Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

BUCKET LIST #3: dla miłośników architektury i designu

BUCKET LIST #3: dla miłośników architektury i designu
intopassion

Uwielbiasz piękne wnętrza i architekturę? Interesujesz się sztuką i odkrywanie nowych miejsc z perspektywy designu i architektury to jeden z powodów twoich podróży? Joanna Kulczyński, architekt wnętrz i współtwórca domu handlowego MYSIA 3, dzieli się 5 miejscami, które możecie wpisać na swoje Travel BUCKET LIST.

 

Joanna Kulczyński: „Szukając ciekawych miejsc z perspektywy designu czy architektury najczęściej odwiedzam takie, które łączą w sobie kilka elementów: naturę, architekturę i sztukę. Wzajemnie oddziałują na siebie tworząc inspirujący koktajl, miejsce idealne do odpoczynku, a wtedy przychodzą do głowy najbardziej świeże, autorskie pomysły”.
IG: @joanna_kulczynska @mysia3official

 

OROŃSK, Polska

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to miejsce bardzo inspirujące – to sytuacja idealna – współistnienie sztuki i natury. Będące częścią ekspozycji stałej rzeźby plenerowe, czasowo eksponowane obiekty – jak podczas ostatniej wystawy Henry Moore’a – całość zabiera nas w podróż po zabytkowym parku, gdzie wśród drzew czekają na nas takie niespodzianki, jak niewidoczny most przez wodę („Transition” J. Kozakiewicz) czy ogromny tamburyn („Opera się nie skończy dopóki śpiewa gruba dama” T.Goldberg). To prawdziwie tajemniczy ogród!

IMG_0532

 

PAWILON CZTERECH KULTUR, Wrocław, Polska

Pawilon Czterech Kopuł to zaprojektowany przez Hansa Poelziga budynek mieszczący dzisiaj Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Chodząc po tej przestrzeni łatwo zrozumieć, jak powstało określenie „świątynia sztuki”. Białe, pełne światła wnętrza oferują nie tylko świetną kolekcję sztuki, ale również podróż w głąb własnej głowy.

Screen Shot 2018-11-09 at 20.55.04

 

FUNDACJA MIRÓ, Palma de Malorca, Majorka

Joan Miro Museum w Palma de Mallorca to prawdziwy rarytas dla tych, którzy lubią współczesną architekturę i sztukę. Ten unikatowy, betonowy pawilon, do którego światło wpada przez cienkie, kamienne plastry wstawione w okna zamiast szyb, a na betonowych ścianach czekają plamy koloru – obrazy w gigantycznych formatach, polecam każdej twórczej duszy.

IMG_0864

 

GALERY 69, Dorotowo, Polska

Hotel Galery 69 w Dorotowie polecam od później jesieni do wczesnej wiosny. Ten unikatowy mały ho- tel to kreacja totalna jego twórców, nie ma tu żadnej fałszywej nuty. Od menu, przez meble, aż po widoki – wszystko tworzy prawdziwą symbiozę. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie nie mam napadów „choroby zawodowej” i nie chcę przestawić ani zamienić ani jednej rzeczy w pokoju. Jeśli pojedziecie tam zimą to bardziej prawdopodobne, że nacieszycie się jazdą na łyżwach po zamarzniętym jeziorze. Czarny basen z panoramicznym kominkiem to punt obowiązkowy. Małgosia i Wojtek Żółtowscy, którzy to miejsce tworzą, zaprojektowali tu każdy detal i mebel, a patrząc na zachodzące dokładnie na naszych oczach słońce podejrzewam, że zaprojektowali również i to.

965156_10151630382806070_899847644_o

 

 

RED HOOK, Nowy Jork, USA

Dzielnica Red Hook to intrygująca część Brooklinu. Jeszcze lekko odludna, ale już z przyjemnymi jaskółkami, które czynią wiosnę, w postaci ciekawych restauracji i sklepów z winem. Nie znajdziecie tu żadnych poszczególnych obiektów sztuki czy designu, ale z punktu widzenia architektury – wszyscy interesujący się industrialnymi klimatami i stylem vintage poczują się jak ryby w wodzie. Od hal czy portowych budynków, poprzez małe, ceglane warsztaty, na zabytkowym tramwaju kończąc – jest tu na co popatrzeć. Nie dociera tu nowojorskie metro i czuć, że jesteśmy na uboczu – ale również w takich nieoczywistych miejscach drzemią prawdziwe architektoniczne inspiracje.

Screen Shot 2018-11-09 at 21.11.45

Submit a Comment