Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Vanity – moda w obiektywie

Vanity – moda w obiektywie
intopassion

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie jest moda!  Dlaczego moda? Jak twierdzi legendarny fotograf mody, galerzysta, kolekcjoner i kurator Franz Christian Gundlach „Fotografie mody zawsze są interpretacjami, efektami scenografii. Odzwierciedlają i prezentują ducha czasów obecnych oraz zwiastują przyszłych”…

W ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie  w dniach od 16 maja do 16 czerwca podziwiać możemy działa takich twórców jak: Richard Avedon,  Lillian Bassman, Cecil Beaton, Sibylle Bergmann, Erwin Blumenfeld, Guy Bourdin, Louise Dahl-Wolfe, Hubs Flöter, Ralph Gibson, F.C. Gundlach i wielu innych. Ekspozycja ukazuje kluczowe postawy ilustrujące zmiany zachodzące w fotografii modowej na przestrzeni dziesięcioleci.  Prace prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie – to fotografie tworzone od końca lat 20. ubiegłego wieku do współczesności.

Wystawa Vanity zorganizowana w Muzeum Norodowym w Krakowie prezentuje ponad sto prac fotograficznych z kolekcji  F.C. Gundlacha poświęconych modzie.

Wystawa przenosi nas w świat fotografii mody. Zaczynając od lat 30 i wizji takich fotografów jak  jak George Hoyningen-Huene, przenosimy się do lat 40 i 50, w których prym widą zdecodowanie  Irving Penn oraz Richard Avedon. To całkowita elegancja i kobiecość, która dominuje w fotografii mody. Następnie lata 60, gdzie  zmienia się rola samego krawiectwa w przedstawianiu mody. I kolejni  – Wols ze swoimi dramatycznymi obrazami manekinów z Wystawy Światowej w Paryżu w 1937 roku, Leon Levinstein ze zdjęciami zrobionymi na ulicach Nowego Jorku i San Francisco w latach 1955–1975.

Nie da się ukryć, że to nie lada gratka dla fanów fotografii i mody. My zdecydowanie polecamy i sami planujemy już termin naszej wyprawy do Krakowa.

Vanity

Od 16 maja – 16 czerwca

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1

 

Submit a Comment