Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Przemek Saleta: Jestem szczęśliwy

Przemek Saleta: Jestem szczęśliwy
Paulina Grabara

Mistrz świata w kick-boxingu oraz Europy w zawodowym boksie. Obecnie mieszka na Koh Samui w Tajlandii, gdzie pod jego okiem można wziąć udział w Saleta Life Camp.

Screen Shot 2017-09-28 at 15.44.15

 

TAJLANDIA

Jesteś szczęśliwy?

Jestem szczęśliwy. W dużej mierze to zasługa mojego charakteru, bo potrafię się cieszyć nawet z małych rzeczy. Tajlandia na pewno też się do tego przyczynia. Żyje się tu łatwiej, spokojniej, jest ciepło, a wokół mnóstwo uśmiechniętych ludzi. Podobnie jak Tajowie koncentruje się na dniu dzisiejszym, nie rozpamiętuję tego, co było i nie martwię się, co będzie. To jest chyba recepta na bycie szczęśliwym.

 

Czy życie w Tajlandii jest prostsze niż życie w Polsce?

Jest prostsze, bo mniej rzeczy do życia potrzebujesz. T-shirt, klapki, krótkie spodenki. Przez cały rok. Życie też jest dużo tańsze.

 

Co dla Ciebie się zmieniło na korzyść, a za czym tęsknisz?

Przede wszystkim mam czas żyć. Zawodowo robię to, co lubię i mam mnóstwo czasu dla siebie. Wszystko zajmuje też znacznie mniej czasu. 
Odległości są mniejsze, nie marnuje się dnia w korkach i jak nikomu nie robisz problemów, to sam problemów nie masz. Oczywiście brakuje mi kilku osób, córek, przyjaciół, moich samochodów i motocykla, a sezonowo czereśni i truskawek.

 

Skąd decyzja o przeprowadzce do Tajlandii? Sporo osób mówi, że nie chce tu mieszkać, nie lubi pogody, ludzi, polityki w naszym kraju – “grożą” na facebooku, że się wyprowadzą, ale tego nie robią? 

Zakochałem się w Tajlandii trzy lata temu i od tamtej pory myślałem o tym, że chcę tu żyć. Przynajmniej przez jakiś czas. Po pierwsze nie lubię zimy, a po drugie pasuje mi tu jedzenie, atmosfera, ludzie…

 

Co jest potrzebne do podjęcia decyzji – czy Ty racjonalizowałeś, przygotowywałeś plan życia w Tajlandii czy po prostu wyjechałeś i zostałeś?

Mi decyzja przyszła o tyle łatwo, że mam dosyć prostą sytuację życiową. Córki są już duże i nie mieszkają ze mną, nie mam żadnych stałych zobowiązań, pracy, kredytów itd. Ponadto mieszkałem już poza Polską, znam dobrze język angielski i przeprowadzka nie była stresem. Oczywiście trzeba było mieć pomysł na to, co tutaj robić, bo, pomijając kwestię pieniędzy, nie da się być całe życie na wakacjach.

 

Screen Shot 2017-09-28 at 15.45.18

 

LEPSZE ŻYCIE

Co jest najważniejsze w życiu?

Według mnie najważniejsze jest przeżycie swojego życia na własnych warunkach. I dotyczy to tak życia zawodowego, jak i osobistego. Oczywiście czasem trzeba iść na kompromisy, ale nie na tak duże, by ci unieszczęśliwiały.

Na facebooku piszesz motywujące treści – czy chcesz inspirować innych do lepszego życia?
Chcę się dzielić swoim doświadczeniem wynikającym i z moich sukcesów 
i z porażek. Chcę też zmotywować ludzi do tego, by nie bali się marzyć i żyć tak jak pragną. Nie bali się tylko dlatego, że inni tak nie żyją.

 

Czego Twoim zdaniem w życiu warto unikać? Czego się nauczyłeś przez lata, co pozwoliło Ci lepiej żyć?

Nie warto kłamać, udawać, że jest się innym niż się jest w rzeczywistości. Nauczyłem się też, że to jest moje życie, moja odpowiedzialność i nikt go 
za mnie nie przeżyje.

 

PASJA

Co Cię inspiruje? Co powoduje, że Ci się chce?

Inspirują mnie ludzie z pasją. 
Chce być jutro choć odrobinę lepszy niż dzisiaj.

 

Jaka jest Twoja pasja i co daje Ci w codziennym życiu?


Życie jest moją pasją, a w takim klasycznym ujęciu sport i książki.

 

Screen Shot 2017-09-28 at 15.44.46

 

JEDZENIE I ZDROWY TRYB ŻYCIA

Promujesz zdrowy styl życia – czy trudno jest zdrowo żyć? Czy musisz rezygnować z wielu rzeczy, czy to, co jesz, jak dbasz o ciało jest dla Ciebie naturalne? 

Wiele nawyków mam wyrobionych przez sport zawodowy. Nie jestem na żadnej diecie, ale ostatnio zrobiłem badania DNA pod kątem odżywiania się i staram się jeść to, na czym mój organizm najlepiej funkcjonuje. Zmniejszyłem ilość węglowodanów, zwiększyłem tłuszczu, zrezygnowałem z napojów gazowanych i ograniczyłem kawę. Nie są to jednak jakieś wielkie wyrzeczenia. Nie jestem zwolennikiem restrykcyjnych diet. Uważam, że można jeść wszystko, trzeba tylko wiedzieć i kontrolować ile oraz kiedy.

 

Detox – ostatnio modne słowo – jakie jest jego znaczenie w Twoim życiu, masz swoją metodę na detox?

Głodówka. Od czasu do czasu stosuje głodówkę przez dzień lub dwa pijąc tylko wodę kokosową.

 

Jakich produktów unikasz, a o czym nie zapominasz w swojej diecie? Czy życie w Tajlandii ułatwia Ci zdrowe jedzenie?

Unikam ciężkostrawnego jedzenia. Akurat w Tajlandii jest to proste, bo każdy posiłek to dużo błonnika, bez glutenu i bez laktozy. Innymi słowy dużo warzyw, ryż, makaron ryżowy, mleko kokosowe, a do tego kurczak i owoce morza. I oczywiście owoce.

 

Przeczytajcie też o SALETA LIFE CAMP – bardzo polecamy!

Saleta FIT Camp

Submit a Comment