Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Kulinarny Tajwan

Kulinarny Tajwan
Anna Matyjewicz

Tajwańczycy twierdzą, że ich jedzenie jest najlepsze na świecie, a nocne markety to ich duma. Atmosfera na ulicach to przede wszystkim gwar, hałas, tłumy ludzi i oczywiście niesamowite zapachy. Kultura mieszkańców Tajwanu to właśnie uliczne jedzenie – liczne bary, restauracje i drobne knajpki. Jak rozpoznać gdzie jest najlepsze jedzenie? Podobno po ilości ludzi w barze!

Historia nocnych marketów sięga czasów panowania dynastii Tang. Początkowo markety działały w bocznych uliczkach, bądź przy świątyniach, a handlowcy sprzedawali rękodzieła i wyroby medycyny naturalnej. Rynki bardzo szybko zaczęły się rozrastać, serwując różne lokalne potrawy. W latach 1950, 1960 uliczne markety serwowały co raz to nowe dania. Przyciągały także znanych intelektualistów i osobistości świata polityki. To właśnie uproszczona wersja dań bankietowych – jakim były xiaochi przyciągnęły tak szeroką klientelę.

 

Nocne markety znane są właśnie z xiaochi, czyli tak zwanych drobnych przekąsek, podobnych do hiszpańskich tapas. Te drobne przekąski bardzo często zmieniają się w trakcie roku. Podstawę jednak zawsze stanowi kurczak, tofu, omlety, bądź ostrygi.

Oprócz tego smaki Tajwanu to przede wszystkim ryż, warzywa i owoce morza. Uliczna kuchnia przepełniona jest różnorodnymi kombinacjami smaków. Skosztujemy tu shui jiao – czyli pierożków z różnym nadzieniem, niu rou mian – zupy wołowej z makaronem. Warto również spróbować zhenzhunaicha –  herbaty z mlekiem i czarnymi, żelowymi kulkami!

 

 

Jedzenie jest zróżnicowane i przede wszystkim tanie. Ryż, warzywa mięso, owoce morza, słynne pierożki chińskie z pysznym nadzieniem i szeroki wybór smażonych warzyw.

 

 

Najbardziej popularne nocne markety:

Shihlin Night Market

Jeden z największych i najbardziej znanych rynków nocnych, znajdujący się w Tajpej. Otwarty w 1899 roku. Znany jest najbardziej z tajwańskich przekąsek. Rynek budzi się do życia wieczorem i w przeciągu kilku godzin przepełniony jest ogromną liczbą ludzi.

Feng Chia Night Market

Rynek umieszczony jest w pobliżu dwóch Uniwersytetów, dlatego stałymi klientami są przede wszystkim studenci. Wiele straganów oferujących przekąski z całego świata.

Liouhe Night Market

Rynek jest znany przede wszystkim z licznych restauracji. Usytuowany jest niedaleko dworca kolejowego i morza, dlatego market specjalizuje się głównie w owocach morza i pysznych zimnych napojach.

 

Czytaj również:

6 miast z najlepszym jedzeniem ulicznym

Submit a Comment