Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 21, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Spacer po Różanej

Spacer po Różanej
intopassion

Różana uważana jest za jedną z ciekawszych i najbardziej malowniczych ulic Starego Mokotowa. Rozkwitła w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas powstawały tu nowoczesne wille i kamienice. Część z nich została zniszczona podczas powstania warszawskiego i odbudowana w latach pięćdziesiątych. Zachowane oryginalnie budynki to dziś najlepsze świadectwo świetności modernistycznej wizji architektonicznej.

Zbliża się wiosna, a wraz z nią czas spacerowania. Przechadzka otoczoną zielenią Różaną wydaje się być interesującą alternatywą dla wycieczki za miasto czy wypadu do parku.

Ta łącząca Aleję Niepodległości z Puławską ulica, oferuje nie tylko architektoniczne, lecz także kulinarne atrakcje. Każdy głodny i zmęczony spacerowicz znajdzie tu coś dla siebie. Które punkty z gastronomicznej mapy szczególnie warto odwiedzić? Oto nasze propozycje:

 

Mezze, ul. Różana 1

Mezze to miejsce, które przyciąga przede wszystkim wegan i wegetarian. Lokal słynie ze znakomicie przyrządzanych potraw kuchni Bliskiego Wschodu, takich jak hummus czy falafel, podawanych w rozmaitych konfiguracjach. Nie sposób przejść  obojętnie obok samego budynku – to właściwie wolno stojąca budka z kilkoma stolikami w środku, wyróżniająca się jednak nietypową konstrukcją.

 

Akademia, ul. Różana 2

Celem właścicieli, położonej przy Różanej 2, Akademii było stworzenie przestrzeni przenikania się ze sobą różnych wpływów – elegancja i klasyka łączy się tu z nowoczesnością, smaki polskie z międzynarodowymi, a sztuka kulinarna ze sztukami plastycznymi. W menu uwagę zwraca szeroki wybór potraw z grilla.  Wśród dań głównych znalazły się między innymi bitki wołowe, sandacz w sosie i kaczka. Powodów do niepokoju nie mają też miłośnicy makaronów – restauracja oferuje truflowe gnocchi czy gryczane spaghetti.

 

Batumi na Różanej, ul. Różana 14

Do Batumi powinni wybrać się przede wszystkim ci, którzy spróbować chcą specjałów kuchni gruzińskiej. Zjemy tu oczywiście najpopularniejszą, w kraju położonym na Zakaukaziu, potrawę – zapiekany, nadziewany serem placek zwany chaczapuri. W porze lunchowej szef kuchni serwuje również dania polskie.

 

A nóż, ul. Różana 30

Właściciele A nóż zakładając lokal postanowili zerwać z powszechnie panującym przekonaniem, wedle którego najlepsze restauracje specjalizują  się w określonym rodzaju kuchni. Jak twierdzą, miłość do gotowania sprawia, iż nie chcą ograniczać się do podawania potraw charakterystycznych wyłącznie dla jednego regionu czy państwa. W menu znajdziemy więc zupy i przystawki z całego świata, a także burgery, pizze, makarony oraz sałaty.  Poza daniami na stałe goszczącymi w karcie, szef kuchni proponuje również niestandardowe sezonowe wariacje.

 

Spaceru ulicą Różaną nie warto kończyć na obiedzie. Wszystkim rodzinom z małymi dziećmi szczególnie polecamy odwiedzić Teatr Guliwer.

 

Teatr Guliwer, Ul. Różana 16

Ten powstały tuż po wojnie teatr to przestrzeń będąca wyrazem hołdu dla sztuki lakowej. W repertuarze uwzględniono klasykę literatury dziecięcej
i młodzieżowej. Na scenie coraz częściej zobaczymy także aktorów.

 
Docierając do skrzyżowania Różanej z Kazimierzowską, warto na chwilę zatrzymać się przy nowoczesnym apartamentowcu. Swoją siedzibę ma tu winiarnia, salon fryzjerski oraz sklep z artykułami dziecięcymi.
 
Winiarnia ŻuŻu, ul. Kazimierzowska 43

W asortymencie winiarni znajduje się ponad dwieście pięćdziesiąt pozycji. Właściciele lokalu organizują imprezy, degustacje z udziałem komentatora oraz szkolenia z podstawowej wiedzy o winie. Oprócz wypicia wysokiej jakości trunku w ŻuŻu możemy zjeść też obiad – w menu przeważają dania kuchni włoskiej. Fanom kulinarnych eksperymentów polecamy zupę winną.


 
Salon fryzjerski Najlepiej, ul. Kazimierzowska 43

Jak sama nazwa salonu wskazuje, fryzjerzy pracujący przy Kazimierzowskiej 43 dbają o to, by włosy ich klientów wyglądały najlepiej. Ekipa studia fryzur może pochwalić się współpracą przy sesjach dla czołowych polskich magazynów i modowych marek.

 

MuppetShop, ul. Kazimierzowska 43

MuppetShop to obowiązkowy punkt na mapie dla tych, którym zależy na niebanalnym urządzaniu dziecięcego pokoju. W sklepie znajdziemy meble zarówno dla niemowląt, jak i dla nastolatków. Miejsce powinno szczególnie przypaść do gustu rodzicom kompletującym wyprawkę – w asortymencie salonu znajdującego się przy Kazimierzowskiej 43 goszczą wózki, ubranka, artykuły pielęgnacyjne  i inne potrzebne najmłodszym akcesoria.

Submit a Comment