUDZIE POWIEDZĄ?

CO LUDZIE POWIEDZĄ?
intopassion

INTOpassion.com popiera ciekawe inicjatywy związane z podróżami, a ta zdecydowanie do takich należy. W Lublinie powstała nowa szkoła języka angielskiego, która swoją kreatywnością zdecydowanie przebija inne i podbija lubelski rynek.

Arek, mieszkaniec Lublina jest pomysłodawcą tej inicjatywy. Dba o to, żeby szkoła nie była tylko miejscem nauki, ale także punktem spotkań i ciekawych akcji. Co Ludzie Powiedzą wychodzi poza ramy i co jakiś czas organizuje bardzo kreatywne eventy. Zainteresowaliśmy się tą inicjatywą i podpytaliśmy skąd się wziął pomysł i jak najlepiej nauczyć się angielskiego w przyjemny sposób.

Arek, bardzo mnie ciekawi, jak narodził się pomysł stworzenia niestandardowej szkoły języka angielskiego Co Ludzie Powiedzą w Lublinie?

Pomysł założenia szkoły języka angielskiego i kultury brytyjskiej narodził się w Londynie. Wynika z tego, że mieszkamy w Europie i najbliżej położonym nas krajem anglojęzycznym jest Wielkiej Brytania. Większość mieszkańców Polski kojarzy ten kraj z Big Benem i herbatą Earl Grey. Jednak oprócz tych dwóch sztandarowych aspektów, istnieje jeszcze wiele ciekawych wymiarów, które chcemy przybliżać naszym kursantom. Jest to podyktowane nie tylko tym, że wiele osób decyduje się na wyjazd do Anglii w celach turystycznych czy zarobkowych, ale także tym, że w Lublinie działa kilka firm z brytyjskim kapitałem. Zrozumienie mentalności i kultury brytyjskiej pomaga w nawiązywaniu kontaktów z mieszkańcami tego kraju, zrozumieniu ich zachowań, a także pomaga uniknąć kulturalnych i biznesowych faux pas.

Do jakiej grupy kierujecie swoją ofertę?

Języka obcego można zacząć uczyć się w każdym wieku. W Co Ludzie Powiedzą prowadzimy głównie kursy dla młodzieży i dorosłych (najstarszy kursant ma 65 lat), jednak mamy również grupę uczniów z gimnazjum, a w przyszłym roku planujemy uruchomienie grup dla dzieci w wieku od lat 6.

 

Jak najlepiej nauczyć się języka?

 

Na zajęciach wykorzystujemy kreatywne metody nauczania i zapamiętywania oraz skupiamy się przede wszystkim na szlifowaniu umiejętności mówienia. Jest to kompetencja zaniedbywana przez szkolny system oświaty, dlatego osoby, chcące powierzyć nam swoją edukację lingwistyczną pragną rozwijać właśnie swoje sprawności dyskursywne.

Podręczniki wykorzystujemy jako „bazę” materiałową, a lekcje wzbogacamy autorskimi ćwiczeniami stymulującymi obie półkule mózgowe. Dlatego właśnie na naszych zajęciach stosujemy przede wszystkim ‘walking and talking’, czyli 3-5 minutowe dyskusje na wybrany temat prowadzone na przemian z kilkoma partnerami.

Powiedz nam w jaki sposób prowadzicie zajęcia w Co Ludzie Powiedzą?

Każdy rozdział z książki wspierany jest przygotowywanym przez nas tematycznie dobranym słownictwem i idiomami, które powtarzane są na zajęciach tyle razy, że nawet poświęcając minimalną ilość czasu na pracę w domu, uczeń jest w stanie zapamiętać dużą część materiału. Gramatyka także  nauczana jest poprzez ćwiczenia stymulujące mówienie i dyskusje. Nie skupiamy się na żmudnym wypełnianiu luk w ćwiczeniach i sprawdzaniu odpowiedzi, gdyż takie zadania kursanci wykonują samodzielnie w domu. Do tego celu stosujemy metodę tzw. ‘blended learning’, dzięki której zajęcia odbywają się nie tylko w sali, ale również w Internecie. W tym roku uruchomiliśmy Portal Geniusza – platformę e-learningową, na której nasi lektorzy zamieszczają słownictwo z zajęć, ćwiczenia gramatyczne oraz materiały dodatkowe, np. interesujące, nieraz kontrowersyjne i wywołujące rumieniec na twarzy artykuły traktujące o kulturze Wielkiej Brytanii.

Co miesiąc wybieramy Kujona Miesiąca – co jest bardzo motywujące dla naszych uczniów!

Ponadto dbamy o to, aby atmosfera i komfort na zajęciach były na najwyższym poziomie, gdyż przyczynia się to do szybszego i łatwiejszego zapamiętywania nowego materiału. Stąd pomysł na wygodne pufy i „kącik speakingowy”, gdzie uczniowie mogą swobodnie prowadzić dyskusje na wybrane tematy, nie przeszkadzając sobie i nie przekrzykując się nawzajem.

 

Nauka to nie tylko gramatyka i słownictwo, co robicie, żeby Wasi uczniowie lepiej poznali klimat brytyjski i kulturę Wielkiej Brytanii?

Kulturę Wielkiej Brytanii popularyzujemy i pomagamy zrozumieć nie tylko przez spotkania z native speakerami, ale również wydarzenia związane z krajem Królowej Elżbiety. W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Big British Breakfast, podczas którego nasi uczniowie (i nie tylko) mogli skosztować prawdziwego angielskiego śniadania. Ponadto, zachęcamy wszystkich do udziału w różnego rodzaju warsztatach, takich jak Become a Master of Interpreting, na których zainteresowane osoby mają okazję sprawdzenia swoich umiejętności tłumaczeniowych w prawdziwych kabinach konferencyjnych. 22 maja organizujemy pierwszy MeetUp, na którym każdy będzie mógł porozmawiać po angielsku nie tylko z mieszkańcami Lublina, ale również z osobami przebywającymi tutaj tymczasowo, np. na wymianie w ramach programu Erasmus.

Jakie macie plany na kolejne miesiące? Jakie akcje teraz będziecie robić dla mieszkańców Lublina?

Co roku pełnimy również wrześniowe dyżury w kawiarni Kap Kap, gdzie w każdą sobotę każdy może przyjść i porozmawiać z nami bezpłatnie po angielsku na każdy temat. Ponadto, we wrześniu 2014 uruchomiliśmy projekt „Książka, czy kawa? Weź sobie obie!”, który polega na tym, że w wybranych kawiarniach Lublina można znaleźć skrzynki z ciekawymi pozycjami książkowymi napisanymi w języku angielskim. Tak oto goście kawiarni mogą rozkoszować się pyszną kawą i ciekawą lekturą takich anglojęzycznych publikacji jak „Władca Pierścieni”, „Harry Potter”, „Sex w Wielkim Mieście”, „50 Twarzy Greya”, „A Tale of Two Cities”, czy „Gra o Tron”.

Organizowane przez nas eventy są otwarte dla wszystkich, nie tylko dla naszych kursantów. Każdy może przyjść i skorzystać z bezpłatnej wiedzy językowej i kulturowej.

Wszystkich zachęcamy do rozpoczęcia nauki języka angielskiego w  Co ludzie Powiedzą  www.coludziepowiedza.co  i śledzenia wszystkich inicjatyw  na Facebooku: www.facebook.com/coludziepowiedza.co

Submit a Comment