Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Sztuka nowoczesna w Rzymie

Sztuka nowoczesna w Rzymie
Anna Matyjewicz

Sztuka w Rzymie kojarzona jest raczej z tradycją i klasyką. Jednak stolica Włoch skrywa miejsca, w których obejrzeć możemy dzieła współczesnych artystów, a także architekturę i sztukę nowoczesną.

Marco – Muzeum Sztuki Współczesnej 

W budynku dawnych browarów na 10 000 km kw powstało pierwsze w Rzymie Muzeum Sztuki Współczesnej. Miejsce należy odwiedzić, nie tylko ze względu na świetne wystawy, ale też ze względu na ciekawą architekturę.

Praca nad projektem muzeum rozpoczęła się już w 1990 roku. Początkowo powstało pierwsze centrum wystawiennicze, które mieści się przy Piazza Fiume. W 2003 roku otwarta została druga lokalizacja w dzielnicy Testaccio w pawilonach przy dawnej rzeźni.

Via Reggio Emilia 54 i Piazza Orazio Giustiniani 4, Rzym

 

MAXXI – Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku

Muzeum to ma jedno główne zadanie- szerzenie sztuki współczesnej wśród mieszkańców Rzymu. Na Via Guido Reni na terenie dawnych baraków wojskowych mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej stworzone przez słynną Zahę Hadid. Oprócz muzeum w MAXXI znajdują się biblioteka mediów specjalizująca się w sztuce i architekturze, księgarnia i kawiarnia. Na zewnątrz znajduje się ogromny plac, na którym w lecie odbywają się wernisaże i wystawy plenerowe.

Via Guido Reni 4a, Rzym

 

Lorcan O’Neill

Można powiedzieć, że to jedna z najmodniejszych galerii sztuki współczesnej w Rzymie, a zarazem jedno z najbardziej odważnych miejsc. W galerii prezentowano liczne kontrowersyjne prace takich artystów jak: Tracey Emin, Luigi Ontani, czy Pietro Ruffo.

Via degli Orti d’Alibert

 

 

Submit a Comment