Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

MUST SEE – 5 top muzeów w Londynie

MUST SEE – 5 top muzeów w Londynie
intopassion

 

Wakacje w Londynie? Dobry wybór! Tętniący życiem Londyn jest wyjątkowym miejscem na mapie Europy. Oprócz znanych dzieł architektonicznych takich jak Big Ben czy Pałac Buckingham, świetnych brytyjskich pubów i multikulturowych dzielnic, Londyn może pochwalić się także ogromną liczbą muzeów. Wiemy, że trudno jest dokonać wyboru, które z nich odwiedzić, dlatego podpowiadamy Wam top 5 londyńskich muzeów, które są absolutnym must see. Na zachętę dodamy, że do wszystkich można wejść bezpłatnie!

  1. British Museum

adres: Great Russell Street, WC1B 3DG

To muzeum nr 1 na naszej liście. Po pierwsze dlatego, że było pierwszym muzeum narodowym na świecie (powstało już w 1759 roku!), a po drugie – jest jednym z największych muzeów archeologiczno-historycznych, w którym zgromadzono najbardziej znaczące artefakty w dziejach ludzkości, takie jak Kamień z Rosetty, egipskie mumie czy rzeźby z ateńskiego Partenonu. W muzeum zobaczymy ponad 7 milionów eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą nawet z VI w. p.n.e. Ciekawym pomysłem jest sposób organizacji poszczególnych galerii z wystawami. Są one podzielone ze względu na miejsce i okres historyczny – m.in. Starożytny Egipt, Grecja czy Persja. Oprócz wystaw stałych, muzeum oferuje także wystawy specjalne.  Nic więc dziwnego, że każdego roku odwiedza je ponad 5 milionów turystów.

2. Victoria and Albert Musuem

adres: Cromwell Road, SW7 2RL

 

Muzeum Victorii i Alberta jest największym w Londynie muzeum sztuki. W 150 galeriach rozmieszczonych na 7 piętrach można podziwiać ponad 4,5 mln eksponatów – od mebli, ceramiki, rzeźb i obrazów po biżuterię i stroje z różnych epok. Prawdziwa gratka czeka fanów renesansu – w osobnej galerii rozmieszczonych zostało 7 kartonów do arrasów Rafaela Santi przeznaczonych do Kaplicy Sykstyńskiej. Muzeum organizuje także w ciągu każdego roku kilkanaście wystaw czasowych. Do 12 marca 2017 roku miłośnicy mody mogą podziwiać wystawę Undressed: A brief history of Underwear, przedstawiającą historię… bielizny!

3. Natural History Museum

adres: Cromwell Road, SW7 5BD

Muzeum Historii Naturalnej istnieje od 1881 roku. Od tego czasu w jego budynku zgromadzono… 70 milionów eksponatów! Aby ułatwić zwiedzanie, kolekcja zbiorów została podzielona na 5 części oznaczonych odpowiednimi kolorami. Są to: botanika, zoologia, paleontologia, mineralogia i entomologia (dział zajmujący się owadami). Muzeum jest nietypowe – można tu bowiem wykonywać samemu różne eksperymenty, dotykać części eksponatów, a niektóre ekspozycje pozwalają znaleźć się w ich wnętrzu. Duże wrażenie robi hol główny z przesławnym szkieletem dinozaura diplodoka. Zwiedzający mają też okazję znaleźć się w pokoju, w którym odbywa się symulacja trzęsienia ziemi, zobaczyć pień sekwoi i naturalnej wielkości model płetwala błękitnego. Dobra zabawa gwarantowana!

 

4. Science Museum

adres: Exhibition Road, SW7 2DD

 

Miejsce czwarte wędruje do interaktywnego muzeum nauki i techniki. Wystawy przedstawiają wynalazki nauki, medycyny i technologii. Można zobaczyć m.in. maszynę parową czy prototypy telewizora. Ekspozycje mają edukować i bawić jednocześnie. Ciekawym rozwiązaniem jest także kino IMAX, w którym można obejrzeć filmy naukowe. Dzięki obrazowi 3D, widz może przez chwilę znaleźć się na dnie oceanu lub w przestrzeni kosmicznej. Science Museum w Londynie znajduje się przy ulicy Exhibition Road, przy której swoje budynki mają także Muzeum Victorii i Alberta oraz Muzeum Historii Naturalnej. Niech Was jednak nie zmyli bliska odległość tych trzech wielkich muzeów – zapewniamy, że jeden dzień nie wystarczy na zwiedzenie wszystkich na raz.

 

5. National Gallery

adres: Trafalgar Square, WC2N 5DN

Samo miejsce, w którym znajduje się ta galeria sztuki, zapiera dech w piersiach. Budynek National Gallery mieści się bowiem na Trafalgar Square w sąsiedztwie dwóch lwów i fontann. Od 1824 r. kusi zwiedzających zbiorami malarstwa z okresu 1250-1900. Szczególne miejsce zajmują wystawy impresjonistów. Słynne nazwiska pojawiające się na obrazach znajdujących się w muzeum to Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Diego Velazquez i Paul Cezzane. National Gallery przygotowuje także płatne wystawy czasowe, koncerty muzyczne i free talks na temat dzieł sztuki znajdujących się w muzeum. Ktoś ma ochotę na chwilkę odpocząć przy “Słonecznikach” van Gogha? My tak!

Tekst: Aleksandra Malinka

Submit a Comment