Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

TOP 10 – greckie wyspy czyli subiektywnie dlaczego warto

TOP 10 – greckie wyspy czyli subiektywnie dlaczego warto
Paulina Grabara

Białe domki i niebieskie dachy, domy z kamienia, kościółki na skrzyżowaniu wąskich dróg, które pną się to w górę to w dół. Zwykle prowadzą do malowniczych portów i wiosek rybackich, gdzie skosztujemy pachnących rozmarynem czy oregano, utopionych w aromatycznej oliwie greckich przysmaków.

Grecy mówią, że mają podobny temperament do nas. Możliwe, ale to nie oni odwiedzają nasz kraj, a my coraz częściej decydujemy się na greckie wakacje. Przedstawiamy Wam 10 powodów dlaczego uważamy, że jest to doskonały wybór!

 

1. Paxos 

Nieduża wysepka archipelagu wysp jońskich – idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą uciec komercji i dla których greckie wakacje nie oznaczają plastikowych pamiątek często produkowanych w Chinach. Wąskie kręte drogi prowadzą ze stolicy Gaios do malowniczych portów – polecamy odkrywać wyspę na skuterze – Gaios przypomina włoskie romantyczne kurorty, w Lagos znajdziemy świetne tawerny ze świeżymi rybami a w Lakka odpoczniemy w malowniczym porcie.

Czytaj: Doskonały dzień na Paxos – photo story

 

 

 

 

2. Antipaxos

Sąsiadująca z Paxos wysepka słynie z plaż. Kameralna plaża wśród skał: szare formacje kontrastują z białym piaskiem i turkusem wody. Plaża, która wśród europejskich najbardziej przypomina mi karaibskie kolory czy niebiańską plażę z filmu z DiCaprio. W łatwy sposób można dostać się na nią z Paxos lub z wycieczką z wyspy Korfu.

Czytaj: Karaibska wysepka zabłąkana na morzu jońskim

 

 

 

3. Chania/Kreta

Port wenecki pełen uroczych kawiarenek i tawern. Spokój i rytm greckiej dnia przemienia się w tętniące życiem miasteczko wieczorami. Rano warto się wybrać na lokalny targ z warzywami, owocami, serami…, a następnie dalej w duchu jedzenia spróbować meze w uroczej knajpce lub usiąść na kieliszek wina na jednym z dachów hoteli lub restauracji i podziwiać widok na port i piękną architekturę miasteczka.

Czytaj: INTOcities: Chania

 

 

 

 

4. Plaże między skałami

Kąpiele w turkusowej wodzie, niezagospodarowane plaże – greckie wyspy są jeszcze piękniejsze kiedy choć na chwilę odkrywamy je od strony wody. Niekoniecznie całe wakacje trzeba spędzić na łódce, czasem wystarczy krótki rejs wokół wyspy z kilkoma przystankami na kąpiele w malowniczych zatoczkach.

Część bajecznych plaż dostępnych jest dla podróżujących samochodem ale zejścia mogą być strome.

Podobały nam się przypadkowe plaże, które odkryliśmy zjeżdżając z drogi na Korfu, Paxos, Kefalonii czy Krecie (na przykład Sweet Water Beach). Znane plaże jak Seitan Limani na Krecie czy Myrtos na Kefalonii są zatłoczone szczególnie w sezonie.

 

 

 

5. Jeziora

Warto na chwilę zapomnieć o morzu (choć pięknym, zachwycającym różnymi tonami niebieskiego i zielonego) i odkryć greckie jeziora. Część z nich to prawdziwe cuda natury – na przykład ukryte między skałami jezioro Melissani, do którego wpływając łódką podziwiamy krystaliczną wodę i stalaktyty. Inne to po prostu urocze jeziora – idealne jako alternatywa na spędzenie leniwego dnia (Kreta – jezioro Kourna).

 

 

 

 

6. Malownicze wioski

Zwiedzanie greckich wysp to bycie w drodze. Wszędzie jest coś uroczego – historia, zwyczaje i religia – wszystko to można obserwować bo Grecy mimo, że goszczą turystów z całego świata, bardzo pielęgnują swoje zwyczaje. A nie ma lepszego miejsca aby podejrzeć greckie życie niż udać się bardziej wewnątrz wyspy – tu zachwycą nas urocze kościółki, rodzinne knajpki z najlepszym jedzeniem jakie w życiu próbowaliśmy. To trochę jak chwytanie czasu i powrót do tradycji, w gonitwie dnia codziennego coraz częściej lekceważonej.

 

 

 

7. Tawerny

Małe stoliczki nakryte ceratą lub papierowym obrusem. Niekoniecznie z pięknym widokiem, za to zawsze ze wspaniałą kuchnią. Soczyste pomidory, ogórki, aromatyczne czarne oliwki, słodka papryka i kawał sera feta – to grecka klasyka. Kto lubi fetę radzimy spróbować innych potraw: małży z fetą i pomidorami, kalmara faszerowanego fetą. Generalnie lepiej wybrać kilka mniejszych dań i próbować wyśmienitych greckich smaków!

 

 

 

 

8. Zieleń czyli oliwne gaje i drzewa cytrynowe

Wyspy szczególnie archipelagu wysp jońskich są bardzo zielone, z powodu na częstsze opady. Mieszkańcy Kefalonii mówią, że patrząc na krajobraz można dostrzec 10 odcieni zieleni. Gaje oliwne, winorośl, drzewa owocowe, pachnący tymianek i oregano- oczy dodatkowo cieszą piękne kwiaty – czy to w ogrodach wokół hoteli czy restauracji, czy przy drodze wzdłuż plaży – kolorowe kwiaty ożywiają krajobraz i intensyfikują wrażenia.

Czytaj: Grecki ogród na Paxos

 

 

 

 

9. Wille przerobione na hotele 

Poczuj urok prawdziwej Grecji – zamiast nowoczesnego hotelu wybierz odrestaurowane stare wille – kamienne domy, grecka gościnność, klimat jak na wakacjach w domu u przyjaciół.

Polecamy: Arcus Luxury Suites and Villas na Krecie i Torri e Merli na wyspie Paxos.

Urok kreteńskiej historii – Arcus Luxury Suites and Villas

Taniec historii w nowoczesnej masce – Torri e Merli

 

 

10. Grecy

Stanowczy i romantyczni. Rozprawiają o mitologii i historii. Uprzejmi, ale znający granice. Czarujący mistrzowie domowej kuchni, którą się dzielą w swoich restauracyjkach. Wielu nie zatraca się dla pieniędzy, dzięki czemu zachowali to co najważniejsze – autentyczność.

 

 

Czytaj także:

KRETA TOP 10

Doskonały dzień na Kefalonii – photo story

Filmy z Grecją w tle

 

WebRep
currentVote
noRating
noWeight

Submit a Comment