Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Women in CHANEL

Women in CHANEL
Paulina Grabara

Duet Farago miał możliwość wyboru kreacji z kolekcji Haute Couture i Ready to Wear, które dla Chanel stworzył Karl Lagerfeld. W projekcie udział wzięło wiele polskich modelek, takich jak: Anja Rubik, Anna Jagodzińska, Kasia Struss, Małgosia Bela, Magdalena Frąckowiak czy Monika Jagaciak. Wystawa fotografii w warszawskiej Królikarni potrwa do 20 kwietnia.

Nie udało mi się dotrzeć na wernisaż, ale obejrzenie wystawy w ciszy i bez tłumów miało same plusy. Sama Królikarnia jest bardzo udanym wyborem na tak wspaniałą wystawę – klasycystyczny pałac otoczony jest ładnym parkiem, co przy promieniach wiosennego słońca jest pretekstem do spaceru.

Główną atrakcją jest jednak wystawa, która towarzyszy publikacji albumu, będącego wynikiem współpracy duetu fotografów – Petera i Ingeli Farago – z modelkami pochodzącymi z Europy Środkowo-Wschodniej. To kolejna, po Northern Women in Chanel, publikacja w karierze artystów, stanowiąca wyraz podziwu dla niesamowitych kolekcji zaprojektowanych przez Karla Lagerfelda. Nasz kraj pochwalić może się silną reprezentacją – wśród wybranych, do tegorocznej edycji wydawnictwa, modelek znalazły się: Anja Rubik, Magdalena Frąckowiak, Małgosia Bela, Monika Jagaciak, Kasia Struss oraz Anna Jagodzińska. Fotografowie wierzą, że pochodzenie i warunki klimatyczne danego państwa wpływają na tożsamość, znajdując odbicie w ludzkich twarzach. Powodem zaangażowania do przedsięwzięcia pięknych Polek, była nie tylko uroda, lecz także niewymuszona elegancja i sposób, w jaki definiują one kobiecość.

Farago w swoich pracach wykazują się szczególnym rodzajem wrażliwości. Kluczem do powstania dobrego zdjęcia jest wzajemne zaufanie i więź, jaka wytwarza się między artystami, a modelkami. Relacje te uwidaczniają się na fotografiach, a odbiorca konfrontując się z nimi zauważa wyższy stopień intymności. Obrazy autorstwa duetu są delikatne, a zarazem spektakularne i na długo zapadające w pamięć.

Duet Farago pokazał ikoniczne kreacje w nowoczesnym ujęciu – ich indywidualny styl inspirowany operą, tańcem, filmem czy sztuką był inspiracją dla fotografów i pozwolił im stworzyć wyjątkowy świat, w którym każde zdjęcie jest osobną opowieścią.

Kim jest duet Farago? Urodzony na Węgrzech Peter zaczął robić zdjęcia, kiedy miał zaledwie 4 lata. Wśród jego artystycznych dokonań jest między innymi kilka okładek dla rosyjskiego Vogue’a. Ingela Klemetz-Farago zaczęła pracować z mężem jako stylistka, dziś małżonkowie stanowią duet fotografów.

Po wystawie otrzymamy jeden z trzech do wyboru plakatów ze zdjęciem z wystawy (oczywiście do wyczerpania zapasów, także warto wybrać się jak najszybciej).

Polecamy nie tylko miłośnikom mody.

Królikarnia, Puławska 113a

 ANNA JAGODZINSKA_

ANNA JAGODZINSKA

ANJA RUBIK

BARBARA PALVIN

ENIKO MIHAYLIK

KASIA STRUSS

MALGOSIA BELA

MONICA JAC JAGACIAK

VANESSA AXENTE_

VANESSA AXENTE

Czytaj także:

Krótka historia narodzin symbolu Chanel

Submit a Comment