Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Wegańskie buty – must have niejednego sezonu!

Wegańskie buty – must have niejednego sezonu!
Aleksandra Raszczuk

W modzie, zarówno na pokazach najważniejszych w branży projektantów, jak i wśród lokalnych artystów i w kolekcjach mniejszych marek, coraz częściej dostrzec można inspiracje ekologią, zdrowym stylem życia i naturą.

Do najbardziej znanych proekologicznych rozwiązań, zaliczyć można przede wszystkim rezygnację z wykorzystywania w swoich projektach naturalnych futer. Na ten krok zdecydowały się już m.in. marka Boss i Armani. Wciąż niszowym, choć coraz bardziej zauważalnym trendem, jest natomiast tworzenie ubrań i dodatków opierających się na zasadach weganizmu – zarówno w procesie produkcji, jak i przy doborze tkanin i materiałów. Na rynku najwięcej produktów wegańskich, pojawia się w branży obuwniczej i to własnie na nią szczególnie warto zwrócić uwagę.

Czym jest obuwie wegańskie?

Główną cechą obuwia wegańskiego jest całkowicie ekologiczny sposób produkcji, w którym nie wykorzystuje się żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego (skóry, futer, wełny, jedwabiu). Powszechnie uważa się, że buty wegańskie, to te, które wykonane są z eko-skóry.  Należy jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału powstała podszewka lub wkładka, gdyż w wielu wypadkach zdarza się, że te części obuwia wyprodukowane są ze skóry lub wełny, co jest niezgodne z zasadami weganizmu. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że eko-skóra nie zawsze jest ekologiczna, a w większości przypadków przy jej produkcji powstaje wiele zanieczyszczeń, co więcej rozkłada się ona nawet setki lat! Dlatego coraz popularniejsze staje się obuwie szyte z materiałów pochodzenia roślinnego, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Jeżeli zatem chcemy być świadomymi konsumentami, koniecznie zwracajmy uwagę na wszystkie elementy budowy obuwia oraz informacje na temat miejsca i sposobu jego produkcji!

Do kogo skierowane są buty wegańskie?

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na przejście na dietę wegańską lub wegetariańską (we Włoszech i Szwecji to aż 10% obywateli!). Głównymi odbiorcami butów wegańskich są osoby zainteresowane ekologią, zdrowym stylem życia i stosujące na co dzień tę właśnie dietę. Prócz przestrzegania zasad żywienia, coraz istotniejsza staje się dla nich możliwość realizacji swoich przekonań w innych sferach życia, w tym właśnie w modzie. Ludzie Ci stanowią swego rodzaju subkulturę, udzielają się społecznie i propagują idee poszanowania życia zwierząt i rozważnego korzystania z surowców naturalnych. Coraz częściej ofertą wegańską zainteresowani są także „mięsożercy”, którzy chcą dokonywać świadomych zakupów i móc wybierać produkty, które spełniają określone normy. Jako najbardziej znaną markę, której kolekcje ubrań, butów i akcesoriów są całkowicie wegańskie, zaliczyć możemy np. Stelle McCartney.

stella-mccartney1 (1)

Mimo, że nie wszyscy jej klienci są zadeklarowanymi wegetarianami i weganami, jej kolekcje odnoszą sukces na całym świecie, a oferowane modele wpisują się w najnowsze, światowe trendy. Oprócz firm, które w swojej ofercie posiadają tylko produkty wegańskie, coraz częściej niszę w tym sektorze dostrzegają także marki z ugruntowaną pozycją na rynku np. Etnies, czy Birkenstock. Wprowadzają one do swojej ofert specjalne wegańskie linie, skierowane do nastawionego na ekologię, segmentu swoich dotychczasowych klientów.

scout-womens-coco-ho-8-black-white-pink

Etnies

getimage

Birkenstock

Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze marki z wegańskim obuwiem w różnych przedziałach cenowych:

Bourgeois Boheme
www.bboheme.com

Angielska marka z luksusowymi butami wegańskimi, która działa na rynku od 15 lat, a w swojej ofercie posiada buty zarówno damskie, jak i męskie. Wśród fasonów znaleźć można zarówno buty eleganckie, jak i sportowe i na co dzień

Ceny wahają się od 150 do 200 funtów za parę

bourgeois_boheme_ss16_ashley_vegan_luxe_slide_monochrome_side1

bourgeois_boheme_ss16_erika_vegan_luxe_sneaker_brown_side1

bourgeois_boheme_ss16_tilda_vegan_cut_out_shoe_grey_side1

Beyond Skin
www.beyondskin.co.uk

To angielska firma produkująca buty dla kobiet i mężczyzn, które powstają w angielskich, lokalnych fabrykach. W jej ofercie dostępne są modele eleganckie, sportowe i na co dzień, a także linia ślubna. Marka produkuje buty na różne pory roku, w tym także ocieplane kozaki i śniegowce

Ceny wahają się od 80 do 250 funtów za parę

BOB-CRM-2T

LEX-BLK-2T

DTY-SLV-2T (1)

Coquette
www.cultofcoquette.com

Francuska marka produkująca eleganckie szpilki wysokiej jakości. W jej ofercie znajdują się tylko buty na wysokim obcasie, a każdy model wykonywany jest ręcznie.

Ceny wahają się w granicach 200 dolarów za parę

201601_export_2414__76450.1458169021.500.750

201601_export_2426__24730.1458170567.500.750

201601_export_2438__62644.1458168117.500.750

Wills
www.wills-vegan-shoes.com

Brytyjska marka produkująca wegańskie buty oraz akcesoria dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. W ofercie znajdziemy duże zróżnicowanie modeli: od wygodnych balerinek, przez eleganckie szpilki i weekendowe tenisówki.

Ceny wahają się w granicach 60 do 100 funtów

Bez tytułu

cc

ss

Keep
www.keepcompany.com

Marka amerykańska, która swoje produkty sprzedaje na całym świecie w tym również w Polsce. W ofercie dostępne są modele damskie, męskie i dziecięce, fasony na co dzień oraz sportowe

Ceny wahają się w granicach 100 dolarów za parę

34-kp001nav_1024x1024

34-kp001pri_1024x1024

KPLA023SUP-34_1024x1024

 

Submit a Comment