Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Wakacyjne Festiwale Filmowe

Wakacyjne Festiwale Filmowe
Anna Matyjewicz

Rozpoczęliśmy sezon letni, a wraz z nim festiwale – nie tylko muzyczne, ale też filmowe. Wakacje przepełnione są filmami. My wybraliśmy te, na które warto się wybrać. Dlatego po sporej dawce muzyki zapraszamy na chwilę wyciszenia z kinem!

Początek lipca zapowiada się gorąco. Na pierwszy ogień idzie:

 9. Brave Festival ( 07.07.2013 – 12.07.2013 ) Wrocław

To już dziewiąta edycja tego festiwalu, którego głównym hasłem w tym roku będzie „Zaginiony rytm” . Publiczność będzie miała okazję poznać tradycje muzyczne z różnych stron świata. Motywem przewodnim festiwalu będzie rytm, który wyznacza tożsamość kulturową i stanowi pomost pomiędzy środowiskiem zewnętrznym człowieka, a jego wewnętrznym światem duchowym.

Podczas festiwalu odbywa się przegląd filmowy, na którym zobaczyć możemy filmy dokumentalne i fabularne. W tym roku festiwal skupiony będzie na Kambodży. Cały festiwal poświęcony będzie filmom z tej części świata.

 

6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” (13.07.2013  – 19.07.2013 ) Poznań

W tym roku Festiwal skupia się na dwóch krajach pokazując animację z Rosji i Francji. Będziemy mieli okazję zobaczyć: retrospektywę Dmitry Gellera, pokazy filmów z festiwalu w Annecy, m.in.: „Złodzieja piorunochronów” jednego z najważniejszych francuskich reżyserów- Paula Grimaulta,czy  „Ślimaki” duetu René Laloux/ Roland Topor.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną polskie animacje skupione wokół tematów: „Sex w PRLu”, „Oko i ucho, czyli polskie kino czyste” i „Tyłem do przodu, czyli surrealizm w polskim filmie krótkim”. Całości towarzyszyć będzie również bogaty program muzyczny. Nie da się ukryć, że początek lipca zapowiada się bardzo ciekawie.

 

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival (13.07.2013 – 21.07.2013 ) Sopot

Festiwal w Sopocie to jedna z największych imprez kulturalnych. Na festiwalu prezentowany jest przekrój światowego kina, a także najnowsze produkcje. Tegoroczna edycja serwuje takie pokazy jak panorama nowego kina szwedzkiego, konkurs światowych debiutów filmowych, retrospektywy Lukasa Moodyssona, Harmony Korina, Toma Tykwera. I najważniejsze – sekcja konkursowa czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie weźmie udział około 12 filmów, które w większości zostaną pokazane na sopockim festiwalu premierowo.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty (18.07.2013 – 28.07.2013 ) Wrocław

Po raz kolejny to właśnie Wrocław serwuje nam filmową moc atrakcji. Pojawią się filmy nagrodzone na światowych festiwalach, Nowe Kino Rosji – na program sekcji narodowej złoży się 15 nowych rosyjskich filmów, Szwajcarskie dokumenty muzyczne – cykl, który powstał we współpracy ze Swiss Films. Przyjrzymy się również filmom z lat lat 80. i wczesnych 90. XX wieku – pojawią się takie filmy: Diva, Księżyc w rynsztoku, Betty, a także Ostatnia walka, Subway, Wielki błękit. My już polecamy!

7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (27.07.2013- 04.08.2013) Kazimierz Dolny

W Kazimierzu Dolnym co roku odbywa się popularny Festiwal Dwa Brzegi. Tego wydarzenia nie może pominąć żaden fan kinematografii. Pomimo, że do początku festiwalu pozostał jeszcze miesiąc, a program nie jest jeszcze do końca znany, to i tak wiemy że szykuje się spora dawka dobrego kina. Wiemy na pewno, że gościem specjalnym tegorocznej edycji  w ramach cyklu „I Bóg stworzył kobietę…” będzie Stanisława Celińska! I na to na pewno czekamy!

czytaj również: Festiwalowy Niezbędnik

Submit a Comment