Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Ślub w Rzymie

Ślub w Rzymie
Paulina Grabara

W białej sukni z welonem do ziemi idziemy przez kościół pod rękę z ojcem, dumne i pełne wzruszenia – czy wszystkie mamy podobne marzenia? Myślę, że nie. Coraz popularniejsze stają się śluby na plaży czy wesela w prywatnych willach we Włoszech czy Hiszpanii. My sprawdziliśmy (na własnym przykładzie), jak to jest zorganizować kameralny ślub w Rzymie, bo to moje ulubione miasto.

RFH Hotel de Russie - MEETING & EVENTS Garden Pergolato wedding table

 

Czy organizacja ślubu we Włoszech jest bardzo uciążliwa? Czy będzie nas to kosztowało zdecydowanie więcej niż w Polsce?

Jeśli chodził wam kiedyś po głowie pomysł organizacji ślubu we Włoszech, ale zastanawialiście się, czy nie byłby to zbyt duży wydatek, śpieszę z odpowiedzią. Wszystko zależy od tego, na co się zdecydujemy. Czy planujemy zawrzeć związek cywilny czy kościelny? Sprawdzałam kilka opcji – na początek ślub cywilny w urzędzie w toskańskim miasteczku Lucca.

Jeśli chodzi o przelot, to najtaniej jest polecieć tanimi liniami do Pizy, a tam wynająć samochod. W zależności od tego, ile osób planujemy mieć na weselu, możemy wybierać między agroturystykami, hotelami lub willami. Ciekawą ofertę ma airbnb, w właściciele bywają bardzo pomocni. Piękną willę zbudowaną z kamienia dla 10-12 osób można znaleźć za około 1500-2000 Euro za 4 noce. Taniej jest w równie uroczej co Toskania, ale nieco mniej popularnej Umbrii.

Czytaj: Najpiękniejsze hotele, agroturystyki i wille w Toskanii

Zrzut-ekranu-2013-07-24-o-19.50.35-700x466

 

Co do samej ceremonii w urzędzie najtaniej jest rano, najdrożej w sobotę po południu – za tzw. opłatę rejestracyjną zapłacimy od 480 do ponad 1000 Euro.

Trudne jest zorganizowanie ślubu samemu z Polski (poza opcją, na którą sami się zdecydowaliśmy, o której przeczytacie na końcu) – opieszałość włoskich urzędów, konieczność stawienia się osobiście w urzędzie, liczne opłaty i wiele dokumentów po włosku. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanej agencji, która będzie naszym wsparciem lokalnie. Koszt takiej usługi, wraz z tłumaczeniem dokumentów to ok. 2500 Euro (na przykładzie firmy Wedding in Tuscany).

Jeśli chodzi o ceremonię kościelną to najlepiej znaleźć polskiego księdza. Nie ma ustalonych opłat za ślub kościelny we Włoszech, należy jednak uiścić ofiarę na parafię. W przypadku ślubu kościelnego należy być w kontakcie z naszą parafią w Polsce, która dla strony włoskiej przygotuje wszystkie dokumenty. Poza ślubem kościelnym będziemy potrzebowali też ślub cywilny i tu najprościej jest wziąć go w Ambasadzie w Rzymie, lub po prostu w Polsce.

 

RZYM. Stolica Włoch. Moim zdaniem najpiękniejsze miasto Europy (wiem, to bardzo subiektywne).

DSC_0445-2

 

Zawarcie małżeństwa przed konsulem to najlepsza opcja, dla tych, którzy chcą ślub zorganizować samemu, bez większych komplikacji. Na stronach polskiej ambasady w Rzymie znajdziemy wszystkie wymagane dokumenty KLIK (dla osób, które nie były wcześniej w związku małżeńskim wystarczy skrócony odpis aktu urodzenia oraz dowód osobisty). W Ambasadzie musimy się pojawić osobiście i podpisać dokumenty na 2 miesiące przed planowaną datą ślubu. Jeśli chodzi o terminy nie są na ten moment podane na stronie, jest jedynie informacja, że możemy je omówić podczas wizyty w konsulacie lub telefonicznie. Kiedy planowaliśmy ceremonię nie mieliśmy dużego wyboru – śluby cywilne były udzielane jedynie w piątki, do wyboru o godzinie 12:00 lub 13:00. Koszt wciąż ten sam – 500 Euro. Potem już tylko pojawiamy się w Ambasadzie ze świadkami – ślub trwa około 20 minut. Możemy przynieść szampana (należy poinformować o tym wcześniej, wtedy zostaną przygotowane dla nas kieliszki) i na tarasie świętować z najbliższymi wstąpienie w związek małżeński. Przyznam, że sama Ambasada nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, ale miejsce, które wybraliśmy na naszą Ceremonię, było najpiękniejsze na świecie.

IMG_3795

 

Prawda jest taka, że po ślubie w południe nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wybrać się na lunch (pamiętajmy, że pora lunchu we Włoszech kończy się o godzinie 15:00 i większość restauracji nie serwuje po tej godzinie jedzenia). Dokąd wybrać się na pierwszy małżeński posiłek? Gdzie świętować ten wyjątkowy moment z najbliższymi? To zależy od pogody, budżetu i liczby gości, jednak nieważne w ile osób jesteśmy – zarezerwujmy stolik! Na miłość boską to Włosi i w porze lunchu w dobrej restauracji (nieważne czy pizzerii czy eleganckiej restauracji) nie znajdziecie miejsca, szczególnie gdy jesteście grupą. My podjęliśmy najlepszy – i przy tym bardzo ekonomiczny wybór – zdecydowaliśmy się na lunch w Hotel de Russie. Nas po prostu zachwyciła restauracja, która znajduje się w Sekretnym Ogrodzie w tym sławnym 5-gwiazdkowym hotelu. Spaliśmy tam dwie noce podczas współpracy kilka miesięcy wcześniej i decyzja zapadła od razu, bo wiedzieliśmy, że nic lepszego, tym bardziej w takim budżecie, nie znajdziemy. Otoczone zielenią stoliki na wewnętrznym podwórku hotelu zapewniają kameralność i bliskość natury w samym centrum miasta. Niegdyś w hotelu bywały takie sławy jak Stravinsky, obecnie podczas pobytu w Rzymie zatrzymuje się tu m.in. Colin Farrel i rodzina Beckhamów. Restauracja mieści się w ogrodzie z romantycznymi alejkami, które pną się w górę aż po park Villa Borghese. Hotel specjalizuje się też w organizacji ślubów, tak więc całą ceremonię możemy mieć zorganizowaną przez najlepszych w Rzymie wedding plannerów.

SONY DSC

TAK1-700x525

IMG_3962

 

Rzymski ślub to cudowny długi weekend – idealnie jest zaplanować wylot w czwartek (ewentualnie przyszła młoda para może udać się wcześniej) i wrócić już jako małżeństwo w niedzielę. Lub zostać na miesiąc poślubny, uciekając z miasta na przykład do Umbrii czy Toskanii.

Gdzie spać? Jeśli tylko budżet nam na to pozwoli warto skusić się na piękny apartament przy jednym ze słynnych placów lub w pobliżu Schodów Hiszpańskich czy Fontanny di Trevi.

Czytaj także:

STYLISHhotel: Hotel de Russie

STYLISHhotel: Casa Cau Rzym

 

 

 

Submit a Comment