Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Wystawa Paul Bik IN BLACK AND WHITE

Wystawa Paul Bik IN BLACK AND WHITE
WARSAW state of mind

Od jutra, 16 marca, do 6 kwietnia 2018 w galerii Rabbit Hole w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę IN BLACK AND WHITE działającego w nurcie abstrakcji geometrycznej artysty – Paula Bika.

 

Monograficzna wystawa reliefów Paula Bika jest szczególna w jego twórczości. Dotychczas jego prace kojarzyliśmy z subtelnymi, trójwymiarowymi obrazami, odwołującymi się do postmodernistycznej architektury Włoch lat 60-tych i 70- tych, w których surowa geometria podstawowych figur geometrycznych, zmiękczona była delikatnymi barwami pastelowego różu, błękitu, dekoracyjnego złota i srebra. W obrazach do najnowszej wystawy IN BLACK AND WHITE Bik koncentruje się całkowicie na formie; szuka uniwersalnego języka działającego na odbiorcę. W tym celu dąży w swoich kompozycjach do uzyskania poczucia harmonii, a także jej subtelnego zaburzenia, aby wpłynąć na emocje odbiorcy. Tym razem, aby jeszcze bardziej skupić się na formie, minimalizuje kolor do monochromatycznej palety odcieni szarości, zbliżając się tym samym do Op-Artu. Nie udaje jednak poprzez złudzenia optyczne, trójwymiarowości płótna, a faktycznie w trójwymiarze działa.

 

m DSC_3347 b

 

W twórczości Bika intrygujący jest nie tylko otrzymany rezultat, przyjmujący postać wychodzących w przestrzeń kompozycji, ale także sam proces dochodzenia do tego niezwykłego efektu. Autor tworzy własną, bardzo czasochłonną metodą warstwowego naklejania wyciętych ręcznie z kartonu, a także drewna kształtów. Następnie utwardza je żywicą epoksydową, zaś na końcu nakłada farby olejne lub akrylowe. Prace Paula Bika są tym ciekawsze, że tworzone w technice bardzo rzadko wykorzystywanego ostatnio – bo wymagającego bardzo dużej cierpliwości – reliefu. Jak mówi artysta, „mało kto sięga obecnie po relief jako formę wyrazu, bo między najbardziej ekscytującym etapem kreacji, a nagrodą w postaci złożenia podpisu pod zwieńczonym dziełem, następuje długi i żmudny proces benedyktyńskiej, fizycznej pracy.”

 

Paul Bik (ur. 1979 r., Warszawa) jest urodzonym w Polsce, a mieszkającym i pracującym od kilku lat we Włoszech artystą wizualnym. Po ukończeniu kursów z zakresu projektowania wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wyjechał do Mediolanu, gdzie pracował w tamtejszym studiu projektowym. Od kilku lat jego działalność skupia się jednak wyłącznie na twórczości artystycznej. Jego zamiłowanie do sztuki zrodziło się z zainteresowania lokalną, postmodernistyczną architekturą lat 50tych – 70tych. Fascynacja przestrzennością bryły znajduje odzwierciedlenie w jego modernistycznym, reliefowym malarstwie. Paul Bik uznawany jest za kontynuatora tradycji spacjalizmu w sztuce współczesnej.

 

m DSC_3514 2

 

Galeria Rabbit Hole Artroom powstała pod koniec 2014 roku. Prowadzi ją Mariola Tomczak, architekt wnętrz, twórcę konceptu arch i design boutique hotel H15 w Warszawie przy ul. Poznańskiej 15, w którym mieści się galeria.

Założeniem Rabbithole jest stworzenie przy współpracy z H15 platformy łączącej wszystkie dyscypliny sztuki, zarówno czystej jak i użytkowej. Od sztuki szeroko pojętej; artystów sztuki klasycznej poprzez techniki nowoczesne do form przemysłowych, architektury i designu.

Przez dwa lata działalności Rabbithole ART ROOM gościł wielu artystów ze Świata: Jana Saudek, Sam Havadtoy, Shalom Neuman, czy Tomasine Bernekov. Pokazał również uznanych jak i młodych, zdolnych artystów z Polski – znanych już poza granicami, jak: Rita Zimmermann, Jan Manski, Paweł Kałużyński, A.M. Fogtt czy Grzegorz Śmigielski.

 

Przeczytaj także:

Paweł Bik – artysta o pasjach i inspiracjach

 

INTO THE GRAY, 100 x 135 cm, 2018

Composition 70, 100 x 100 cm, 2018

 

Podoba ci się nasz portal? Wesprzyj naszą pracę na https://patronite.pl/intopassion i śledź nas na http://www.facebook.com/intopassion oraz http://www.instagram.com/into_passion

 

Submit a Comment