Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Co to jest Bikram joga?

Co to jest Bikram joga?
Anna Matyjewicz

Bikram joga to rodzaj jogi którą Bikram Choudhury stworzył na podstawie tradycyjnych technik jogi. O tym co wyróżnia ten styl ćwiczeń i jakie korzyści płyną z praktykowania tego typu jogi opowie założycielka szkoły Bikram Yoga Warszawa – Marta Hodgdon.

Co to jest Bikram Joga i czym ten rodzaj jogi różni się od tradycyjnych ćwiczeń?

Bikram Joga to oryginalna gorąca joga. To właśnie Bikram Choudhury jeszcze w latach 60-tych jako pierwszy zaczął podgrzewać swoją salę do jogi do 41 °C i dodał 40% wilgotności. To on opracował też sekwencję 26 asan hatha jogi w taki sposób aby była dostępna dla początkujących a równocześnie wymagająca dla zaawansowanych. Swoją metodę Bikram wprowadził we własnej szkole w Bombaju a potem dopracował w Tokio, gdzie współpracował z fizjoterapeutami z Uniwersytetu Tokijskiego. Sam Bikram odniósł w młodości poważną kontuzję kolana, co stało się jego inspiracją do stworzenia systemu jogi o działaniu terapeutycznym.  Prawdziwą popularność zdobył w Kalifornii w latach 70-tych.

Bikram Joga różni się od innych stylów jogi głównie podwyższoną temperaturą, unikalną sekwencją 26 pozycji, a także tym, że wszyscy nauczyciele Bikram Jogi muszą odbyć trening pod osobistym nadzorem Bikrama. Bikram Joga nie uczy medytacji i nie ma żadnych odniesień do religii. Jest to hatha joga, czyli joga skupiona wyłącznie na wysiłku fizycznym i poprawie stanu kondycji fizycznej. Sam Bikram nazywa swoją jogę ‘medytacją w ruchu’.

Trochę historii – skąd pomysł na stworzenie w Warszawie takiej szkoły?

Chęć otworzenia szkoły powstała z pasji do Bikram Jogi. Ten styl jogi zaczęłam ćwiczyć 10 lat temu w studiu Bikram Jogi i Pilates, Club Stretch w Dubaju. Bardzo szybko zauważyłam jak bardzo pozytywnie wpływa to na moje zdrowie i samopoczucie. Cierpiałam przedtem na bóle kręgosłupa i bezsenność. Kiedy zaczęłam ćwiczyć Bikram Jogę po pierwsze zaczęłam normalnie spać, bardzo szybko zauważyłam, że nie bolą mnie plecy a po paru miesiącach udało mi się też schudnąć i to bez diety i bez stresu. Mniej więcej po dwóch latach regularnej praktyki zaczęłam zauważać inne pozytywne zmiany w moim życiu, większą asertywność, mniejszy poziom stresu i strachu, większą pewność siebie i poczucie zadowolenia z życia. Wtedy też narodził się pomysł na to żeby otworzyć studio Bikram Jogi w Polsce. Przez 10 lat praktyki obserwowałam jak bardzo popularna staje się ta metoda, zarówno w Dubaju jak i na całym świecie. Po trzech miesiącach istnienia naszej szkoły w Warszawie widzimy jak bardzo polubili ją także Polacy.

Ile trwają zajęcia i przez kogo są prowadzone?

Zajęcia Bikram Jogi trwają zawsze 90 minut. Prowadzone są tylko przez nauczycieli Bikram Jogi wyszkolonych i certyfikowanych przez Bikrama Choudhry, twórcę tej metody. W naszej szkole uczą w tej chwili trzy nauczycielki Bikram Jogi, wszystkie z certyfikatem uprawniającym do uczenia Bikram Jogi.

 

 

Jak ćwiczenia w 40 stopniowej temperaturze wpływają na nasze ciało?

Studio Bikram Jogi ogrzane jest do około 41 °C i ma 40% – 60% wilgotności. Bikram zaczął podgrzewać i nawilżać swoje studio kiedy uczył w zimie w suchym i chłodnym klimacie Tokio. Chciał w ten sposób odtworzyć naturalne warunki w jakich ćwiczy się jogę w Indiach. Okazało się, że ludzie kochają ciepło i uwielbiają się pocić! Wysoka temperatura rozgrzewa mięśnie i ścięgna, pozwala głębiej i bezpieczniej się rozciągać, przyspiesza spalanie tłuszczu i oczyszczanie organizmu z toksyn. Nowoczesne ogrzewanie na spoconej skórze daje uczucie lekkiego chłodzenia, 41°C to przyjemne ciepło, które pozwala się rozluźnić i zupełnie zapomnieć o stresie i napięciu całego dnia.

 Czy trzeba się przygotować do takich zajęć, jeżeli tak to w jaki sposób?

Aby przygotować się do zajęć: unikaj jedzenia 2 – 3 godziny przed lekcją. Pij dużo wody w ciągu dnia. Organizm powinien być dobrze nawodniony w czasie zajęć. Będziesz się pocić, więc unikaj luźnych bawełnianych rzeczy które wchłaniają płyny, najlepsze są dopasowane ubrania z tkanin sportowych, na przykład mieszanek bawełny i lycry. Na zajęcia przynieś matę do jogi i dwa duże ręczniki – jeden żeby położyć na matę a drugi pod prysznic. Możesz zabrać też dużą butelkę wody niegazowanej – nie ze szkła.

Jakie korzyści przynoszą ćwiczenia Bikram Jogi?

Bikram Joga stała się tak popularna w USA, Kanadzie, Australii i na zachodzie Europy dlatego, że działa terapeutycznie i pomaga w wielu problemach zdrowotnych wynikających ze współczesnego stylu życia. Jest świetna na kontuzje sportowe, Andy Murray wyleczył łokieć a Ryan Giggs liczne kontuzje z boiska właśnie dzięki Bikram Jodze, Serena Williams ćwiczy ten styl jogi regularnie. Na stronie Bikram Yoga – Testimonials jest cała lista podziękowań od osób, którym Bikram Joga pomogła na różnego rodzaju dolegliwości, od depresji i bezsenności, przez cukrzycę i choroby serca, po dyskopatie i kontuzje kolan.

Bikram Joga jest świetna na:

– Utratę wagi, pomaga szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Na jednej sesji spala się ponad 1000 kalorii. Reguluje apetyt i zmniejsza ochotę na niezdrowe jedzenie. Bez diety można łatwo utrzymać szczupłą sylwetkę.

– Detoksykację organizmu. Rozgrzane mięśnie łatwiej spalają tłuszcz a wraz z nim usuwane są toksyny. Intensywne pocenie i picie wody sprzyjają oczyszczaniu organów, gruczołów i skóry.

– Bóle kręgosłupa i kolan. Specjalnie wybrane pozycje wzmacniają wszystkie partie mięśni a zwłaszcza mięśnie pleców, nóg i brzucha.

– Astmę i alergie. Ćwiczenia oddechowe w gorącej i dobrze nawilżonej sali poprawiają wydolność płuc i systemu oddechowego.

– Emocje. Regularna praktyka zwiększa poczucie wiary w siebie, samokontrolę, silną wolę, cierpliwość, koncentrację i determinację.

– Stres. Ćwiczenie w rozgrzanej sali działa rozluźniająco, usuwa stres i napięcie. Po sesji Bikram Jogi jesteś pełen energii i pozytywnych myśli.

 

Czy Bikram Jogę może ćwiczyć każdy?

Bikram Joga to sekwencja dla początkujących i każdy, bez względu na kondycję fizyczną może ją ćwiczyć. Zajęcia Bikram Jogi to intensywny wysiłek fizyczny i podobnie jak przy uprawianiu innych sportów, osoby z problemami zdrowotnymi powinny się skonsultować z lekarzem zanim zaczną uprawiać ten styl jogi. Bikram Jogi nie powinny ćwiczyć kobiety w pierwszych 4 tygodniach ciąży. Kobiety, które mają regularną praktykę mogą ją kontynuować po tym okresie. Osoby z cerą naczynkową mogą odczuć pogorszenie stanu cery z powodu wysokiej temperatury. Epilepsja jest przeciwwskazaniem do uprawiania Bikram Jogi. Dzieci poniżej 13 roku życia nie mają w pełni wykształconych gruczołów potowych więc nie powinny ćwiczyć w tej temperaturze.

 

http://www.bikram.pl

 

Submit a Comment