Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

PODERE IL CASALE – w zgodzie z naturą

PODERE IL CASALE – w zgodzie z naturą
Małgorzata Białobrzycka

Jak żyć w zgodzie z naturą a właściwie jak jeść w najbardziej ekologiczny sposób? Na wzgórzach Toskanii, z których roztacza się widok na dolinę d’Orcia i miasteczko Pienza, włosko-holenderskie małżeństwo założyło miejsce znane z wytwarzania ekologicznych serów.

Podjazd pod wysoką górę. Szutrowa droga zwieńczona po obu stronach drzewami cyprysów. Na wstępie rolnicze podwórko pełne specjalistycznych sprzętów. Tylko szyld sugeruje, iż należy udać się wgłąb aby odkryć co kryje się dalej. Zaraz za magazynowymi zabudowaniami duży dom z zewnętrznym placem, na którym ustawione są krzesła i stoliki. Z tyłu ogródek na szczycie wzgórza z widokiem na Pienzę. Stoliki ustawione pod zieloną pergolą pełne są ludzi, wśród których słychać różne języki. Pomiędzy ogrodem a domem z talerzami i miskami nieustająco krąży starsza, piękna kobieta. To właścicielka gospodarstwa, która ciągle donosi gościom smakołyki ze swojej kuchni.

 

 

Wszyscy w okolicy polecają to wyjątkowe miejsce. W Podere Il Casale tradycyjnymi metodami wytwarza się sery owcze Pecorino i Ricotta. Tutaj powstaje makaron ze specjalnej, niskoglutenowej mąki, miody, słodkie i słone przetwory z czystych ekologicznie upraw- wszystkie wytwarzane tu produkty są klasyką toskańskiej kuchni. Z sąsiadujących winnic pochodzą cztery gatunki ekologicznego wina.

Ser jest bezsprzecznie królem tego miejsca dlatego w tutejszej restauracji każdy posiłek składa się z deski tego produktu z miodem i marmoladami. W „zestawie obiadowym” gospodyni dodaje jeszcze grillowane warzywa, sałatkę z ziaren farro z pieczoną marchewką oraz sałatkę z fenkuła i ogórka. Na koniec pojawia się domowy makaron Penne z serem Ricotta i podsmażonym na oliwie porem. Jedzenie ma bogaty smak a warzywa aromat, którego próżno szukać w tych szklarniowych. W budynku funkcjonuje niewielka kawiarnia ze sklepem. Na półkach produkty, które z łatwością można zabrać z sobą w podróż do domu.

 

 

Podere Il Casale to mocno związane z naturą miejsce. Jeśli ktoś poszukuje elegancji tu na pewno jej nie znajdzie. Odkryje za to smak Ricotty zrobionej rano tego samego dnia, smak kremowego Pecorino Fresco, smak organicznych warzyw z ogródka i pomysł na makaron, tak nieskomplikowany, że aż trudno uwierzyć. Prostota, jakość i pasja niech służą za podsumowanie. Czy to aby nie jest najlepsza rekomendacja?

 

Czytaj także:

Kulinarnym szlakiem regionu Toskanii

INTOcities: Pienza/Tuscany

La Bandita Townhouse- Twój dom w Pienza

Kiedy niemożliwe staje się możliwym – La Bandita)

Submit a Comment