Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Toskania na wielkim ekranie

Toskania na wielkim ekranie
PEOPLEs TUSCANY

Jadąc do Toskanii często można odnieść wrażenie, iż już tam kiedyś byliśmy. Przecież te pola słoneczników, cyprysowe aleje i zielone wzgórza wydają się dziwnie znajome. To wszystko za sprawą wielu filmów, w których Toskania grała rolę drugoplanowego bohatera. Zobaczcie więc, gdzie zawędrowali scenarzyści i aktorzy, by nakręcić piękne sceny filmowe.

 

1. Siena

Jedno z najbardziej znany miast w Toskanii. To tutaj rozgrywa się znane na całym świecie Palio i to właśnie sceny z tego wydarzenia posłużyły jako tło w filmie „Quantum of solace”. James Bond przedziera się ulicami miasta po jego podziemiach i dachach domów, a na drugim planie zobaczyć możemy piękną Sienę.

Będąc w Sienie koniecznie zwiedzić trzeba główny plac del Campo, nad którym góruje Palazzo Pubblico ze swoją ogromną wieżą Torre del Mangia wznoszącą się na wysokość 88 metrów.  Ponad placem unosi się Duomo. To perła architektury, a jego wnętrze na zawsze pozostaje w pamięci. Kolumny i podłogi zrobione z białego marmuru w zielone pasy aż przyprawiają o halucynacje. Koniecznie trzeba zajrzeć też do Biblioteki Piccolomini znajdującej się w jednej z części katedry. Jej sufit to prawdziwe dzieło sztuki!

 

DCF 1.0
 
 

2. Arezzo

Roberto Benigni zakochał się w tym mieście od pierwszego wejrzenia. Widać to w filmie „Życie jest piękne”,w którym główny aktor przemierza uliczki miasta.

Arezzo to kolejne średniowieczne miasto położone na wzgórzu. Duża jego część została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Kilka z budynków przetrwało do dziś i przyciąga codziennie tysiące turystów. Z pewnością najbardziej znanym jest kościół św. Franciszka, który zaczęto budować w 1290 r. To w nim znajdują się piękne freski namalowane przez Piero Della Francesca ukazujące historię krzyża świętego. Miłośnicy historii powinni koniecznie zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, w którym zachowano wiele znalezisk pochodzących z czasów Etrusków.
 

arezzo-1331223
 
 

3. Montalcino

To urocze miasteczko znajduje się w Dolinie d’Orcia. Sławę zdobyło dzięki wyrabianemu tu winu Brunello. Jego okolice upodobali sobie także scenarzyści filmu „Listy do Julii”. Chociaż jego akacja rozpoczyna się w Veronie, to duża część kręcona była właśnie w Montalcino.

Centrum historyczne miasta to przede wszystkim obwarowania fortecy wybudowanej w 1361 r., z której rozciąga się widok na okoliczne wzgórza i doliny.

Montalcino najlepiej zwiedza się bez mapy. Warto dać się ponieść własnym nogom między domkami z kamienia. Miasto jest tak niewielkie, że w ciągu godziny spokojnie obejdziemy wszystkie jego główne punkty.

 

montalcino-509181

Save

Submit a Comment