Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

WALENCJA – MIASTO SŁODKICH POMARAŃCZY

WALENCJA – MIASTO SŁODKICH POMARAŃCZY
Izabela Wożniak

Plantacje pomarańczy, huertos, rozciągają się kilometrami na trasie do Walencji. Nieskończoność zielonych drzew i pomarańczowych owoców. Otworzyłam okno i poczułam słodki zapach rozgrzanych w hiszpańskim słońcu pomarańczy. Drzewka pomarańczowe znajduje się także na prawie każdej ulicy Walencji. Słońce i słodki zapach pomarańczy, przychodzą mi pierwsze na myśl, gdy myślę o Walencji. Nieopodal miasta znajduje się wybrzeże Costa del Azahar, co dosłownie znaczy wybrzeże kwiatu kwitnącej pomarańczy. Walencja oferuje 300 słonecznych dni w roku.

Tekst i zdjęcia: Izabela Woźniak

 

Idealny klimat do odkrywania miasta i zatrzymywania się od czasu do czasu na słonecznym tarasie, aby skosztować Agua de Valencia (koktajl sporządzony na bazie soku pomarńczowego i wina musującego) i świeżych przysmaków kuchni śródziemnomorskiej. Chociaż Walencja, nie jest pierwszym wyborem dla zagranicznych turystów, jak Barcelona, Madryt czy Sewilla, zachwyca swoją różnorodnością i ma zarówno mieszkańcom, jak i turystom wiele do zaoferowania. Z przyjemnym klimatem, wybitnym dziedzictwem historycznym, nowoczesnymi budynkami, parkami i Albuferą u bram, zaprasza cały rok także dzięki połączeniom lotniczym z Polski. Jako trzecie miasto co do wielkości w Hiszpanii jest czasami głośne i tłoczne, ale także fascynujące i zadziwiające. Urocza starówka przyozdobiona kwiatami i drzewami pomarańczy, liczne restauracje serwujące najlepsza na świecie paelle i szeroka piaszczysta plaza. Do tego gorące fiesty i bogata oferta kulturalna, a także szacunek do tradycji i historii. Walencja ma to wszystko i jeszcze więcej.

Screen Shot 2023-11-01 at 12.51.42 PM

 

MORZE I PLAŻE

W tym roku Hiszpania po raz kolejny zajęła pozycję światowego lidera w otrzymanych „Błękitnych Flagach”. „Błękitna Flaga” to międzynarodowy certyfikat, który otrzymują najczystsze plaże, kąpieliska i przystanie. Spośród 627 niebieskich flag rozmieszczonych na całym terytorium kraju, 135 znajduje się we Wspólnocie Walencji, czyniąc ją regionem z największą liczbą niebieskich flag w całym kraju. Region Walencji jest niewątpliwie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez Hiszpanów. Chyba każdy z nich szalał do rana na fiestach w Gandii, odpoczywał na zatłoczonych, ale pięknych plażach Benidormu lub Torrevieja i brał udział w procesjach i świętach w mieście Walencja. Wspólnota Walencji ma linię brzegową o długości 470 kilometrów, z czego większość to piękne piaszczyste plaże i skaliste zatoki z jaskiniami. Walencja także ma swoją plażę, szeroką na 150 metrów i długą na 25 kilometrów, która tętni życiem cały rok. Ciągnie się wzdłuż dwóch coraz bardziej popularnych dzielnic – El Cabanyal y Malvarossa. Możemy tutaj spróbować owoców morza w licznych restauracjach z widokiem na plaże, odkryć klimatyczne kawiarnie i nietypową architekturę. To właśnie tę plażę, jej rybaków i mieszkańców malował artysta i walencjanin Joaquín Sorolla, którego dzieła zobaczymy na wielu wystawach w mieście. Z pobliskiej mariny w promieniach zachodzącego słońca wypływają rejsy katamaranem. Niezwykłe w Walencji jest to, że w przerwie na lunch można wyskoczyć na plażę, popływać, napić się lampki tinto de verano i wrócić po sjeście do pracy jak gdyby nigdy nic, ale w dużo lepszym nastroju.

Screen Shot 2023-11-01 at 12.49.00 PM

Screen Shot 2023-11-01 at 12.50.39 PM

 

PARKI I OGRODY

Gdy spytamy mieszkańców Walencji o ulubione miejsce w mieście, większość z nich bez chwili zastanowienia odpowie – Turia! Ogrody rzeki Turii to jeden z największych parków miejskich w Hiszpanii. Przebiega przez miasto na dziewięciu kilometrach terenów zielonych ze ścieżkami spacerowymi, terenami rekreacyjnymi i sportowymi oraz cichymi miejscami pokrytymi kwiatami, w których można się zrelaksować. To idealne miejsce dla biegaczy, praktykujących jogę, rowerzystów, rodzin i miłośników przyrody. To tutaj znajduje się serce miasta. Co nietypowe, ogrody znajdują się w byłym korycie rzeki, powstały pod koniec XX wieku w wyniku skierowania rzeki na nowy sztuczny bieg po katastrofalnej powodzi w 1957 roku. Przecinane przez 18 mostów pełnych historii dawne koryto przechodzi obok głównych muzeów i punktów miasta. Ogrody Turia łączą realistycznie wyglądającą afrykańską sawannę w Bioparku z podwodnym światem w Oceanogràfic oraz spektakularną salą operową i Palau de les Arts w Mieście Sztuki i Nauki. Moim ulubionym miejscem jest klimatyczny ogród Jardines de Monforte i Ogród Botaniczny. To tutaj złapiemy oddech i odpoczniemy od dużego miasta w otoczeniu papug i kwiatów. Chociaż klimat w Walencji jest zazwyczaj przyjemny, lato jest bardzo upalne i wilgotne, dlatego mieszkańcy z wielką przyjemnością chowają się w licznych ogrodach i parkach.

Screen Shot 2023-11-01 at 12.57.04 PM

 

FIESTY

„W Walencji uwielbiamy palić i wysadzać rzeczy” tak przedstawił mi się pierwszy poznany walencjanin. Nie ma w tym ani trochę przesady. Walencja to miasto ognia i wybuchów! Najważniejszym wydarzeniem w mieście jest Fallas, czyli wiosenne święto ognia wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Miasto bawi się całą dobę, mieszkańcy ubierają regionalne stroje, słychach nieustanne fajerwerki, wybuchy petard, grające na ulicach orkiestry. Na ulicach staje w 400 różnych miejscach miasta ponad 800 ogromnych dzieł sztuki, figur zrobionych z drewna, kartonu i plastiku.

Na koniec festiwalu, po kilku dniach nieustannych celebracji, kilkaset figur jest palonych na oczach płaczących mieszkańców. Huczne świętowanie nie kończy się jednak na Fallas. Miasto bawi się cały rok, tutaj zawsze jest powód do świętowania. Liczne procesje religijne, figury z kwiatów, polewanie rzymskich żołnierzy wodą czy rzucanie talerzy na ulice to tylko jedne z wielu fiest, które cieszą mieszkańców. Dzielnice nadmorskie żyją wielkanocnymi procesjami na Semana Santa Marinera, to wtedy możemy zobaczyć na ulicach nazarenos w charakterystycznych spiczastych kapturach. Latem w całym mieście odbywają się koncerty, festiwale muzyczne i kulinarne, pokazy filmów, przedstawienia artystyczne. Ważnym elementem, każdego większego wydarzenia w Walencji jest mascletà. Typowe dla regionu Walencji wydarzenie, to pokaz pirotechniczny, często z wykorzystaniem kolorowych proszków, charakteryzujący się rytmiczną kompozycją wybuchów. Po przedstawieniu pirotechnicy są oklaskiwani przez mieszkańców, a nad placem unoszą się okrzyki „artyści!”. Wybuchy, muzyka, jedzenie, proch strzelniczy i kreatywność to główne składniki udanej fiesty w Walencji.

Screen Shot 2023-11-01 at 12.54.42 PM

 

GASTRONOMIA

Walencja to miejsce narodzin kultowej hiszpańskiej potrawy, paella. Paella bierze swoją nazwę od paellera, naczynia, w którym jest gotowana, płaskiej okrągłej patelni z dwoma uchwytami. Tradycyjnie spożywana z patelni jest stałym elementem walencjańskiej kuchni. Od nadmorskich restauracji po małe lokalne jadłodajnie, znajdziemy wiele miejsc, w których można delektować się tym kulinarnym arcydziełem. Klimatyczne miejsca z najświeższą i tradycyjną paellą znajdziemy w parku Albufera, który znajduje się na obrzeżach miasta. Po pysznym obiedzie warto także wybrać się na rejs łodzią, z której możemy podziwiać pola ryżowe. Ryż i paella to w Walencji świętość, a przepisu na najlepszą paellę zmieniać nie można. Podczas ulicznych festiwali mieszkańcy palą uliczne ogniska, rozstawiają na ulicach paellery i razem przygotowują to typowe danie, które potem spożywają przy jednym dużym stole do późnych godzin nocnych. Paella to nie tylko danie, to także czas spędzony razem, rozmowy, historie i uszanowanie tradycji. Wspólnotę Walencji można odkryć poprzez jej smaki, aromaty, spędzony razem czas i owoce cytrusowe. Walencja słynie z odmiany słodkiej pomarańczy, której ciepły klimat bardzo sprzyja. Początkowo drzewo pomarańczowe było używane jako drzewo ozdobne, jak to miało miejsce w meczecie w Kordobie i Sewilli, skąd później trafiło do ogrodów Giełdy Jedwabiu w Walencji. Świeże, w postaci dżemu czy miodu, są smakiem typowym dla regionu Walencji. Najlepiej wybrać się na Mercado Central albo Mercado de Cabanyal, gdzie możemy kupić najlepsze pomarańcze, pomidory czy owoce morza. Na marketach można też zjeść almuerzo, czyli drugie śniadanie, które w Walencji jest traktowane bardzo poważnie. Około 10-11 rano mieszkańcy tłoczą się w barach, aby skosztować małej przekąski. Ma ona pomóc przetrwać do lunchu. To idealny moment, aby wybrać się na Mercado Central i poszukać przekąsek od lokalnych sprzedawców. Almuerzo to zazwyczaj kanapka z różnymi dodatkami, np. z szynką, mięsem, warzywami, owocami morza czy omletem ziemniaczanym. Aby zamówić kanapkę przy barze, trzeba przekrzyczeć innych głodomorów, ale naprawdę warto!

Screen Shot 2023-11-01 at 12.59.22 PM

 

HISTORIA, KULTURA I SZTUKA

Walencja obecnie to nowoczesne, różnorodne i tętniące życiem miasto. Ten wielokulturowy kalejdoskop jest w dużej mierze ukształtowana przez pozostałości różnych dominujących imperiów, które tworzyły to miasto. Rzymska Valentia i arabska Balansiya odcisnęły piętno na wyglądzie i tradycjach miasta. Trzeba przyznać, że w Walencji znajdują się muzea, w których sam budynek jest dziełem sztuki. Jednym z nich jest spektakularny barokowy pałac Marquis de Dos Aguas, położony w centrum Walencji, w którym obecnie mieści się Narodowe Muzeum Ceramiki. Ratusz z przepiękną salą kryształową czy zbudowana w XV wieku Giełda Jedwabiu to kolejne przykłady fascynującej architektury i historii miasta. Wystarczy zagubić się w dzielnicach El Carmen, Ruzafa czy Colón, aby spacerując z wysoko podniesioną głową podziwiać przepiękne fasady i balkony. Warto także odwiedzić nadmorską dzielnicę El Cabanyal, w której możemy zobaczyć bogato zdobione ceramiką typowe domki rybackie. Miasto Sztuki i Nauki to spektakularna i imponująca nowoczesna przestrzeń. Znane jest jako centrum rozrywki i kultury, ze swoją awangardową architekturą, jest miejscem spotkań mieszkańców, wystaw i koncertów. Walencja ma także bogatą kolekcję muzeów. Muzeum Sztuk Pięknych, Valencian Institute of Modern Art czy Fundacja Bancaja to jedne z wielu miejsc, w których możemy zapoznać się z hiszpańską sztuką. Moim ulubionym miejscem jest Centrum Kultury Współczesnej Carme (CCCC), znajdujące się w dawnym XIII-wiecznym klasztorze z dzwonnicą i gotyckim krużgankiem.

Screen Shot 2023-11-01 at 12.59.37 PM

 

MOŻLIWOŚĆ PRACY ZDALNEJ

Walencja to miasto, które z łatwością łączy bogatą historię z nowoczesną, kosmopolityczną atmosferą. Unikalne połączenie swobodnej atmosfery miasta z tętniącym życiem centrum tworzy specyficzne miejsce, w którym można cieszyć się plażą, ofertą kulturalną i gastronomiczną. To sprawia, że jest to niezwykle popularne miejsce wśród cyfrowych nomadów. Po pracy można zrelaksować się na pięknych plażach, pospacerować po urokliwym starym mieście lub skosztować kulinarnych przysmaków miasta. Wolniejsze tempo życia sprzyja relaksowi. W porównaniu z innymi dużymi miastami europejskimi Walencja oferuje stosunkowo przystępne koszty życia.

Zakwaterowanie, transport i codzienne wydatki są bardziej przyjazne dla budżetu. Walencja staje się coraz bardziej międzynarodowa, co pozytywnie wpływa na scenę kulturalną i gastronomiczną miasta. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca na osiedlenie się na kilka miesięcy, czy punktu do zwiedzania podczas pracy zdalnej, Walencja ma wszystkie składniki, które sprawiają, że staje się coraz bardziej popularna wśród obcokrajowców.

 

AGROTURYSTYKA

Pola ryżowe, gaje pomarańczowe wypełniające powietrze zapachem kwiatu pomarańczy, ekologiczne działki warzywne, gaje oliwne, produkty rzemieślnicze, to tylko niektóre z rzeczy, które sprawiają, że okolice Walencji to idealne miejsce na odpoczynek i poznanie Hiszpanii poprzez jej smaki i wyroby. Wspólnota Walencji oferuje możliwość korzystania z jej ziemi, jej produktów i tradycji poprzez agroturystykę. Okolice Walencji są też idealnym miejscem do odpoczynku daleko od gwaru miasta. Możemy poznać okolice śladami produkcji wina czy produkcji ryżu do paelli. Okolica słynie z jaskiń, wodospadów i licznych tras spacerowych. Mieszkańcy Walencji uwielbiają niedzielne wypady na piesze wędrówki poza miasto albo zwiedzanie uroczych pueblos czyli wiosek w regionie Walencji. To tam czas płynie jeszcze wolniej i możemy dołączyć do mieszkańców niespiesznie popijających kawę i rozmawiających o zbliżających się fiestach.

Screen Shot 2023-11-01 at 1.07.24 PM

 

MOJE TOP 10 MIEJSC, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ BĘDĄC W WALENCJI:

El Cabanyal i plaża Las Arenas, Mercado Cetral, dzielnica Ruzafa, Ogrody byłej rzeki Turia, Park Jardí de Montfort, Miasto Sztuki i Nauki w Umbracle, Albufera, Centrum Sztuki Carmen, Muzeum Ceramiki, Ratusz.

Submit a Comment