Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Październik 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Najwspanialsi projektanci na srebrnym ekranie cz.1

Najwspanialsi projektanci na srebrnym ekranie cz.1
intopassion

Ludzie kinematografii czerpią pełnymi garściami ze świata mody, który daje im inspirację do tworzenia niezwykłych kostiumów, czy scenografii. Czemu zatem mieliby nie pójść o krok dalej i nie pokusić się o sportretowanie postaci, które tworzą historię branży modowej? Wielkie nazwiska, projektanci, których życiorys jest wyjątkowy i kontrowersyjny – oto propozycje filmowe, które każdy widz i koneser sztuki modowej po prosu musi zobaczyć!

Coco Chanel 

Coco Chanel /Coco avant Chanel (2009), reż. Anne Fontaine

Tej kontrowersyjnej i rewolucyjnej wizjonerki mody XX wieku nie trzeba nikomu przedstawiać. Słyszymy Chanel i od razu widzimy przed oczami kobietę z krótką fryzurą, ubraną w małą czarną, noszącą sztuczne perły, wokół której unosi się aura uwodzicielskiego zapachu. Sama Coco twierdziła, że perfumy to niewidoczny, niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju dodatek w sferze mody, który zapowiada przybycie kobiety i wciąż jeszcze pobrzmiewa, gdy ona już odeszła. Z jej pomysłów czerpiemy do dzisiaj, wiele zawdzięczały jej też kobiety tamtych czasów. Chcącym się wyemancypować paniom, dała odwagę do zrzucenia uciążliwych gorsetów, krynolin i kapeluszy, które porównywała do wielkich bez na głowie. Luksus musi być wygodny, inaczej nie jest luksusem – mawiała. Jej stroje reprezentują prostotę i minimalizm, ale też precyzyjne wykończenie, lekkość tkanin, wygodę i swobodę w noszeniu. Dla Coco moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą. Na pierwszy rzut oka Mademoiselle – chłodna i spragniona sukcesu kobieta miała wszystko. Jednak, mimo wielu romansów, nie poślubiła nigdy żadnego mężczyzny. Pewnego razu wypowiedziała słowa: jestem sama z moimi milionami. Wtedy okazało się, że sukces i sława są niczym wobec samotności, jaką za sobą niosą, a nic nie daje tyle szczęścia, co odnalezienie prawdziwej miłości.

Coco Chanel, 1926, projekt Chanel's Ford

Vintage CHANEL fashion sketches from the 1950s and 1960s

Film z 2009 roku, który jest ekranizacja książki Edmonde Charles-Roux, ukazuje wczesny etap kariery Chanel. Młoda, bo 23-letnia Gabrielle występuje jako piosenkarka kabaretowa w kawiarni Grand Café w Moulins. Nie ma niecodziennego głosu ani obezwładniającej urody, ale posiada niezwykły urok. Jej pseudonim Coco wziął się właśnie od jednej z piosenek przez nią wtedy wykonywanych, pt. Gdzie jest Coco? Wkrótce staje się utrzymanką barona Étienne Balsana, który wprowadza ją w świat paryskiej elity, gdzie rozwija swój talent projektując kapelusze. Coco zakochuje się jednak w angielskim biznesmenie Arthurze Capelu, który wierzy w jej talent i oryginalność. Niestety zamożny Anglik ginie w wypadku samochodowym, a Coco pozostaje po nim ogromna rozpacz i biznes, który pomógł jej założyć.
Film jest wart obejrzenia chociażby przez niezwykły francuski klimat, skrupulatnie odtworzone plenery, wnętrza i ubrania z epoki, co pozwala choć na chwilę poczuć się bliskim tworzeniu historii niezwykłej marki, jaką jest Chanel.

 coco_before_chanel24

coco_before_chanel02

Christian Dior

Dior and I (2014), reż. Frédéric Tcheng

Dior to skandalizujący projektant, którego karierę przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie jej trwania szył dla bogatych żon niemieckich oficerów i francuskich socjet. Uzbierawszy pieniądze rozkręcił własny biznes modowy. Nie liczył się z kanonami powojennej mody, która miała dopasować się do panującej wówczas biedy. Dior postawił na haute couture, szyjąc luksusowe stroje z wysokiej jakości materiałów. Eksponował kobiecość, przepych i kwieciste wzory, co rzecz jasna nie podobało się Coco Chanel.

DIOR-AND-I_Movie

quad_DIOR-4x3

Film dokumentalny w reżyserii Tchenga pokazuje, jak spuścizna Diora realizowana jest obecnie w domu mody sygnowanym jego nazwiskiem. Dzięki temu obrazowi możemy znaleźć się w centrum wydarzeń z 2012 roku, kiedy to Raf Simons objął stanowisko dyrektora kreatywnego u Christiana Diora. Było to o tyle szokujące, że belgijski projektant niewiele miał dotąd wspólnego z haute couture, gdyż odnajdywał się raczej w rozwiązaniach minimalistycznych. Wraz z Simonsem bierzemy udział, krok po kroku, w powstawaniu nowej kolekcji Diora i wszystkich wydarzeniach temu towarzyszących. Widzimy najlepszych projektantów, specjalistów od marketingu, ale też modelki czy szwaczki – wszyscy pracują na sukces marki. Ekscytacja związana z codziennymi wyzwaniami miesza się z tajemniczym echem przeszłości ikony mody. Tradycja splata się z nowoczesnością. Dzięki temu filmowi na pewno poczujemy się bogatsi w wiedzę na temat funkcjonowania branży modowej i niezwykłe doznania związane z kreowaniem sztuki.

thumbnail_20781

wk-dior0501-3

Tekst: Kamila Jamrożek

Submit a Comment