Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

INTOcities: PIENZA/Toskania

INTOcities: PIENZA/Toskania
Małgorzata Białobrzycka

Wpisana na listę zabytków Unesco, Pienza, leży w dolinie Val d’Orcia w centralnej Toskanii pomiędzy znanymi z wyśmienitych gatunków wina miastami: Montepulciano i Montalcino. Miasto zbudowane w miejscu średniowiecznej wioski Corsignano  w okresie Renesansu i miało być realizacją zabudowy idealnej. To za sprawą papieża Piusa II oraz jego architekta Bernardo Rosselino powstało pełne magii niewielkie miasteczko o prostopadłym układzie ciasnych uliczek.

Starą zabudowę Pienzy okalają grube mury na obrzeżach, z których roztacza się spektakularny widok na toskański krajobraz. Relaksująca atmosfera miasteczka sprzyja celebrowaniu włoskiego stylu życia. Dla spragnionych zabytków, miasto ma kilka miejsc do zaoferowania jak katedra, ratusz rezydencja papieska (Palazzo Piccolomini) oraz pałac biskupów (Palazzo Vescovile).

 

Pienza nie równa się skalą do Sieny czy nawet sąsiadujących z nią miast więc na niespieszne zwiedzanie wystarczy przeznaczyć kilka godzin. Niemniej jej strategiczne położenie i przyjazna atmosfera czyni ją doskonałym miejscem na nocleg oraz wieczorne biesiadowanie. W mieście znajduje się doskonały hotel La Bandita Townhouse, który zadowoli najbardziej wymagających turystów a także kilka miejsc typu B&B. Na małych placykach i w wąskich uliczkach znajdziemy osterie, trattorie, pizzerie i bary z kuchnią włoską i toskańską. W La Bandita Townhouse czeka na odkrywców restauracja o pięknym wystroju z kuchnią pogranicza Włoch i fusion. Na głównym placu Piusa II lokalni mieszkańcy i turyści spotykają się na poranne espresso lub popołudniami na kieliszek wina. Cała Pienza ozdobiona jest doniczkowymi kwiatami. Na głównej ulicy Corso Rosselino znajdziemy sklepiki spożywcze, winiarskie i wyglądające jak ekskluzywna butiki miejsca, w których na półkach poukładano miejscowy specjał, ser Pecorino di Pienza.

 

Pienza to prawdziwa perełka pośród toskańskich miasteczek. Leniwa, włoska atmosfera, doskonałe położenie i turystyczna infrastruktura. To miasto poza naturalnym urokiem ma wszystko co powoduje, że każdy będzie tutaj szczęśliwy. Choćby tylko na krótkie wakacje.

 

Gdzie się zatrzymać: 

La Bandita Townhouse – Corso Rossellino 111

 

Gdzie zjeść: 

Trattoria Fiorella, Via Condotti 11- kuchnia toskańska w tym dużo makaronów i mięs

Sette di Vino, Piazza di Spagna- bruschetty, smażony Pecorino, marynowane warzywa

Pummaro, Via del Giglio- pizza na kawałki lub w całości

Townhouse Cafe – Corso Rossellino 111

 

Gdzie wypić:

Bar Il Casello, Via del Casello

 

O Toskanii czytaj także:

W toskańskiej posiadłości Le Fontanelle

Fontelunga – Niebo w toskańskim Foiane della Chiana

Ripostena – obitnice ukryte w słowie Toskania

La Bandita

PHOTO STORY: Tuscan Villages and Towns

INTOtaste: Prosciutto Crudo

La Bandita Townhouse

Follonico B&B

oraz

INTOcities: Ljubljana/Slovenia

INTOcities: Chania/Crete

INTOcities

 

Submit a Comment