Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Październik 4, 2022

Scroll to top

Top

No Comments

TOP 10 warszawskich wydarzeń kulturalnych w marcu

TOP 10 warszawskich wydarzeń kulturalnych w marcu
WARSAW state of mind

Warszawskie wernisaże i wystawy to mekka dla każdego, kto nie umie przejść obojętnie obok zapierających dech w piersiach  obrazów, tajemniczych fotografii i zacierających granice fikcji i rzeczywistości grafik. Stworzyliśmy ranking wydarzeń, których ominąć nie wolno!

1. 2 marca w Starej Galerii ZPAF swój wernisaż miała miejsce wystawa prac Wojciecha Plewińskiego organizowana z okazji przyznania artyście Nagrody ZAiKS – u w dziedzinie sztuk wizualnych. Jego prace są mocno związane z Krakowem, bowiem mieszkając tam od latach młodości chętnie dokumentował życie miasta. Autor ponad 500 okładek tygodnika ,,Przekrój”. Polski Avedon – bo taki zyskał przydomek – tworzył zdjęcia plenerowe, portrety, fotoreportaże i reklamy. Do 22 marca macie zatem niepowtarzalną okazję do zapoznania się z twórczością Wojciecha Plewińskiego!

 

 

2. Od 15 marca do 3 kwietnia w Domu Kultury ZACISZE będzie można oglądać wystawę ,,Jazz DO IT” realizowaną przez Bogdana Augustyniaka i Krzysztofa Wierzbowskiego. Ci utalentowani fotografowie przez ostatnie dziesięć lat starali się uchwycić w obiektywie ulotność i wielobarwność jazzowego klimatu. Wystawa skierowana jest do wszystkich, którzy ten klimat znają i kochają lub znają i… chcą pokochać. Wernisaż uświetni koncert jazzowy poświęcony Chet’owi Baker’owi Trio 4Chet w wykonaniu: Robert Majewski, Michał Tokaj, Sławek Kurkiewicz. Naszym zdaniem WARTO!

 

3. Do 15 marca mamy szanse na zapoznanie się z pracami Szymona Brodziaka – autora wielu komercyjnych reklam i kampanii wizerunkowych. Fotografuje głównie kobiety – zawsze piękne, silne, romantyczne. Często w nietypowych pozach i miejscach, często wzbudzając kontrowersje. Zajrzyjcie do Leica Gallery! Do zobaczenia!

Więcej: http://intopassion.pl/wystawa-szymona-brodziaka-w-leica-gallery/

 

4. Dwa lata po głośnej wystawie „Jestem z Polski”, 20 marca w Leica Gallery (ul. Mysia 3) Wojtek Wieteska zaprezentuje w Leica Gallery swój nowy projekt „Nailing Love”.  Wieteska wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej, a jego styl wyróżnia się konceptualnym podejściem do rzeczywistości. W „Nailing Love” jeszcze bardziej zbliża się do konceptualnego wykorzystania fotografii i z prac wykonywanych od lat osiemdziesiątych do teraz tworzy autotematyczny projekt. Jego prace wiszą między innymi we Francji, Japonii, Norwegii i Niemczech. Nailing Love to nie tylko zdjęcia – wydrukowane na różne sposoby i w wielu rozmiarach – jej częścią jest m. in. płukarka archiwalna z 12 fotografiami, które w trakcie ponad miesięcznego procesu ulegną degradacji zamiast archiwizacji. Ekspozycja będzie dostępna do 3 maja. My już nie możemy się doczekać.

 

5. W  Skwerze filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny od 20 marca do 3 kwietnia będziemy mieli okazję oglądać wystawę pt. ,,Co jest ważne?”. Pytanie to zadali samym sobie doktoranci i studenci Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Są to plastyczne, zbiorowe ekspozycje nie pozwalające zamknąć się w ramie rzemiosła. Kilkunastu młodych twórców z dziedziny malarstwa, rysunku, video oraz instalacji skłoni nas samych do zastanowienia się nad pytaniem ,,CO JEST WAŻNE?”. Was również zapraszamy.

 

6. Maja Kitajewska – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – zaprasza od 20 marca do Galerii BARDZO BIAŁA na wystawę malarską zatytułowaną ,,Pod Skórą„. W odróżnieniu od motywów przewodnich poprzednich wystaw artystka skierowała swoją uwagę do wewnątrz człowieka, a konkretnie – na mechanizmy przystosowujące go do otoczenia. Zatem, tytułowa skóra jest symbolicznym pomostem pomiędzy tym, co dzieję się dookoła nas a tym, co dzieje się w nas.  Zachęcamy i przypominamy – wystawa potrwa tylko do 24 kwietnia! Do zobaczenia na miejscu!

 

7. ARTBISTRO STALOWA 52 – miejsce, w którym od 12 marca do 8 kwietnia mamy okazję oglądać obrazy Zuzanny Rajewskiej. Młoda, utalentowana, ambitna, ciekawa świata – te wszystkie określenia to zbyt mało, aby opisać zeszłoroczną dyplomantkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak twierdzi ,,Wierzę, że artysta jest jak dziennikarz – musi nieustannie analizować i opisywać otaczającą go rzeczywistość”. Stąd też jej obrazy to suma wszystkiego dookoła niej – muzyki, ludzi, lęków, marzeń. My zachęcamy do odkrywania jej świata pod wystawową nazwą ,,POST ARCADIA”.

8. Od 12 marca do 9 kwietnia w Fundacji Archeologia Fotografii możemy zobaczyć wystawę Ludomira Franczaka ,,1958″. Punktem wyjścia tej wystawy jest zbiór fotografii z lat 50. XX wieku. znaleziony w duńskim sklepie ze starociami. Artysta przetwarza obraz fotograficzny, ingeruje w prezentowane fragmenty, posługując się jednocześnie grafiką i tekstem literackim, które budują wielowymiarową narrację projektu. Autor prowadzi bardzo sugestywną grę z widzem starając się zatrzeć granice między tym, co fikcyjne i tym, co rzeczywiste. Aurę wystawy dopełnia dźwięk Marcina Dymitera. My z całą pewnością możemy przyznać – ulegliśmy aurze wystawy, a Wy?

9. ,,Rock o’clock” to wystawa zamieszkałego w Amsterdamie artysty powstała we współpracy warszawskiej Galerii Obserwacja z holenderskim kolektywem kuratorskim AiArt (Sebastian Rypson, Nahuel Blaton). Prace artysty – dotąd nie prezentowane w Polsce – przybliżają widzowi obraz paryskiej subkultury lat 80. Autor skupił się na dwóch mieszanych rasowo gangach młodzieżowych zafascynowanych amerykańską modą i muzyką z lat 50. Giles Elie Cohen w zaskakujący sposób pokazuje jak opętanie modą miesza się z upojeniem ekstazą muzyczną. Zapraszamy: do 16 kwietnia, Warszawska Galeria Obserwacja!

 

10. Kolejnym zaproszeniem do spotkania ze sztuką kusi nas Jagoda Wasiak. Tym razem w Ośrodku Kultury Ochoty zaprezentowane zostaną prace malarstwa olejnego. ,,Kobiece spojrzenie na miasto” to efekt rozwijania umiejętności w Magazynie Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty. Autorka poznała pracownię malarstwa eksperymentalnego i pracownię malarstwa strukturalnego, gdzie zgłębiła wiele technik stosowanych w sztuce współczesnej. Mimo to ciągle pozostaje wierną fanką malarstwa olejnego, co nam i – mamy nadzieję Wam – pozwala poznać i ocenić do 31 marca!

 

 

 

Tekst: Magdalena Maciejewska

 

Submit a Comment