Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Dziecko po raz pierwszy nurkuje na Filipinach

Dziecko po raz pierwszy nurkuje na Filipinach
intopassion

Karola wraz z rodzicami po raz kolejny wróciła na filipińską wyspę Siquijor – tym razem po raz pierwszy zanurkowała na 12m. Zdała też egzamin junior open water diver. Jest patronem STYLISH PAPER oraz intopassion (patronite.pl/intopassion) i w tym artykule zabiera nas do podwodnego świata na spotkanie z Nemo i wodnymi żółwiami.

Wspierając nas na Patronite, można otrzymać od nas drukowany numer gazety o podróżach STYLISH PAPER, w którym znajdziecie wiele ciekawych artykułów. 

Bądź na bieżąco: FB: intopassion, IG: into_passion

Instagram Karoli: travel.with.karola, Tekst: Paulina Grabara-Król, Karola Łojek

 

PicsArt_01-12-08.18.49

 

Michał Grzegorek jest instruktorem nurkowania w Daj nura, uczył też Karolę i towarzyszył jej podczas pierwszego zejścia pod wodę. Pytam go, kiedy dzieci mogą zacząć nurkować, bo podczas krótkiego researchu w internecie natknęłam się na trochę kontrowersji na ten temat. Michał mówi, że zacząć można już od 8 roku życia. To czas, kiedy dziecko może zrobić próbne nurkowanie w basenie. Od 10 roku życia można z kolei zrobić kurs PADI junior open water diver, który właśnie zrobiła Karola.

Ciekawi mnie jak to jest z nurkującymi dzieciakami, czy potrafią skupić uwagę, czy są bardziej „zajarane”? Michał potwierdza, że ciężko utrzymać ich uwagę. Ale dodaje też, że nie ma taryfy ulgowej. Ćwiczenia są dla dorosłych i dla dzieci takie same i muszą zostać wykonane. Dodaje też, że różnica między dziećmi, a dorosłymi polega często na tym, że dzieci zadają więcej pytań i są bardziej ciekawskie.

Siquijor – mała wyspa, na której nurkowała Karola i gdzie Michał obecnie uczy, ma 130 tysięcy mieszkańców i jest otoczona rafą koralową. Filipiny są znane z makro (ślimaków, małych rybek, krabów etc.) – opowiada Michał. Nurkowaliśmy w Marine Sanctuary – rezerwatach przyrody, w których zakazane jest łowienie ryb i jakakolwiek ingerencja ludzi.

A co o swoim doświadczeniu nurkowym opowie nam Karola?

Zostanę nurkiem

Generalnie kocham pływać, nauczyłam się kiedy miałam 4-latka. Pod wodą czuje się jak ryba i od zawsze uwielbiałam snorklować z maską. A skąd wziął pomysł, by zrobić kurs nurkowy? – Cztery lata temu, kiedy byłam na Bali, przyglądałam się nurkom, którzy robili kurs w basenie. Instruktorka pozwoliła mi przymierzyć sprzęt, lecz byłam tak lekka i mała, że butla była większa ode mnie. Takie kursy zaczyna się w wieku 10 lat. Z niecierpliwością czekałam na ten moment.

Kursy nurkowe dla dzieci

Jeśli chodzi o egzamin, który zdawałam, to nie był bardzo trudny, było ok. 50 pytań i spocona  pisałam go 3 godziny! Pytania były zadawane z filmu, który musiałam obejrzeć przed napisaniem. Zdałam go na 92 procent i uważam, że nie pisałam go na marne, ponieważ teraz mam już swój certyfikat. Ale pisanie egzaminu to nie jedyna rzecz, którą musiałam zrobić, żeby go dostać. Były też ćwiczenia praktyczne, jak ściąganie maski, znajomości znaków wodnych i inne.

Najbardziej bałam się, że spanikuję, kiedy będę robić ćwiczenie ze ściąganiem maski pod wodą – bardzo się wtedy stresowałam, lecz wszystko zrobiłam powoli i byłam z siebie naprawdę dumna. Planuję kolejne kursy, w moim wieku mogę tylko jeszcze zrobić junior advance open water. Teraz mam certyfikat junior open water diver. Do kolejnych kursów muszę być starsza i bardzo chciałabym być Instruktorką w przyszłości :).

Nurkowanie na Siquijor na Filipinach

Na Siquijor jest bardzo dużo miejsc, gdzie można nurkować i jest też wiele centrów nurkowych np. Ocean life Explorers, gdzie robiłam kurs. Pod wodą można zobaczyć nawet postacie z filmu „gdzie jest Nemo” ale nie tylko, ponieważ są też żółwie i inne rybki. Dla mnie świat podwodny stał się moim drugim domem gdzie mogę się wyciszyć i podziwiać morskie zwierzęta i rośliny.

Snorkeling a nurkowanie z butlą

Snorklowanie bardzo różni się od nurkowania, ponieważ snorklujesz z maska i rurką tylko na powierzchni wody, natomiast nurkując schodzisz z butlą na duże głębokości, np. 12 metrów pod wodę i jesteś bliżej rafy i ciekawszego świata podwodnego.

Moje nurkowe marzenia

Chciałabym kiedyś zanurkować w Egipcie, ponieważ jest tam piękna rafa, a także chciałabym spróbować nurkowania na Antarktydzie. Aczkolwiek będę zawsze wracać na moja ulubioną wyspę na Filipinach i tam nurkować każdego dnia.

IMG_20200111_115924

 

PicsArt_01-30-11.36.08
 
PicsArt_01-30-11.36.30
 
PicsArt_01-30-11.38.00-2
 
PicsArt_01-09-11.12.47
 
PicsArt_01-09-10.52.28-2

 

Submit a Comment