Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Wodny teatr lalek w Hanoi

Wodny teatr lalek w Hanoi
Anna Matyjewicz

Taniec lalek na wodzie to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w Hanoi w Wietnamie. To co wyróżnia to przedstawienie od tradycyjnych teatrów lalkowych to fakt, że zamiast sceny wykorzystywane jest lustro wody, a lalki są sterowane przez niewidocznych dla widzów aktorów.

Teatr lalek powstał ponad 1000 lat temu w delcie Rzeki Czerwonej i ta tradycja zachowała się do dnia dzisiejszego. Powstał z tradycji plebejskiej, ale przez wszystkie lata obronił się i zdecydowanie stał się kulturalną wizytówką Wietnamu. Oczywiście wodny teatr lalek różni się od tradycyjnego przedstawienia, nie tylko ze względu na treść, czy budowę lalek, ale przede wszystkim scenę stanowi woda – jeziora, stawy, czy rzeki. Początkowo przedstawienia odgrywane były na jeziorach i bagnach, była to raczej tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie używano do tego profesjonalnych narzędzi a scenografię stanowiło otoczenie i znajdująca się tam roślinność.

Na początku XX wieku wodny teatr lalek był bliski zaniknięcia. Ożył na nowo dzięki francuskiej organizacji, która wsparła go nowymi lalkami i nową techniką.

Tematem przedstawień są przede wszystkim sceny z życia wsi. Na wodnej scenie często pojawiają się także motywy lwów, smoków, czy jednorożców, a także wiele innych bajkowych motywów. W każdym przedstawieniu bierze udział około 100 lalek. Umiejętność operowania lalkami aktorzy nabywają przez całe życie, dlatego ten zawód przypisuje się przede wszystkim mężczyznom. Każda lalka waży od 5 do 15 kg, dlatego sekret operowania postaciami tkwi nie tylko w sile, ale też w wieloletnich umiejętnościach i doświadczeniu.

Wodny teatr lalek w Hanoi pokazuje jak w ciekawy sposób można połączyć tradycję z nowoczesnym przedstawieniem. Będąc w Wietnamie zdecydowanie nie możemy pominąć tej kulturalnej atrakcji turystycznej!

 

Submit a Comment