Warszawski weekend – przegląd najciekawszych wydarzeń

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, co robić w weekend, przygotowaliśmy małą podpowiedź. Przed Wami przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie:
Wystawa RZECZY ROBIĄ RZECZY/OBJECTS DO THINGS
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Kiedy: 26.02. godz.19:00 – otwarcie
Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie ekspozycji RZECZY ROBIĄ RZECZY/OBJECTS DO THINGS. Na wystawie sztuki plastyczne przenikają się ze światem teatru – ma ona charakter scenograficzny, towarzyszą jej działania performatywne. Bohaterami są tu fikcyjne postacie stworzone przez artystów. Zamysłem kuratorów było odwołanie się do przyjemności, jaką ludzie czerpią z przenoszenia się w świat wyobraźni. Ponadto sięgnięto do powszechnej w kulturze popularnej estetyki, która kojarzy się z dziecięcym teatrem i programami rozrywkowymi.
Klancyk feat. Małgorzata Halber
Gdzie: Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1
Kiedy: 26.02. godz. 20:00
Pierwszy i jedyny klub komediowy w Polsce zaprasza fanów inteligentnego humoru na kolejny spektakl teatru improwizowanego Klancyk. Tym razem gościem specjalnym będzie Małgorzata Halber – autorka, szeroko komentowanej w minionym roku, książki Najgorszy człowiek na świecie oraz komiksu Bohater.
Street art i galerie Nowej Pragi – spacer z Praską Ferajną
Gdzie: spotkanie przy ul. Wileńskiej 69 (róg Szwedzkiej)
Kiedy: 27.02. godz. 13:00
Fanom sztuki ulicy polecamy zorganizowany przez Praską Ferajnę spacer po Nowej Pradze. Na tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni nieustannie powstają nowe formy artystyczne – od wlepek, plakatów, po graffiti i murale, których nie powstydziłby się sam Banksy. Poza szukaniem street artu spacerujący wraz z przewodnik miejskim odwiedzą najlepsze praskie galerie.
Wycieczka potrwa ok. 2,5 godziny.
Przybliżona trasa: Szwedzka, Stalowa, Środkowa, Strzelecka, Konopacka, Stalowa, Inżynierska, Mała, Zakopowa.
Rodzinne spotkania z tradycją: warsztaty tkackie. Spotkanie z artystką ludową Małgorzatą Pepłowską.
Gdzie: Państwowe Muzeum Etnograficzne – Muzeum dla Dzieci, ul. Kredytowa 1
Kiedy: 27.02. godz. 15:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na kolejne zajęcia z cyklu Rodzinne spotkania z tradycją. Seria wydarzeń ma na celu podtrzymywanie regionalnych obrzędów związanych z polskimi świętami, a także zapoznanie z ginącymi już zawodami i technikami rzemieślniczymi. Tym razem dla gości przygotowano warsztaty tkackie prowadzone przez ludową artystkę Małgorzatę Pepłowską.
Zimowy Wieczór Światła
Gdzie: Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1
Kiedy: 27.02. 19:00
W sobotę w Łazienkach Królewskich odbędzie się nietypowe wydarzenie – Zimowy Wieczór Światła. Na przybyłych czeka iluminacja letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Organizatorzy przygotowali trzy specjalne trasy zwiedzania – wszystkie prowadzące na taras Pałacu na Wyspie, gdzie odbędzie się finałowy koncert. Wraz ze spacerującymi w korowodzie iść będą postaci w barwnych strojach z epoki.
Wystawa W muzeum wszystko wolno
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
Kiedy: 28.02. od 10:00
28 lutego to pierwszy dzień wystawy W muzeum wszytko wolno – niespotykanego edukacyjno-muzealnego eksperymentu przygotowywanego przez najmłodszych. Kuratorami ekspozycji zostało sześćdziesięcioro dziewięcioro dzieci w wieku od sześciu do czternastu lat. Dzieła, pochodzące ze wszystkich kolekcji muzealnych, podzielono na sześć odrębnych kategorii tematycznych. Prace z różnych epok i kręgów kulturowych są odzwierciedleniem dziecięcego gustu, dają też możliwość zapoznania się z wizją muzeum idealnego, jaka funkcjonuje w świadomości najmłodszych.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zbigniew Libera: to nie moja wina, że otarła się o mnie ta rzeźba
Gdzie: Muzeum Rzeźby w Królikarni, ul. Puławska 113A
Kiedy: 28.02. godz. 12:00
Z okazji obchodów pięćdziesięciolecia Muzeum Rzeźby w Królikarni powierzyło zorganizowanie wystawy jednemu z najbardziej cenionych polskich artystów współczesnych – Zbigniewowi Liberze. Dokonał on nietypowej selekcji dzieł należących do kolekcji, opatrzył je komentarzem, a także stworzył specjalną serię rysunków i zdjęć. Wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat twórczości takich artystów jak Dunikowski, Kobro, Hasior, Kobro czy Szapocznikow, a także odkryć niesłusznie zapomniane talenty zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się w niedzielne południe.
Oscar Shorts 2016. Pokaz najlepszych filmów animowanych.
Gdzie: Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5
Kiedy: 28.02. godz. 20:00
Kinomani weekend spędzać będą na odliczaniu godzin do rozpoczęcia oscarowej gali. W związku ze zbliżającą się ceremonią Kino Muranów przygotowało pokaz filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się często pomijanym w dyskusjach, skupiających się na największych produkcjach, obrazom. Jak zapewniają organizatorzy, wszyscy widzowie odnajdą na ekranie coś dla siebie – na przybyłych czeka niesamowita międzykontynentalna podróż, podczas której poruszone zostaną różnorakie tematy.
Tekst i wybór wydarzeń: Anna Har
Submit a Comment