Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 23, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Winnice – Chianti, Toskania

Winnice – Chianti, Toskania
Anna Matyjewicz

Chianti to słynny region produkcji wina. To miejsce bajkowe. Charakteryzuje się połączeniem idealnej pogody, wspaniałych krajobrazów i zielonych wzgórz porośniętych winoroślą.

Będąc w Toskanii nie możemy pominąć rejonu jakim jest Chianti. Tradycja uprawy winorośli w tym miejscu sięga czasów Etrusków, którzy zamieszkiwali starożytną Italię. Z wielu pisemnych dowodów wynika, że to właśnie oni rozpoczęli w starożytności uprawę winorośli, a także w późniejszym czasie produkcję wina, które było bardzo cenione przez mieszkańców i które do dnia dzisiejszego słynie na świecie jako jedno z najlepszych.

 

Obecnie wino Chianti produkowane jest w takich prowincjach jak: Arezzo, Pisa, Siena, Florencja. Najbardziej znanym rodzajem z win Chianti jest „Classico”, który produkowany jest między Florencją, a Sienną.  W średniowieczu działała tam własnie liga Chianti, od której dzisiejsze konsorcjum stojące na straży jakości wina wzięło nazwę i symbol.

 

Będąc w Chianti warto zorganizować sobie również degustację win. Jak to zrobić? Najlepiej wybrać producenta, bądź region. Oczywiście najbardziej godnym polecenia są wina z regionu Chianti Classico – na wielu stronach znajdziemy adresy i kontakt do winnic i zapisy na degustację. Jednym z największych miejsc w obszarze Chianti Classico jest Le Cantine di Greve in Chianti, gdzie odbywa się degustacja, wina, serów, oliwy z oliwek. Znajduje się tutaj również Muzeum Wina. Letni odpoczynek w Chianti – jak najbardziej na tak!

 

Czytaj także:

Chianti pokarm dla ciała i duszy

10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech

 

Submit a Comment