Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 23, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Jasło – stolica polskiego winiarstwa

Jasło – stolica polskiego winiarstwa
intopassion

W najnowszym numerze magazynu STYLISH PAPER zabieramy Was w podróż do Jasła. Położone na Podkarpaciu Jasło to stolica odrodzonego polskiego winiarstwa. To także idealne miejsca na krótki weekendowy wypad lub dłuższy wakacyjny urlop.

Historia odrodzenia zaczęła się właśnie w Jaśle w latach 80. ubiegłego wieku za sprawą Romana Myśliwca. Przez ostatnie dziesięciolecia podejmował różne inicjatywy sprzyjające rozwojowi winiarstwa, dzięki czemu jasielskie wina zdobywają obecnie nagrody w międzynarodowych konkursach winiarskich – przykład: nagrodzone wina z Winnicy Golesz. Roman Myśliwiec to także twórca odmiany winorośli Jutrzenka, dającej świetne efekty w wielu Polskich winnicach, charakteryzującej się wysoką odpornością na mrozy i choroby.

13

IMG_2414

IMG_1435

Wraz z rozwojem winiarstwa jasielscy winiarze powołali do życia Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy, do którego należy 17 winnic z regionu.

Winiarstwo w Jaśle można poznawać nie tylko na winnicach, ale także w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, założonej przez Fundację na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, której partnerem jest Miasto Jasło. Od roku 2014 na Praktycznym Kursie Winiarstwa kształcą się osoby z różnych zakątków Polski, a zajęcia stacjonarne odbywają się w przepięknym Pałacu Sroczyńskich, gdzie swoje dzieciństwo spędził „Hubal” – major Henryk Dobrzański.

5

IMG_1681

IMG_1467

Dlaczego warto wybrać się do Jasła?

JASIELSKI SZLAK WINNY

Słynna włoska La strada del vino znalazła swój odpowiednik w Jaśle – Jasielski Szlak Winny to nic innego jak winna ścieżka, na której zlokalizowanych jest 9 winnic. W nich czeka na nas wino, lokalne produkty i przede wszystkim życzliwi gospodarze, którzy chętnie opowiedzą o lokalnych smakach i swojej największej namiętności – winie.

XI MIĘDZYNARODOWE DNI WINA JASŁO 2016 odbędą się od 24-28.08.2016 r., a podczas nich:

– Dni Otwartych Piwnic w dniach 24-26.08.2016 r.;

– III Konkurs Polskich Win Jasło 2016 w dniach 26-27.08.2016 r.;

– Warsztaty Enologiczne w dniu 27.08.2016 r.;

– Prezentacja winiarska połączona z degustacją w dniach 27-28 sierpnia 2016 r. na Rynku w Jaśle.

Więcej informacji na temat MDW znajduje na stronie internetowej dniwina.pl

IMG_1457

IMG_1459

IMG_2287

Ciekawostki związane z Jasłem:

– na szlaku winnym znajduje się Winnica Jasiel – jedyna tarasowa winnica w Polsce o tak dużych rozmiarach;

– w kwietniu br. powstała pierwsza w Polsce użytkowa winnica miejska. Pierwsze nasadzenia 500 krzewów wykonali słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina. Koszty inicjatywy sfinansowało Miasto Jasło;

– w niedalekich okolicach Jasła jest wytwarzana czekolada o smaku wina Jutrzenka; – Jasło to także ropa naftowa i związek z Ignacym Łukasiewiczem, dającym początek pierwszej na świecie lampie naftowej;

– w Jaśle została założona pierwsza destylarnia oleju skalnego (ropy) na świecie;

– miasto zostało zniszczone podczas II wojny światowej w 97% (drugie w skali zniszczeń miasto w Polsce po Warszawie) – dziś przeżywa rozkwit nie tylko za sprawą wina.

7

IMG_1451

IMG_1288

IMG_2066

IMG_0615

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Winnicy Golesz, Jasiel i Dwie Granice oraz z Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle – fot. Arch. UM

 

Save

Save

Submit a Comment