Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Sardynka i Święty

Sardynka i Święty
Monika Wtulich

Lizbona się bawi. Szczególnie w czerwcu, gdy nadchodzą uroczystości Santos Populares. To czas, aby zjeść grillowane sardynki, napić się wina, pośmiać się, potańczyć na ulicach do białego rana, pośpiewać dopóki głosu nie zabraknie, a potem wrócić do domu z doniczką bazylii w dłoniach.

Festas dos Santos Populares, to portugalskie uroczystości ku czci świętych i zarazem patronów miast. W Lizbonie czci się przede wszystkim Świętego Antoniego (Santo Antonio), a w Porto Świetego Piotra (Sao Pedro). Uroczystości trwają nieprzerwanie przez cały czerwiec, ale w Lizbonie najważniejsze przypadają na 12-13 czerwca, w noc Santo Antonio. To do tego świętego zwracają się samotne serca w poszukiwaniu miłości. Dla niego zapalają świeczki z prośbą o znalezienie swojej drugiej połowy.

Alfama, najstarsza dzielnica Lizbony, jest głównym gospodarzem uroczystości Santos Populares. Na ten czas zmienia się w barwne, głośne i tętniące życiem miejsce. Wszystkie uliczki, bary oraz restauracje udekorowane są kolorowymi łańcuchami, balonami, światełkami czy lampionami. W oknach i na stołach stoją tzw. manjerico, czyli bazylie o drobnych listkach. Symbolizuje miłość i daje się ją właśnie w dzień Santo Antonio.

DSC_0719

DSC_0761

Każdego roku o tej porze powraca na ulice Lizbony tradycja budowania małych ołtarzy, dedykowanych patronowi miasta. Zwyczaj ten sięga XVIII w., a mieszkańcy stolicy dbają, aby pozostał jak najdłużej żywy. Ołtarzyki można spotkać na niejednym balkonie czy przed domami. Główne miejsce zajmuje na nich oczywiście sam święty.

Mimo swoich małych rozmiarów (uliczki tak wąskie, że jadąc tramwajem zaglądamy mieszkańcom do okien), Alfama ugości każdego, kto zawita w jej skromne progi. Zapach grillowanych sardynek unosi się już na odległość. Grilluje każdy kto może, młodzi i starzy. Wino leje się strumieniami. Muzyka wydobywa się z głośników. Alfama przemienia się w korowód taneczny. Fala ludzi wędruje z jednego przyjęcia ulicznego, tzw. arraial, na kolejne. I tak w kółko. A przyjęć ulicznych arraiais jest w samej Lizbonie około 50!

DSC_0027

Wizerunkiem uroczystości Santos Populares w Lizbonie jest sardynka. Co roku Urząd Miasta Lizbony ogłasza konkurs na 5 najlepszych grafik „ubrania” sardynki. Zwycięskie grafiki promują Santo Antonio w Lizbonie i nie tylko. Na tegoroczną edycję zgłoszonych zostało aż 8897 propozycji grafik sardynek z 70 krajów. Poniżej tegoroczne sardynki-zwyciężczynie. Gratulujemy!

Festas dos Santos Populares są pieczołowicie przygotowywane z dużym wyprzedzeniem. Organizatorzy przez cały rok zbierają fundusze, opracowują dekoracje i planują harmonogram uroczystości. Oprócz Alfamy, uroczystości obejmują dzielnice Graca, Bairro Alto, czy Santos. Wszystko jest zawsze radosne, barwne i z dużą dozą humoru.

Źródło: www.festasdelisboa.com

13335955_1160369533995093_1167557934638423300_n

DSC_0050

DSC_0723

DSC_0765

DSC_0069

Zdjęcia: Monika Wtulich

W poniżej umieszczonym filmie możecie zobaczyć ilustracje z Festas 2015. Źrodło: You Tube

Submit a Comment