Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Wrzesień 16, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Wielki powrót boho i folku – stare nowe wnętrza

Wielki powrót boho i folku – stare nowe wnętrza
intopassion

Styl boho to nie tylko kwieciste sukienki, zwiewne materiały, torebki z frędzlami i desenie w stylu etno. To estetyka, która umiłowała sobie także aranżację wnętrz, a wywodzi się ze specyficznej filozofii i światopoglądu. Ze swobody, beztroski i życia wbrew jakimkolwiek ograniczającym nas konwenansom. Brzmi to niezwykle górnolotnie, ale co oznacza w praktyce? By to zrozumieć, musimy cofnąć się o kilkadziesiąt lat.  

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl

 

W centrum naszej uwagi znajdzie się artystyczna bohema, która opanowała Paryż w drugiej połowie XIX wieku. Żyjący chwilą malarze, tworzyli dzieła sztuki zgodne ze swoim poczuciem piękna, nie zważając na obowiązujące kanony, a swoje pracownie, znajdujące się najczęściej na poddaszach, urządzali w sposób eklektycznych, wybierając to, co ich zdaniem miało duszę. Wielu chętnie czerpało inspiracje ze sztuki ludowej i egzotycznej, stąd tak popularne etniczne motywy i nawiązania. To zerwanie z uporządkowanym, mieszczańskim życiem dawało im poczucie wolności i nieograniczonych możliwości. I właśnie na tych dwóch aspektach opiera się cała estetyka boho.

obrazy boho galeria

 

Jest to styl, w którym nie mamy żadnych ograniczeń ani żadnych wytycznych, których musimy przestrzegać. To umiłowanie kolorów, swobody, szczerej sztuki ludowej, a także wszystkiego, co naturalne i prawdziwe. Łączenie z pozoru niepasujących do siebie elementów ma na celu zestawienie tego, co najlepsze z najprzeróżniejszych stylów i kultur. Estetyka fusion, swego rodzaju patchwork, pozwala nam wykreować dokładnie taką aranżację, w jakiej będziemy się najlepiej czuć. Nasze ulubione kwiatowe motywy, łowickie koguciki i desenie inspirowane afrykańskimi plemionami – ta, wydawałoby się, wybuchowa mieszanka, pozwoli nam w rezultacie stworzyć spektakularne wnętrze, od którego nie sposób będzie oderwać oczu. 

 

3xR, czyli wystrój w duchu eko 

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, które pomogą nam stworzyć klimat boho we wnętrzach, warto powiedzieć kilka słów o filozofii, która ukrywa się w enigmatycznym 3xR. Skrót ten oznacza „reduce, reuse, recycle” i bazuje na ponownym wykorzystaniu starych, zabytkowych, a czasami podniszczonych nawet mebli i sprzętów, które możemy odświeżyć w prosty sposób. Takie podejście do aranżacji wnętrz jest nie tylko przejawem kreatywności i pomysłowości, ale także wyrazem troski o nasze środowisko. Trend ten nigdy nie wychodzi z mody i zawsze świetnie się prezentuje. Zestawienie nowego designu z XIX-wieczną komodą czy nowoczesnych materiałów jak pleksi i stal z ręcznie tkanymi makatkami i szytymi patchworkami, pozwoli nam się cieszyć zupełnie różnymi estetykami w jednym i tym samym pomieszczeniu. Taki kolaż pomogą nam stworzyć nie tylko sprzęty, ale również unikalne desenie i printy. 

 

Desenie od podłogi aż po sufit

obraz boho sypialnia

W sztuce znane jest pojęcie „horror vacui” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza lęk przed pustą przestrzenią. Dekorowane w ten sposób wnętrza lub obiekty w całości wypełnione są zdobieniami bez pozostawiania pustego tła. Styl boho bardzo chętnie korzysta właśnie z tej estetyki. Sięgając po wyraziste wzornictwo, zapełnia nim cały pokój i to komponując ze sobą zupełnie różne klimaty. Wśród najczęściej pojawiających się ornamentów, warto wymienić indyjskie motywy zdobnicze. Mogą to być sylwetki słoni, lotosy, egzotyczne ptaki w tym pawie lub gęste pnącza splątanych roślin. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy takie wzory będą imitować haftowany ręcznie materiał. Na szczególną uwagę zasługują również desenie zaczerpnięte z kultury Meksyku, wśród których dominują symetryczne, geometryczne kompozycje, oraz rozwiązania pochodzące z polskiej kultury ludowej. Nasz rodzimy folk jest znakomity źródłem inspiracji. Zamiast sięgać po odległe nam tradycje, postawmy na kaszubskie, podhalańskie, łowickie lub śląskie motywy i cieszmy się wystrojem  osadzonym w naszej kulturze. Efektowną propozycją są także motyle. Obrazy z ich wizerunkami lub barwne tapety nadadzą aranżacji lekkości i wdzięku.

 

Hamak, patchwork i wiklina 

kolaz boho

 

Wiemy już, jaki klimat powinien panować w mieszkaniu urządzonym w stylu boho i jakie desenie są tutaj najpopularniejsze. Zobaczmy więc, jakie elementy dekoracyjne okażą nam się przydatne w wykreowaniu takiej aranżacji. Z pewnością zachwycający efekt uzyskamy, wprowadzając wielobarwne patchworki, które sprawdzą się zarówno jako narzuta na łóżku, jak i ozdoba kanapy w salonie. Warto także zainwestować w wieszane na ścianie makatki w stylu etno, koronkowe serwety oraz efektowne zasłony. W przypadku przestronnego pokoju zdecydujmy się na takie, inspirowane indyjskim, roślinnym wzornictwem w typie horror vacui. Miłośnikom szybkich rozwiązań polecamy fototapety. Wielobarwny, łowicki deseń lub delikatne, kaszubskie ornamenty kwiatowe z pewnością zachwycą każdego, nie tylko mieszkańców tamtych regionów. Uzupełnieniem przestrzeni mogą być wiklinowe fotele i kosze, miękkie pufy, a nawet hamak. Na stole postawmy drewniane misy, na podłodze kolorową, ceramiczną wazę w orientalnym charakterze, a na ścianie zawieśmy obrazy z motylami. Niech w naszym wnętrzu zapanuje stylistyczna swoboda. 

 

styl boho gotowy

 

Aranżacja mieszkania w stylu boho to znakomity przepis na stylizację, która będzie nas nastrajać pozytywnie bez względu na pogodę za oknem i wszelkie niesprzyjające nam warunki. Nie ważne, czy postawimy na wzorzyste materiały, fototapety czy kolorowy obraz, motyle, indyjskie słonie czy meksykańskie desenie – im więcej efektownych i przykuwających wzrok elementów (pasujących oczywiście do naszej osobowości) znajdzie się w wystroju pokoju, tym bardziej spektakularną aranżacje uda nam się wyczarować.

 

Jeśli zainteresowała Was ta tematyka, przeczytajcie także:

Typografia w Twoim mieszkaniu

Submit a Comment