Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Wrzesień 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

ZIMA W NORWEGII

ZIMA W NORWEGII
Michal Labiszak

Zima to nie tylko mróz, śnieg czy krótkie dni i długie noce – na pewno nie w Norwegii. Ta skandynawska kraina to istny raj dla wszystkich pasjonatów sportów zimowych i nie tylko! Jestem pewien, że nie jestem jedynym, który marzył o tym, żeby przejechać się psim zaprzęgiem, podążając za kilkunastoma, śnieżno-białymi Husky… Ty też o tym marzyłeś?

adam-bliss-702936-unsplash

 

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Norwegii

Trysilfjellet

Największym ośrodkiem narciarskim w Norwegii, znajdującym się tuż przy granicy ze Szwecją, jest Trysil – oferujący nieco ponad 70 km tras narciarskich, a do tego niemal 100 km tras biegnących dookoła góry, idealnych dla fascynatów narciarstwa biegowego. To olbrzymie centrum sportowe przyciąga fanów narciarstwa z całego świata z wielu powodów: śnieg utrzymuje się tu bardzo długo, a do tego Norwegia posiada bardzo nowoczesny system sztucznego naśnieżania. Kolejnym powodem jest ilość tras o różnym stopniu trudności – 20 km tras czarnych, 18 km czerwonych i aż 33 km trasy niebieskie. Najwyższa z gór wznosi się na wysokość 1132 m n.p.m, oferując niesamowite widoki z samego szczytu. Pasjonaci sporów zimowych mogą korzystać z ponad 30 restauracji na terenie obiektu czy też spróbować swoich sił na arenie Trysil Bike Arena, oferującej ponad 100 km naturalnych tras rowerowych oraz 10 km terenów sztucznych. Wisienką na torcie są niesamowite widoki, które podziwiać można na każdym kroku. Ponadto, jak przystało na skandynawskie kurorty, Trysil oferuje odwiedzającym możliwość wynajmu typowo norweskich domków letniskowych.

Jak dotrzeć: Ze stolicy Norwegii pociągiem do stacji Elverum, która oddalona jest o 70 km od centrum Trysil. Stamtąd lokalnymi busami. Rozkład jazdy można sprawdzić na www.nsb.no

Ceny: Za całodzienny bilet zapłacimy od 350 NOK, w zależności od naszego wieku, natomiast z karnet 6-dniowy zapłacimy od 1700 NOK (ceny oparte o cenniki z 2017 r.).

Kiedy: Statystycznie od połowy listopada do końca kwietnia.

Więcej informacji KLIK.

radisson_mr_trysil-1

 

Hemsedal Skisenter

Kolejnym, równie sporym, co popularnym miejscem jest ośrodek narciarski w Hemsedal. Tu pa-sjonaci sportów zimowych mają do dyspozycji ponad 130 km tras narciarskich, dostępnych na zróżnicowanym terenie. Kompleks ten jest idealny dla rodzin z dziećmi, oferuje bowiem trasy dla każdego – dla tych, którzy dopiero zaczynają i dla tych, którym żadna trasa nie jest straszna – a jest ich ponad 50. Hemsedal Ski Centre oferuje również możliwość nocnej jazdy – dla zagorzałych fanów narciarstwa udostępnione zostały specjalnie oświetlone trasy, z których można korzystać po zmierzchu oraz trasy off-piste – czyli te, poza wyznaczonym szlakiem. Odwiedzając to przepiękne, norweskie miasteczko, nie sposób nie skorzystać z pozostałych atrakcji, takich jak wyścigi na skuterach śnieżnych, czy przejażdżka psimi zaprzęgami! Do dyspozycji gości dostępne są restauracje, hotele oraz domki letniskowe dla całych rodzin.

Jak dotrzeć: Ze stolicy Norwegii do centrum Hemsedal możemy dostać się specjalnym autobusem Hemsedalekspressen (NX170) kursującym kilka razy dziennie z głównego terminala w Oslo – Oslo Busterminalen. Ceny wahają się w granicach 450 NOK.

Ceny: W zależności od naszego wieku, za bilet dzienny zapłacimy od 340 NOK, natomiast tygo-dniowy wstęp wyniesie nas od 1565 NOK (ceny na rok 2017).

Kiedy: Statystycznie od połowy listopada do maja.

Więcej informacji: KLIK

wtpwdllaly2k4medlxdj

 

 

A ponadto…

Jeśli Norwegia, to koniecznie bajkowe Oslo. Również zimą! Poniżej znajdziecie moje top trzy, czyli miejsca, które warto odwiedzić w tej skandynawskiej stolicy.

vidar-nordli-mathisen-557159-unsplash

1. Park kamiennych figur Vigelandsparken

To kompleks parkowy znajdujący się w ścisłym centrum Oslo. Jest to jeden z najpiękniejszych i największych parków w mieście (32 hektary) — zaprojektowany został przez norweskiego rzeźbiarza w XIX wieku. Park ten przyciąga zarówno rodowitych Norwegów, jak i turystów z całego świata, a jego znakiem rozpoznawczym są kamienne gury, przedstawiające niemalże 600 postaci! W najwyższym punkcie Vigelandsparken znajdziemy ogromny monolit składający się ze 121 jeden nagich postaci, stamtąd też rozciąga się panoramiczny widok na ten przepiękny park. Pikniki, spacery czy zimowe lepienie bałwana? Właśnie tutaj!

Więcej informacji: KLIK

2. Jezioro Sognsvann

Tu latem spotykają się całe rodziny na wspólne grillowanie czy pływanie w jeziorze, a zimą spotykają się fani narciarstwa biegowego czy łyżwiarstwa – choć nie jest to miejsce do tego przeznaczone, mimo że ta a jeziora całkowicie zamarza przy niskich, zimowych temperaturach. Otaczające jezioro lasy i niewielkie wzniesienia sprawiają, że możemy poczuć się tu, jak w prawdziwym, zielonym królestwie. A jeśli bliskość natury nie jest Ci obca, to śmiało możesz udać się w głąb lasu, aby sprawdzić, jakie piękne zakamarki skrywa ta bajkowa okolica – a jest ich wiele!

Więcej informacji: KLIK

3. Bygdøy

Dla fanów obcych lądów – półwysep, do którego dostaniemy się z samego centrum Oslo! Zawdzięcza swoją popularność licznym atrakcjom, m.in.: Norsk Folkemuseum, czyli Norweskie Muzeum Ludowe (Więcej informacji KLIK), będące jednym z największych skansenów w Europie – przedstawiające eksponaty z dawnych norweskich osad: od sklepów po dawne mieszkania i stacje benzynowe z okresu XVIII wieku. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest z pewnością Vikingskiphuset – Muzeum Łodzi Wikingów (Więcej informacji KLIK) – muzealna wystawa, przedstawiająca najprawdziwsze, zachowane okazy łodzi odnalezionych w archeologicznych wykopaliskach. Większość z norweskich muzeów jest otwarta niemalże każdego dnia roku. Co więcej, w pobliżu Bygdøy znajdziemy dwie piękne plaże, które latem pełne są turystów. Zimą natomiast miejsca te są szczególnie oblegane przez zapalonych biegaczy. Statki z centrum Oslo kursują tam codziennie – znajduje się tam bowiem również część mieszkalna, zamieszkiwana przez zamożnych mieszkańców Norwegii.

* bilety można kupić już za 39 zł (!!!) norwegian.com, ryanair.com, wizzair.com

 

remi-jacquaint-386341-unsplash

Submit a Comment