Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Nie zjadłeś – weź ze sobą do domu!

Nie zjadłeś – weź ze sobą do domu!
intopassion

 

22 kwietnia (piątek) obchodzony jest Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi tego dnia świętujemy istnienie planety ludzi – ZIEMI. Warszawskie restauracje AIOLI Cantine Bar Café Deli i AIOLI inspired by MINI wraz z Fundacją Nasza Ziemia łączą swe siły, chcąc promować postawy ekologiczne w społeczeństwie, w tym również Gości restauracji.

dzieńziem

Celem współpracy AIOLI i Fundacji Nasza Ziemia jest zwrócenie uwagi na szczególny problem dotyczący branży gastronomicznej – mianowicie marnotrawstwo jedzenia, co w tym sektorze jest nieuniknione. W związku z tym już piątek 22 kwietnia restauracje AIOLI i Fundacja Nasza Ziemia chcą zachęcić Gości do zabrania niespożytego jedzenia ze sobą do domu, unikając tym samym generowania odpadów spożywczych.

W Polsce, jak podają dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej
w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Produkcja odpowiedzialna jest
za marnowanie blisko 6,6 mln ton odpadów żywnościowych, gospodarstwa domowe ponad 2 mln ton, natomiast inne źródła to 0,35 mln ton. Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. Warto tylko podkreślić, że w krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce dane Eurostatu wskazują na branżę spożywczą jako główne źródło marnowania. W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 60% badanych korzystających z internetu (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2015 r.).

Najczęściej marnują się:
pieczywo (49%), owoce (39%), wędliny (38%), warzywa (37%), jogurty (33%), sery (16%), ziemniaki (13%), mleko (13%), dania gotowe (10%), mięso (8%).

Fundacja Nasza Ziemia

medium-492

Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego — edukację ekologiczną. Została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby i zachowania pomagające dbać o środowisko — od niemarnowania jedzenia, przez poszanowanie energii, wody, po nieśmiecenie. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford European Conservation Award, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie.

Więcej: www.naszaziemia.pl

AIOLI Cantine Bar Café Deli i AIOLI inspired by MINI

To jedne z najjaśniejszych gwiazd na mapie stołecznej gastronomii. W industrialnych, ale ciepłych wnętrzach intensywny rytm miasta spotyka się ze świeżą i prostą południową kuchnią, której symbolem jest sos aioli – jeden z najprostszych i najstarszych sosów na naszym kontynencie.
Z otwartej na salę kuchni wychodzą charakterystyczne dla AIOLI potrawy: śniadania, przekąski, sałaty, sadwiche, pasty, burgery i pizze Szef kuchni Piotr Trendak regularnie zaskakuje sezonową, spontaniczną kuchnią. Każdego wieczoru gra DJ, dzięki czemu restauracje tętnią życiem niczym najpopularniejsze kantyny miast Europy.

Submit a Comment