Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Słowenia – kraj po słonecznej stronie Alp

Słowenia – kraj po słonecznej stronie Alp
Izabela Wożniak

Słowenia wita nas słońcem, zielonymi wzgórzami i uśmiechem mieszkańców. Ljubljana, wybrana w roku 2016 Europejską Stolicą Zieleni, sprawia, że już po kilku chwilach czujemy się jak w domu.

 

Stolica, chociaż niewielka, oferuje wiele atrakcji. Liczne restauracje i kawiarnie zapraszają do skosztowania lokalnej kuchni a muzea, festiwale czy teatry zapewnią nam szeroki program kulturalny. Mieszkańcy stolicy uwielbiają spędzać czas w kawiarniach nad brzegiem rzeki Lublanicy i spacerować po gwarnych uliczkach miasta. Na wzgórzach znajduje się zamek, z którego roztaczają się przepiękne widoki na Ljubljanę i Alpy Juliańskie. Dostać się do niego możemy wspinając się na szczyt bądź korzystając z kolejki linowej. Zamek otacza las, który jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców na spacery i aktywność fizyczną. Słoweńcy korzystają z piękna przyrody swojego kraju i chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Naturalne perełki Słowenii jak góry, morze, jaskinie i mnóstwo zieleni sprawiają, że tutaj aż chce się ruszać.

 

Ljublanacentrum

LjubljanaRZeka2

 

Jednym z idealnych miejsc na spacery jest pokonanie kilkukilometrowej trasy dookoła jeziora Bled. Oddalona zaledwie 35 kilometrów od stolicy miejscowość, która kiedyś była jednym z najpopularniejszych miejsc na odpoczynek dla mieszkańców krajów byłej Jugosławii, w tym marszałka Tito, także dzisiaj przyciąga tłumy. Idealnym momentem, aby odwiedzić to miejsce jest późna jesień bądź wczesna wiosna, gdy nie jest tutaj tak tłoczno, a jezioro ciągle zachwyca. Na małą wysepkę, na której znajduje się kościół i kawiarenka możemy dostać się za pomocą tradycyjnej łodzi Pletna, z której roztaczają się przepiękne widoki na najstarszy zamek w Słowenii i ośnieżone szczyty Alp. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej i oprócz Bled wybrać się nad fantastyczne jezioro Bohijn czy do Parku Narodowego Triglav.

 

Bled2

BledPletna

 

Słowenia posiada jeszcze coś, o czym wielu miłośników włoskiego i chorwackiego wybrzeża zapomina, dostęp do Adriatyku. Chociaż jest to zaledwie niewielki kawałek wybrzeża, to jest on równie zachwycający, jak ten należący do większych sąsiadów. Nadmorskie kafejki ożywają już rano, a na kamienistych plażach korzystają z promieni słońca mieszkańcy i turyści. Zaledwie 47 kilometrów wybrzeża wypełnione jest czerwonymi dachami nadmorskich miejscowości i zielonymi zatokami. Warto zrelaksować się nad brzegiem morza próbując miejscowego wina i owoców morza. Na wybrzeżu znajdują się cztery główne miejscowości: Koper, Izola, Portoroz i chyba najbardziej uroczy Piran. Miasteczko aspiruje do tytułu najpiękniejszego w całej Istrii i przywodzi na myśl włoskie miasteczka, co na każdym kroku przypomina o historii tej części Słowenii. Z głównego Placu Tartiniego roztacza się widok na morze, a mieszkańcy wolno przechadzają się wąskimi i krętymi uliczkami starego miasta lub delektują się kawą w nadmorskich kawiarniach. Miejsce to uspokaja i relaksuje, zachęca do spaceru wzdłuż wybrzeża z licznymi restauracjami aż na cypel, nad którym góruje latarnia morska. Zaledwie kilka kilometrów od spokojnego Piranu znajduje się gwarny Portoroz, który w sezonie letnim jest głównym punktem na imprezowej mapie Słowenii.

 

Piran3

Piran

 

Kraj ten zachwyca pięknem natury, warto więc odwiedzić także jego niewątpliwy atut – jaskinie. Jednymi z piękniejszym w Europe są Jaskinie Szkocjańskie oraz Jaskinie Postojny, które przyciągają miłośników podziemi i zapewnią niesamowite wspomnienia. Jaskinie Szkocjańskie wpisane są na listę UNESCO, a przejście nastrojowo oświetlonymi ścieżkami wykutymi w skale czy mostem Cerkvenik, zawieszonym 50 metrów nad rzeką i przepaścią, zrobi wrażenie chyba na każdym podróżniku.

Słowenia, chociaż jest jednym z mniejszych krajów Europy, zadziwia tym, jak dużo ma do zaoferowania. Oprócz piękna natury zachwyca gościnność i otwartość mieszkańców. Kraj przepełniony jest spokojem, namawia do dbania zarówno o człowieka, jak i przyrodę. Warto tutaj spędzić trochę więcej czasu, jest to także doskonały punkt wypadowy do Chorwacji, Austrii czy Włoch.

Submit a Comment