Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Typografia w Twoim mieszkaniu

Typografia w Twoim mieszkaniu
intopassion

Typograficzne ozdoby to znakomity sposób, żeby wyrazić siebie i to zarówno w dosłownym, jak i w przenośnym znaczeniu. Liczy się bowiem i treść zawarta na takich akcentach, i wzornictwo jakim się posłużono.

Dzięki dużej różnorodności napisów, a także czcionek i szat graficznych, są to jedne z najbardziej uniwersalnych motywów zdobniczych, jakimi możemy udekorować nasze wnętrze. Zaletą jest także to, że będą pasować do każdej części naszego mieszkania. W salonie perfekcyjnie sprawdzi się plakat typograficzny dopasowany do wystroju, w sypialni efektowne poduszki z zabawnymi hasłami, a w przedpokoju naklejka na ścianę witająca domowników i gości.

kolaz typografia

 

Dekoracja mieszkania okaże się świetną zabawą, gdy nie będziemy się trzymać kurczowo sztywnych reguł i damy się ponieść fantazji. Napisy na typograficznych ozdobach wcale nie muszą być poważne. Świetnie prezentują się zabawne hasła, a nawet pojedyncze słowa, które niosą za sobą bogate w treść znaczenia. Podobnie forma takich napisów może być niezwykle fantazyjna. Drukowane, wyraziste litery cieszą się dużą popularnością, ale wcale nie oznacza to, że nie możemy zdecydować się na delikatną czcionkę, imitującą odręczne pismo. Utrwalone w ten sposób słowa mogą przypominać bardziej abstrakcyjny ornament niż konkretną treść – to także oryginalny sposób na wykorzystanie tego motywu zdobniczego. Przejdźmy jednak do przykładowych rozwiązań, które możemy zastosować w naszym wnętrzu.

 

Plakat, który do Ciebie przemówi 

typografia plakat jadalnia

 

Plakaty typograficzne to niewyczerpane źródło inspiracji. Mówiąc o nich, należy podkreślić, że to nie tylko motywujące do działania napisy, zabawne hasła czy cytaty znanych osobistości, ale także równie ważna strona wizualna, która wpływa na nasz odbiór takiej dekoracji. To, na jaki tekst się zdecydujemy, powinno być uzależnione od naszych osobistych upodobań. Jeśli chcemy rozwijać w sobie pozytywne nastawienie do świata, sięgnijmy po „Be the reason that someone smiles today”, a jeśli zależy nam na tym, by konsekwentnie realizować swoje marzenia, pomoże nam w tym: „Dreams don’t work unless you do”. Wybierając jednak plakaty typograficzne na ścianę, staniemy przed jeszcze jednym dylematem. Do wyboru mamy bowiem ciężkie, drukowane napisy, efektowne czcionki w stylu retro, tzw. pisanki, czyli napisy imitujące odręczne pismo, a także bogato zdobione wzory, gdzie cytatom towarzyszą ornamenty, kolorowe, geometryczne desenie, a nawet malownicze widoki. Choć każda z tych propozycji wydaje się ciekawa, by stworzyć harmonijnie prezentujący się wystrój salonu, musimy dobrać dekorację, która będzie do  niego pasować. Zawieszona na ścianie ozdoba może się rzucać w oczy i ściągać na siebie całą uwagę, ale ważne jest, by wciąż pasowała do estetyki pokoju. Inaczej wywołamy wrażenie chaosu i aranżacja straci na swej prezencji. 

 

Meble z chwytliwym przesłaniem

typografia szafa

 

Zmieniając wygląd naszego mieszkania, możemy położyć także nacisk na nowe meble. Nasza propozycja z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom czytania. Są to bowiem unikalne szafki i półki na książki, które nie tylko pozwolą nam uporządkować naszą domową biblioteczkę, ale zrobią to w niezwykle efektowny sposób. Co jest wyjątkowego w tych meblach? To, że organizują książki, tworząc z nich konkretne napisy. System półeczek i wsporników, gdy spojrzy się na szafkę z odpowiedniej odległości, odsłoni przed nami konkretne hasło: „read your bookcase”, „have a good time” lub „kocham czytać”. Jeśli marzy nam się taki wyrazisty element w salonie lub chcemy sprawić niespodziankę naszemu dziecku, które uwielbia literaturę, projekty firmy Nobo Design będą strzałem w dziesiątkę.

Wymiana mebli nie jest jednak niezbędna, by cieszyć się odświeżoną aranżacją. W sytuacji, gdy nasze wyposażenie sprawdza się perfekcyjnie, nie wyrzucajmy go tylko po to, by kupić modniejsze rozwiązanie. Dotychczasowe sprzęty: szafy, szafki, a nawet lodówka mogą nam posłużyć jak czyste płótno, na którym damy wyraz swojej kreatywności. Jak mamy to jednak zrobić? Potrzebne nam będą typograficzne naklejki. Dzięki nim nie tylko damy drugie życie meblom, z których korzystamy już od wielu lat, ale zamienimy je w niezwykle modny i efektowny element wystroju. 

 

Zawieś, postaw lub przyklej

plakat typografia biuro

 

Mogłoby się wydawać, że wyczerpaliśmy już limit typograficznych propozycji. Tymczasem w zanadrzu mamy jeszcze garść rozwiązań, które będą idealne, gdy chcemy ocieplić wizualnie wnętrze i sprawić, by stało się bardziej przytulne. Doskonałym pomysłem są wycinane w drewnie napisy, które możemy ustawić na półce, parapecie lub nocnym stoliku. Białe, w naturalnym odcieniu lub pomalowane na energetyczny kolor, staną się wyrazistym akcentem dekoracyjnym. W zależności od gabarytów mieszkania możemy wybrać niewielką lub całkiem pokaźnych rozmiarów ozdobę. Dużą popularnością cieszą się także metalowe napisy do wieszania na ścianie. Te będą się doskonale prezentować w loftowych i industrialnych aranżacjach. Na sam koniec warto przywołać naklejki, o których była już mowa. W tym wydaniu jednak będziemy je umieszczać nie na meblach, lecz właśnie na ścianie – w przedpokoju, w salonie nad kanapą lub nad wezgłowiem łóżka.

Mówi się, że liczą się czyny, nie słowa, ale w przypadku typograficznych akcentów to właśnie słowa wychodzą na pierwszy plan. Stając się dominantą naszej aranżacji, całkowicie odmienią dotychczasowe wnętrze, nadając mu jednocześnie indywidualnego charakteru. Z taką dekoracją bez trudu wyrazimy swoją osobowość. 

Tekst przygotowany we współpracy z Redro.pl

 

Submit a Comment