Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech

10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech
Paulina Grabara

Czy można wybrać tylko 10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech? Tyle z pewnością mogłabym wskazać w samym Rzymie czy Florencji. W naszej zabawie poprosiliśmy jednak naszych fanów na facebooku o zgłaszanie zdjęć z najbardziej uroczych zakątków Italii. Specjalnie dla Was nasze zestawienie najpiękniejszych miejsc we Włoszech: 5 zdjęć, które najbardziej podobały się użytkownikom Facebooka z wypowiedziami autorów na temat miejsc, w których zdjęcia zostały zrobione. Poza tym nasze  redakcyjne wyróżnienia oraz moje ukochane miejsce IL BORRO, bo chciałam się nimi podzielić.

Podere Casanova Montespertoli Toscana, Toskania

Zdjęcie przesłane przez Marzy mi się Toskania

„Jest to widok z altany w gospodarstwie agroturystycznym Podere Casanova w Montespertoli. Miejsce położone z dala od miast, ale jednocześnie na wyciągnięcie ręki od Florencji i takich perełek jak San Gimignano. Prawdziwy spokój odnajdą tam osoby, które chcą delektować się winem i patrzeć na wzgórza Toskanii, kołysać się w hamaku i wsłuchiwać w dzwony pobliskiego kościoła…”. Mnie przychodzi na myśl tylko jedno – ten widok mógłby mnie witać każdego ranka.

Rzym, Lazio

Zdjęcie: Ania Mioduszewska

Ania Rzym zwiedzałam w trybie ekspresowym. „Miałam 1 dzień, aby zobaczyć wszystko co najważniejsze. Wszystko co trzeba zobaczyć, a także wszystko to, aby uciec od typowo turystycznego charakteru tego miasta. Zależało mi, aby ujrzeć piękne uliczki, zjeść pizzę w malutkiej pizzerii i kupić coś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Udało się częściowo. Urzekły mnie te typowe dla każdego zwiedzającego zabytki jak Koloseum, Fontanna Di Trevi (choć wyobrażałam sobie ją zupełnie inaczej), Forum Romanum, Vittoriano, Plac Wenecki itd. Małe zakamarki, które miały dodać magii były – niestety – przelotne. Presja czasu i lista miejsc zatytułowana „must see” wzięła górę nad wyobrażeniem o beztroskim spacerze mniejszymi ulicami. Dlatego, w każdym z widoków które ujrzałam, pragnęłam dostrzec coś nietypowego, innego, jak np. widok ze Schodów Weneckich. Na przekór większości turystów robiących sobie zdjęcia ze schodami w tle, ja stanęłam na górze i zrobiłam zdjęcia bocznych balkonów, tarasów – niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka. I takimi małymi smaczkami urozmaicałam sobie mój „Jednodniowy Rzym”.

W 5 ulubionych zdjęć znalazło się jeszcze jedno zdjęcie z Rzymu, którego autorem jest Grzegorz Kluszczyk.

Florencja, Dumo

Zdjęcie przesłane przez Małgorzatę Misiewicz, autor Bartosz Karpiński

„Zdjęcie przedstawia kwintesencję Florencji o zachodzie słońca, czyli między innymi Duomo, Campanile di Giotto, Palazzo Vecchio. Autorem zdjęcia jest fotograf– amator, którego poprosiłam o udostępnienie właśnie tego dziełka do konkursu, ponieważ uważam, że jest ono przepiękne i oddaje klimat tego niesamowitego miejsca. Jeśli fotografa pamięć nie myli, zrobił je w okolicach Parku Michelangelo” – napisała nam Małgosia. Florencja to nie tylko Duomo, Most Złotników, wspaniałe muzea. To miasto, które oddycha historią bardzo naturalnie idąc ku nowoczesności.

Polignano al Mare, Apulia

Zdjęcie: Aleksandra Wieczorek

„Polignano al Mare to niewielka, malownicza miejscowość zawieszona na półkach skalnych tuż nad Morzem Adriatyckim. Dla mnie to perła południa Włoch onieśmielająca bezkresną przestrzenią, którą można podziwiać z różnych perspektyw wybierając dowolny punkt widokowy. Jeśli chce się poczuć coś, czego nie można w żaden sposób opisać, należy wybrać się właśnie tam. Przesączone solą powietrze, zachodzące słońce, kolorowe domy, zapach oliwy, ptaki wijące gniazda w okiennicach, brak turystów… To wszystko sprawia, że można tam posmakować najprawdziwszej Italii” – pisze Aleksandra. My z chęcią się tam wybierzemy!

Nasze redakcyjne wyróżnienia:

Miasteczko za murami Sieny

Zdjęcie: Ola Olejarska

„Zdjęcie przedstawia widok, który zastał mnie po wyjściu zza murów Sieny” – opowiada Ola. „Widać na nim jedno z okolicznych miasteczek. Zrobiłam je kilka dni przed Palio Di Siena. Jest to gonitwa konna odbywająca się na Piazza del Campo w Sienie, jedno ze słynniejszych toskańskich wydarzeń w roku”.

Syrakuzy, Sycylia

Zdjęcie: Kasia Chmielecka

Ja zapragnęłam wrócić na Sycylię i odwiedzić Syrakuzy! Na Sycylii jednak polecamy objazd wyspy, bo piękne jest po prostu wszystko: Parki Krajobrazowe, miasteczka (Taormina) czy kurorty turystyczne (Cefalu).

Favignana, Ex Stabilimento Florio, Sycylia
Zdjęcie: Małgosia Pisarkiewicz
I znów Sycylia, ale muzeum w dawnym zakładzie produkcyjnym tuńczyka brzmi fantastycznie!
„Ex Stabilimento Florio delle Tonnare di Favignana e Formica – dawny zakład produkcyjny tuńczyka w puszce, założony i prowadzony przez rodzinę Florio. Dziś muzeum, gdzie sztuka, historia i tradycja Favignany oraz pozostałych Wysp Egadzkich nie pozostawia nikogo obojętnym” – opisała nam swoje zdjęcie Małgosia.
Jezioro Garda
Zdjęcie: Urszula Mięsiak
„Zdjęcie zrobiłam na północnym wybrzeżu Jeziora Garda w regionie Trentino Alto Adige, na trasie między malowniczymi miejscowościami Torbole i Malcesine. Przepięknie usytuowane u stop góry Monte Baldo”. A kto dotrze nad Jezioro Garda polecamy pojechać dalej i odkryć jedne z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów Włoch: Południowy Tyrol oraz Trentino!
Trento, Trentino
Zdjęcie przesłane przez Monica Gøtzer, autor Matteo Gøtzer
Monica pracuje w biurze promocji Trento i okolic i tak mówi o stolicy regionu Trentino: „miasteczko wewnątrz rzymskich ruin z podziemnym miastem, zamek zbudowany na przestrzeni wieków, który w swojej wierzy ukrywa gotycki freski pokazujące cykl życia ludzkiego miesiąc po miesiącu. Średniowieczne wieże, fascynujące pałace z malowanymi fasadami z czasów renesansu, starożytne kościoły, futurystyczne muzeum MuSe”. To jest Trento. Do tego leży w odległości 20km od Monte Bondone, gdzie ja miałam okazję pojeździć na desce, ale do Trento warto się wybrać nie tylko przy okazji korzystania z uroków gór i tras zjazdowych.
I na koniec moje ukochane miejsce, które odkryłam podczas ostatniego wyjazdu do Włoch.
IL BORRO
Zdjęcie: Paulina Grabara
Ta agroturystyka to dla mnie Toskania w miniaturze. Jakim miejscem jest Il Borro? Jego koncepcja odzwierciedla moim zdaniem najfajniejszy sposób rozumienia luksusu – połączenie nowoczesności i historii, wyrafinowanej prostoty, a zarazem czegoś, co powinno być dostępne dla wszystkich. Rodzina Ferragamo przekształciła Il Borro w luksusowy resort z 28 miejscami noclegowymi, apartamentami, domami oraz luksusowymi willami, które zostały zbudowane z tradycyjnych materiałów, a wyposażone zostały lokalnie wytworzonymi meblami oraz rękodziełem. W skrócie Ferruccio Ferragamo, syn wielkiego kreatora Salvadore, zakochał się w Il Borro w 1985 roku. Rodzina Ferragamo najpierw wynajmowała posiadłość, a w 1993 roku zdecydowała się, aby ją odkupić, wraz ze średniowiecznym miasteczkiem oraz willą z 10 sypialniami. To naprawdę jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam – ale najważniejsze, że jeszcze dużo do zobaczenia przede mną!
Z pewnością zabrakło tu wielu pięknych zakątków, ale mamy nadzieję, że dodacie jej pod tym tekstem!

Submit a Comment