Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Vendée Globe – wyścig dookoła świata

Vendée Globe – wyścig dookoła świata
Anna Matyjewicz

 

Żeglarskie regaty Vendée Globe to ogromne wyzwanie sportowe. Są to jedne z najtrudniejszych regat solo we współczesnym żeglarstwie.  Polegają na przepłynięciu dookoła Ziemi z zachodu na wschód, bez pomocy z zewnątrz. Siódma edycja tej imprezy rozpoczęła się 10 listopada 2012.

Regaty odbywają się zawsze na przełomie roku. Historia najstarszego wyścigu sięga lat 1989 – 1990. Wydarzenie zdominowane było zawsze przez zespoły francuskie. Za każdym razem to oni zwyciężali i zazwyczaj stanowili przeważającą część uczestników. W tegorocznym wydarzeniu udział bierze Polski zawodnik – Zbigniew Gutkowski. To również szansa dla brytyjskich zawodników, wśród nich Alex Thomas, który twierdzi, że „To idealny moment dla brytyjskiego sportu .”Thomson dodaje, że „chce dopisać się do tego sukcesu”. Jak sam twierdzi, jego celem roku jest ukończenie wyścigu, a wygrana jest życiowym marzeniem. Wyścig rozpoczął się w Les Sables d’Olonne na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Dwudziestu żeglarzy wypłynęło z wioski rybackiej na zachodnim, wybrzeżu Francji.

Prestiżowe  Vendée Globe to 24000 mil to wyścig non –stop. Zawodnicy nie mogą zatrzymywać się przy żadnych stacjach, ani otrzymywać pomocy z zewnątrz.  Trzy miesiące w samotności, liczne trudności – poczynając od złych warunków pogodowych, po problemy techniczne. To ogromne wyzwanie, na pewno nie łatwe, wymagające lat praktyki, przygotowań, a przede wszystkim ogromnej siły, nie tylko fizycznej.

Submit a Comment