Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Czas na JOGĘ!

Czas na JOGĘ!
Magdalena Maciejewska

Joga – dyscyplina sportu czy sposób życia? W Polsce stała się popularna kilkanaście lat temu sprawiając, że do dziś docierają do nas jej nowe odmiany i rodzaje. Czy ma realny wpływ i przekład na życie codzienne?

Joga to integracja, tak nazywamy drogę do stanu wewnętrznej jedności. To holistyczny sposób pracy z ciałem – mówi nasza ekspertka Małgosia Witter; właścicielka YOGAONTHEROCKS.  Jednak najważniejszym zagadnieniem dla nas – jako laików – są korzyści płynące z uprawiania jogi. Nasza rozmówczyni zapewnia, że joga jest dla każdego. Jak twierdzi ta praktyka przynosi efekty. Czujemy się bardziej połączeni z otaczającym nas światem, a co za tym idzie rozluźniamy się i stajemy się bardziej radośni. Oczywiście, możemy potraktować jogę jako zwykłe zajęcia fitnesowe i to będzie ok, wtedy jednak nigdy nie dowiemy się czym jest PRAWDZIWA joga.

 

 fot. Magda Korbel

Ważne jest również to, że joga pobudza proces przemiany materii, nasze ciało jest lepiej odżywione, a my sami z biegiem czasu po prostu zaczynamy o siebie dbać. Kwestią, o którą nie moglibyśmy nie zapytać podczas rozmowy o sporcie jest utrata wagi. Małgosia Witter podkreśla, że jest to efekt który w perspektywie czasu przychodzi jako owoc praktyki. Ale tak jak z chorobą czy zwykłym przeziębieniem – musimy dać ciału czas by wyzdrowiało i nauczyło się nowych wzorców. Istnieją oczywiście magiczne lekarstwa które pozwalają wyleczyć chorobę w jedną noc, by za kilka miesięcy powróciła w ostrzejszej formie. My nie idziemy na skróty, joga to praca z nawykami, zmieni się całe nasze życie czy tego chcemy czy nie, zazwyczaj jednak tak. 

 

 

Wszyscy doskonale wiemy, że szkół jogi jest wiele – tak jak typów ludzi. Również rodzaje jogi charakteryzują się inną dynamiką, sposobem oddychania. Jak znaleźć odpowiednią technikę? Nasza rozmówczyni stara się wyjaśnić nam co zrobić cytując swoją nauczycielkę Shive Rea Najważniejszą rzeczą dla tych którzy chcą spróbować jogi po raz pierwszy jest to, by od samego początku kierowali się swoją intuicją i instynktem. Wiedz też, że joga to jest coś co już znasz, ona towarzyszy Ci od początku narodzin. Jest tak wiele typów jogi. Nie zawsze Twoje pierwsze doświadczenie może być wyjątkowe, postaraj się nim nie zrażać. A jeśli uda ci się już znaleźć formę, która najlepiej pracuje dla Ciebie i twojego ciała, to będzie to niesamowity prezent!

 

 fot. Magda Korbel 

Jest wiele typów jogi. Mamy bardziej klasyczną hatha jogę jako, w której niejako zastygamy w pozycjach na kilka minut. Jest również odmiana bardziej dynamiczna, zawierająca energetyczne sekwencje zwane Vinyasami. Jednym z bardziej interesujących tematów jest nowa odmiana jogi w hamaku czyli aerial joga zwana również air jogą. Małgosia uczy tej techniki oraz sama wykorzystuje ją do pogłębienia swojej codziennej praktyki. Bycie poza grawitacją świetnie relaksuje. Można też głębiej wejść w pozycje, zwłaszcza te odwrócone, które czasami ze względu na przeciwwskazania zdrowotne mogą być trudne do wykonania – tłumaczy nasza ekspertka.

 

 fot. Maciej von Klinkoff-Podstolski


Chcemy porozmawiać również o Flow Joga, której pełna nazwa brzmi Prana Vinyasa Flow. Czym różni się od innych odmian? Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? 
Małgosia wyjaśnia nam, że to przede wszystkim wolność. Nic nie musimy. Przychodzimy jako dorośli ludzie i uczymy się brać odpowiedzialność za własne ciało. 
Podczas pogłębionej praktyki zdarza się, że dotykamy złych emocji lub chronicznego napięcia mięśni, które kumulujemy w ciele od wielu lat. Najważniejszy jest oddech. 
Streching i siła mięśni przychodzą mimowolnie jako efekt uboczny, a uwaga i koncentracja dają nam bezpieczeństwo chroniąc przed kontuzjami.

 fot. Maciej Karasek

Nie mogliśmy podczas naszej rozmowy odmówić sobie zadania pytania czym joga jest dla Małgosi Witter, która bez chwili zastanowienia odpowiada, że joga to część życia, ciągła nauka odkrywania. Myślisz że już osiągnęłaś wszystko a tu za rogiem kolejna niespodzianką. Najcenniejsza jest prawda i autentyczność. Jeśli jestem zła, smutna lub szczęśliwa zanurzam się w tym na sto procent i to chyba ta wolność o którą chodzi nam w życiu. A dzięki jodze mogę poczuć to całą sobą, to takie bycie żywym w pełni. Natomiast jako praca, czyli służenie innym daje mi to niesamowitą satysfakcje i wolność. Uwielbiam uczyć. Mogę robić to co kocham czyli poznawać ludzi i podróżować. W jednym miesiącu mogę mieszkać na Bali, by już w drugim prowadzić poranne zajęcia w bazie surferskiej w Maroko. 

Submit a Comment