Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Jakie filmy można zobaczyć na Festiwalu Wiosna Filmów?

Jakie filmy można zobaczyć na Festiwalu Wiosna Filmów?
intopassion

Festiwal Wiosna Filmów już trwa! Oto kilka propozycji filmów jakie zobaczyć można w kinie Praha w Warszawie.

KONESER

Intrygująca opowieść o  mężczyźnie, który od lat ma absolutną kontrolę nad światem ekspertów i kolekcjonerów najdroższych dzieł sztuki, ale staje się zabawką w rękach tajemniczej klientki. Virgil Oldman jest doświadczonym, odnoszącym sukcesy handlarzem antykami. Wiedzie samotną egzystencję wśród luksusu płócien starych mistrzów i piękna włoskich pałaców. Jest pewien, że nic nie zakłóci jego ustabilizowanego życia i nie zagrozi głęboko skrywanym sekretom. Zlecenie od tajemniczej młodej kobiety zapoczątkuje serię wydarzeń, które wywróci jego uporządkowany świat do góry nogami.

 

 

OH BOY!

Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Z dyskretną ciekawością obserwuje i analizuje ich sposoby radzenia sobie z codziennością. Nie zauważa jednak jak szybko sam staje się outsiderem. Jego dziewczyna zrywa z nim, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem „niezrównoważonego emocjonalnie”. To tylko lekarska diagnoza, czy wielka metafora? W międzyczasie w życiu Niko pojawia się też osobliwej urody blondynka, która przypomina mu ile cierpienia wyrządził jej w przeszłości oraz nowy sąsiad, szukający w nim partnera do wódki, zakąski i zwierzeń. Niko tymczasem niczego nie pragnie tak bardzo, jak kubka dobrej kawy…

 

WIELKIE PIĘKNO

Historia starzejącego się dziennikarza, który przemierzając ulice Wiecznego Miasta, wspomina swoją pełną namiętności, acz bezpowrotnie utraconą młodość. Jep Gamberdella – przystojny, czarujący mężczyzna – pomimo pierwszych oznak starzenia w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” rozbierana jest do naga i rozgrywana jest komedia nicości.

 

DWA ŻYCIA

Europa, rok 1990. Wieści na temat upadku muru berlińskiego docierają do uszu Katrine – żony, matki i babci. Spokój domowego ogniska zaburza pojawienie się ambitnego prawnika, który prowadzi śledztwo w sprawie dzieci Lebensbornu. Katrine okazuje się jednym z nich – trafiła do sierocińca we wschodnich Niemczech, bo narodziła się ze związku Norweżki i Niemca podczas II wojny światowej. Prawnik chce, by Katrine wspólnie z matką zeznawała w procesie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Katrine stara się jednak zaprzeczyć faktom, sama zaczyna grzebać w archiwach i spotykać się z ludźmi, których nigdy w życiu miała już nie oglądać. Jej zachowanie sugeruje, że historia nie jest tak prosta, jak mogło się wydawać, a prawdziwy dramat dopiero się zaczyna…

 

POWIEM CI WSZYSTKO

Maarit od lat udaje się prowadzić podwójne życie: jest inteligentną i atrakcyjną kobietą, która urodziła się… w ciele mężczyzny. Jak wiele transseksualnych osób musiała zapłacić wysoką cenę. Porzuciła żonę i córkę (choć niczego nie pragnie bardziej, niż utrzymania relacji z dzieckiem), pracuje jako sprzątaczka w gabinecie psychoterapeuty i ciągle czuje się w swoim otoczeniu obco i niepewnie. Wszystko ulega zmianie, gdy pewnego dnia terapeuta wyjeżdża z miasta. Maarit samotnie sprząta biuro i akurat w chwili, gdy dla zabawy udaje psychologa, do gabinetu wpada mężczyzna walczący z małżeńskim kryzysem. Sami nie znajduje ukojenia w rozmowie z terapeutą, ale w empatycznej Maarit odnajduje bratnią duszę. Z chwilą, gdy przeszłość zaczyna się wkradać do teraźniejszości, życie transseksualnej kobiety się komplikuje… Czy między nią a Samim narodzi się miłość? Czy świeżo upieczonej kobiecie uda się dojść do porozumienia ze światem?

 

WENUS W FUTRZE

Adaptacja sztuki Davida Ivesa, której głównym bohaterem jest Thomas, reżyser poszukujący odtwórczyni głównej roli do swojej nowej sztuki. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie potrafi przekonująco zagrać roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Vanda. Wydaje się bezczelna, nieokrzesana, nieco wulgarna, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę.

 

Festiwal Wiosna Filmów

Kino Praha – Warszawa ul. Jagiellońska 26

Więcej informacji na: www.wiosnafilmow.pl

Submit a Comment