Najciekawsze wydarzenia na weekend w Warszawie

Wystawy, wykłady, imprezy – jak co weekend, w Warszawie czeka na Was wiele atrakcji. Gdzie warto się wybrać? Co trzeba zobaczyć? Jeśli szukacie inspiracji, przyjrzyjcie się naszym propozycjom.
Stryjeńska. Diabli nadali. Dyskusyjny Klub Książki
Gdzie: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, ul. Małachowskiego 3
Kiedy: 18 marca, godz. 18:00
Dyskusyjny Klub Książki działający w Zachęcie zaprasza do rozmowy o lekturze Stryjeńska. Diabli nadali autorstwa Angeliki Kuźniak. Stryjeńska była artystką totalną: budziła skrajne emocje – od podziwu do nienawiści, doświadczała odmiennych stanów – żyła i w biedzie, i w bogactwie. Publikacja poświęcona jej postaci to przede wszystkim historia kobiety, dopiero potem malarki. Mimo upływu lat, dylematy, które towarzyszyły artystce, wydają się być znajome. Z książki płynie także ciekawa refleksja dotycząca życia elit kulturalnych w okresie międzywojnia.
Fotograf jest jednym z wielu. Wernisaż wystawy
Gdzie: ul. Lwowska 3
Kiedy: 18 marca, godz. 18:00
Fotograf realizujący sesje komercyjne staje przed wieloma dylematami. Jedno z kluczowych pytań, które sobie zadaje brzmi: „Jak pogodzić wizję klienta z własną artystyczną ekspresją?“. Z jednej strony wykonujący zdjęcia jest tylko „jednym z wielu“ – współtworzy projekt obok innych – stylistów, makijażystów, modeli; z drugiej aby nosić miano twórcy musi pozostać niezależny, realizować własne zamierzenia. Czy można jednocześnie działać w świecie komercji i sztuki? Na to pytanie odpowiedzi szukają kuratorzy. Wystawa Fotograf jest jednym z wielu prezentuje prace czterech artystów – Pawła Fabjańskiego, Karola Grygoruka, Jacka Kołodziejskiego i Łukasza Ziętka – zrzeszonych w warszawskiej agencji SHOOTME.
Bałkańska Potupajka
Gdzie: Klub Hydrozagadka, ul. 11 listopada 22
Kiedy: 18 marca, godz. 22:00
Hydrozagadka zaprasza miłośników bałkańskich rytmów. Gościem specjalnym piątkowej Potupajki będzie zespół Gypsy Ska Orquesta, który brawurowo łączy ze sobą różne style muzyczne – od latin przez jazz do gypsy-balkan. Oprócz koncertu przewidziano też występy DJ-ów. Zabawa do rana gwarantowana!
II Kongres Czyje jest miasto?
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2
Kiedy: 19 marca, godz. 10:00-18:00
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze po raz kolejny organizuje cykl spotkań dotyczący przestrzeni miejskiej. Teoretycznie jest ona rzeczą wspólną, w praktyce odpowiedzialność za jej kształt rozmywa się. W pierwszej części wydarzenia głos zabiorą eksperci, którzy scharakteryzują obecną sytuację Warszawy. Część druga to panele dyskusyjne, będące okazją do wysłuchania odmiennych stanowisk i argumentów. Ostatni z punktów programu stanowi prezentacja inicjatyw lokalnych.
Salome. Spotkanie przedpremierowe
Gdzie: Teatr Wielki – Opera Narodowa, ul. Plac Teatralny 1
Kiedy: 20 marca, godz. 16:00
Z okazji premiery opery Salome Teatr Wielki zaprasza na otwarte spotkanie z reżyserem spektaklu – Mariuszem Trelińskim. W jednym z najważniejszych dzieł Richarda Straussa poruszona została tematyka relacji rodzinnych – to tragiczny splot więzi między ojczymem, jego przybraną córką i żadną władzy matką. Narracja dotyka kwestii wiary i lęku, a biblijne motywy urzeczywistniają się w zamożnym, mieszczańskim świecie.
Tekst: Anna Har
Submit a Comment