Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

WAKE PARK na wiosnę!

WAKE PARK na wiosnę!
Magdalena Maciejewska

Wakeboarding to coraz bardziej popularna na polskim gruncie dyscyplina sportów ekstremalnych. Czym jest faktycznie? Kto ją uprawia i dlaczego? SPRAWDZILIŚMY!

 

Niecałe trzydzieści kilometrów na południowy zachód od Warszawy, w okolicach jednego z piękniejszych miast – ogrodów dotarliśmy do miejsca, które powstało dzięki zaangażowaniu i pasji Franka i Kuby Skrzypkowskich oraz Marcina Jamaja Kolasińskiego. Pokazali nam i opowiedzieli czym dla nichi ich przyjaciół jest Wake & skate PARK oraz jak doszło do jego powstania.

 

 

Największym wyzwaniem były formalności i pozwolenia w najróżniejszej formie – od analiz zaczynając, na realizacji konstrukcji kończąc – wspomina Marcin. Pomysłem do stworzenia miejsca była myśl o wszystkich zajawkowiczach, fanach sportów wodnych oraz wszystkich innych uzależnionych od adrenaliny – a taką bez wątpienia zapewnia ten sport. Ważną kwestią jest sezonowość wake’a w Polsce, jednak w okresie zimowym – w czasie oficjalnego zamknięcia na czas grudzień/ marzec pasjonaci wake’a mogą korzystać z szeregu innych atrakcji – snowparku czy rampy. Ideą Kuby – bo on jest pomysłodawcą i głównym twórcą miejsca – była chęć przekonania innych ludzi do tej dyscypliny i pokazania, że to doskonała forma spędzenia czasu wspólnie ze znajmomymi.

 

 

Podczas naszej rozmowy okazało się, że wake to nie tylko adrenalina czy pasja. To też doskonały trening wytrzymałościowy. Wake jest jednym z bardziej rozwojowych sportów jeśli chodzi o tężyznę i sprawność fizyczną. Dzięki kontaktowi z wodą rozwijamy większość partii mięśniowych, a sam drążek i wyciąg umożliwiają rozwój ramion czy barków. Nie wolno zapomnieć również o tym, że wake kształtuje charakter, odwagę i wiele innych cech, a do tego pozwala zrelaksować się w gronie przyjaciół – argumentuje nasz rozmówca. Zapewnia nas również, że każdy może (a nawet powinien!) spróbować tego sportu; nie ma ograniczeń związanych ze stanem zdrowia, a jedyna bariera to nasz strach i psychika. Nie łudzimy się – kontuzje oczywiście się zdarzają, ale – jak podkreśla Marcin- odpowiednie przygotowanie do sezonu, dbanie o kondycje i gibkość w połączeniu ze znajomością metodyki uczenia się wake’owych tricków minimalizuje to ryzyko.

 

 

Ciekawym spojrzeniem na wake’a okazuje się być porównanie umiejętności kobiet i mężczyzn. Marcin podkreśla, że poziom kobiet na wake’u jest bardzo wysoki, a tricki które wykonują często sprawiają wiele problemów facetom – szczególnie w Polsce. Dodaje również, że poziom uprawiających wake’a w Polsce nie jest zbyt wysoki pomimo dostępności wyciągów. Są to mimo wszystko bardziej ubogie wersje, słabiej wyposażone w prawdziwe, wymagające przeszkody. Najważniejsze w rozwijaniu umiejętności wakeboardingu jest zróżnicowanie przeszkód, systematyczna organizacja zawodów – czego w Polsce zdecydowanie brakuje.

 

Nie mogliśmy w naszej rozmowie pomiąć zagadnienia związanego z poziomem dyscypliny za granicą. Marcin Jamaj Kolasiński przyznaje, że poziom wake’ów w Stanach czy Niemczech jest o wiele wyższy, a wszystko za sprawą większych, trudniejszych przeszkód, budżetów przeznaczonych na nagrody dla uczestników niejednokrotnie przekraczających budżety całych wydarzeń organizowanych w Polsce czy wsparcia władz lokalnych. Dodaje również, że stworzony przez niego i jego braci Wake & skate PARK nie jest wzorowany na zagranicznych miejscówkach. Mieliśmy jasny plan stworzenia miejscówki z klimatem, dającej możliwość wypoczęcia i pływania zarówno doświadczonym jak i mniej zaawansowanym osobom. Chcieliśmy, aby nasz obiekt zachowany został w stylu eco. Dlatego też nie stawiamy tam plastikowych przeszkód, a jedynie drewniane. Staramy się również o to, aby set up przeszkód był unikalny i często się zmieniał, przez co za każdym razem myślimy nad czymś nowym. Przyznaję, że wzorem zagranicznych spotów postawiliśmy na całe otoczenie stawu i wake’a. Są więc trampoliny, minirampa, pokoje gościnne, boisko do stay, freesby golf i kilka innych atrakcji.

 

 

Dla nas WAKE to idealny sposób na rozpoczęcie wiosennego sezonu sportowego! Zachęciliśmy Was?

 

Pigwowa 6a

Grodzisk Mazowiecki

Submit a Comment