Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 17, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Plaże i wina Toskanii

Plaże i wina Toskanii
Magdalena Gościk

W południowej Toskanii możemy znaleźć zarówno piękne, porośnięte drzewami góry, jak i morze oraz winnice. My proponujemy dzień na plaży połączony z wizytą w we włoskim miasteczku słynącym z produkcji win.

 

Jeżeli wybierasz się do południowej Toskanii, kochasz plaże i wino, mamy dla Ciebie plan na dzień idealny.

 

1. Zaczynamy od miejscowości Porto di Baratti. To tutaj wszyscy okoliczni mieszkańcy przyjeżdżają na plażę. Możemy wypożyczyć leżaki i parasol  lub skorzystać z własnych ręczników. Okolica jest piękna. Sama plaża położna jest w zatoce, a na około rozciągają się porośnięte drzewami wzgórza.

W porze lunchu warto wybrać się do małego baru znajdującego się na plaży – Bagno Baratti.

Oprócz panini możemy zjeść tutaj także sałatki ze świeżych warzyw lub z dodatkiem pysznej mozzarelli. Dodatkowo bar serwuje orzeźwiające prosecco i drinki.

 

 

 

 

 

2. Po kilku godzinach spędzonych na plaży warto wybrać się trochę na południe i krętymi drogami dojechać do zamku położonego na wzgórzu. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na morze, okoliczne góry oraz wyspę Elbę. Jeżeli mamy szczęście w oddali dostrzeżemy także Korsykę.

 

3. Kiedy skończymy podziwiać piękne widoki, udajemy się na północ. 30 kilometrów dalej znajduje się jeden z dwóch najbardziej znanych regionów winnych we Włoszech – Bolgheri. Do miasteczka prowadzi wyjątkowa droga, wzdłuż której rosną ogromne cyprysy. Po dotarciu na miejsce, samochód musimy zostawić na parkingu przed wejściem do starej części miasteczka.

O Bolgheri zaczęto mówić w 1974 roku, kiedy wino z tego regiony wygrało prestiżowe nagrody. Od tego czasu do miejscowości co roku zjeżdżają wielbiciele zarówno białych jak i czerwonych win.

Stara część Bolgheri położona jest na wzgórzu, a do jej centrum wchodzi się przez wielką bramę. Na miejscu znajdziemy mnóstwo sklepów z regionalnymi produktami oraz winiarni serwujących regionalne alkohole.

Po południu mieszkańcy udają się na aperitivo do jednej z wielu kawiarni położonych w miasteczku. Warto chociaż na chwilę usiąść, by skosztować wyjątkowego wina i rokoszować się widokiem na okoliczne góry i wioski.

Na kolację najlepiej udać się do restauracji Enoteca Tagnoni. Właściciele oferują nam kuchnię regionalną, a na ścianach lokalu znajdziemy ponad 5 tysięcy butelek wina. Przed przyjazdem warto zarezerwować stolik, gdyż miejsce to cieszy się ogromną popularnością i wieczorami jest pełne Włochów.

Okolice Bolgheri to miejsce piękne i wyjątkowe. Z pewnością po takim dniu będziemy chcieli tam wrócić nie raz. Każdy z nas znajdzie tutaj coś dla siebie – od wielbicieli spacerów po plaży, pięknych widoków do znawców wina i osób kochających kuchnię włoską.

 

 

 

ZDJĘCIA: Paulina Grabara

Submit a Comment