Maso Corto/Val Senales WINTER WONDERLAND
Jedna trzecia wszystkich turystów, którzy odwiedzają dolinę Val Senales w Południowym Tyrolu, to Polacy. W naszym kraju to jednak nie Val Senales a Maso Corto jest znaną i lubianą marką, kojarzoną ze sportami i zimowymi wyjazdami.
Zlokalizowane na końcu doliny urocze miasteczko ma doskonałą lokalizację: w 5 minut kolejką linową dostaniemy się na lodowiec Hochjochferner, na 3212 m. W samym Maso Corto też mamy wszystko: od czterogwiazdkowego hotelu po świetnie wyposażone apartamenty, od sportowego basenu po polskich instruktorów narciarskich.
Region narciarski w Val Senales gwarantuje jakość i kameralność: nie utkniemy tu w długiej kolejce do wyciągu, nie będziemy musieli bać się, że w trakcie ferii będzie tu zbyt tłoczno. Lokalne produkty, jak wina, sery czy jabłka, poddawane są surowej ocenie, po której otrzymują znak jakości „Qualität Südtirol”.
Na lodowcu w Val Senales znajduje się raj dla miłośników “białego szaleństwa”: kameralny lodowiec oferuje zarówno bardziej, jak i mniej wymagające trasy. Na slalomowej trasie Leo Gutschlera, od wczesnych jesiennych dni trenują kadry i najlepsi narciarze Europy. Lodowiec w Val Senales to jedno z pierwszych miejsc w Europie, w którym rozpoczyna się sezon narciarski (już w połowie września).
Przy górnej stacji kolejki znajduje się też najwyżej położony hotel w Europie: Hotel Grawand. Na lodowiec warto wjechać, nawet jeśli nie jeździ się na nartach – przepiękny widok na inne trzytysięczniki, leżaki słoneczne zapewnią relaks wśród pięknej natury. Zimą Maso Corto otoczone jest trasami zjazdowymi – nowością w tym sezonie będzie kolejka gondolowa Lazaun.
Podczas naszego pobytu w Maso Corto spotykamy wiele rodzin z małymi dziećmi. Val Senales to idealne miejsce na wspólne wakacje – przy dolnej stacji kolejki znajdują się proste trasy narciarskie, idealne do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych. Atrakcją jest też Fun Park z trasą Easy-Line, która przeznaczona jest do ćwiczeń dla początkujących freestylerów i snowboardzistów.
Jazda na nartach to nie jedyna zimowa atrakcja regionu. Lubicie zjazdy na sankach? Koniecznie wypróbujcie trasę saneczkową Lazaun, która ma ponad 3km długości i wije się przez las aż do dolnej stacji kolejki w Maso Corto. Na gości czeka także lodowisko, wędrówki na rakietach śnieżnych, basen czy spa. Jeśli górskie powietrze wzmaga Wasz apetyt, lepiej przygotujcie sobie listę schronisk i chat na szlakach i trasach – spróbujecie tu lokalnych serów, dań z jagnięciny czy organicznych win.
Miłośnicy skitourów będą tu szczęśliwi aż do wczesnej wiosny – jedną z największych atrakcji regionu jest szlak Oetzi Glacier Skitour, który wiedzie z górnej stacji kolejki gondolowej przez lodowiec Hochjochferner, aż do położonej na wysokości 3200 m n.p.m. przełęczy Tisenjoch, gdzie odnaleziony został człowiek lodu, nazywany dziś Oetzi. Jak ustalili naukowcy, trasę między alpejskimi grzbietami przebywał już ok. 5300 lat temu, w epoce neolitu.
Więcej informacji na: www.schnalstal.com
Narty
Kurort wraz z lodowcem kuszą świetnymi warunkami prawie przez cały rok37 kilometrów tras zjazdowych: od najbardziej wymagających jak treningowa trasa Leo Gurschlera czy ośmiokilometrowy zjazd do doliny Szlakiem Przemytników, przez ulubiony przez freestylowców funpark, po ośle łączki dla początkujących przy Lazaunlift i Glockenlift oraz plac zabaw Tiroli Kinderland. Lodowiec jest jedną z najwcześniej otwieranych stacji w Alpach.
Klimatyczne miasteczka
Certosa / Karthaus
Miasteczko przyjęło nazwę od klasztoru mnichów kartuskich, który powstał już w 1326 roku. Lata funkcjonowania mnichów i chłopów zakończyły się postawieniem muru, kiedy to w 1525 roku klasztor został splondrowany przez chłopów buntujących się przed wysokimi opłatami. Wszystko zmienił Józef II Habsburg, który pod koniec XVIII wieku przeprowadził wywłaszczenie – chłopi i rzemieślnicy zostali w końcu wciągnięci w mury klasztoru. Małe brukowane uliczki, domki wykończone drewnem i udekorowane pelargoniami. Na zboczach znajdują się ogródki warzywne, w których rośnie sałata czy cukinia, a wewnątrz miasteczka ogród pełen ziół i szklarnia z kaktusami. Na głównym placu znajduje się piękna rzeźba na fontannie – tu możemy usiąść na tarasie i rozkoszować się pachnącą kawą.
Madonna di senales/ Unser Frau
Główne i największe miasteczko doliny Val Senales osadzone jest wśród pięknych gór i wzgórz, a jego nazwa oznacza Nasza Pani. Historia miasteczka rozpoczyna się na w XIV wieku, kiedy znaleziono tu kilkunasto centymetrową figurkę Świętej Marii, która do dziś znajduje się w lokalnym kościółku. Wokół kościoła znajduje się uroczy cmentarz z wieloma grobami rzeźbionymi przez lokalnych artystów. Główną atrakcją alpejskiej wioski jest Archeo Parc,
w którym odtworzono warunki życia Oetzi. Muzeum znajduje się częściowo wewnątrz budynku, częściowo na otwartym powietrzu i poza wieloma informacjami z czasów człowieka lodu, który żył na tych terenach 5300 lat temu, gwarantuje super rozrywkę dla rodzin z dziećmi.
Więcej: www.archeoparc.it
Jedzenie i wino
Jabłka, speck, owcze sery i wina rozpieszczą nasze podniebienie. Lokalna ludność przede wszystkim dzięki regionalnym smakom radzi sobie bardzo dobrze – znajduje swoje nisze, w których się specjalizuje: jedna rodzina prowadzi górską chatę z pysznymi daniami z jagnięciny, inna wytwarza owcze sery czy zajmuje się uprawą winorośli i produkcją wina. Regionalne produkty to prawdziwa lokalna duma, są też doceniane poza granicami kraju.
Kulinarna wędrówka w dolinie Val Senales opierała się na bardzo tradycyjnych knajpkach, schroniskach i chatach górskich. Większość potraw przygotowywana jest z tego, co właściciel posiada w swoim gospodarstwie, czyli z baraniny, jagnięciny, wołowiny oraz warzyw z domowego ogródka. Znajdźcie czas i wybierzcie się na jedzenie do chaty Finailhof (www.finailhof.com), Bella Vista (www.schoeneaussicht.it) czy Berg Alm (www.bergl-alm.com).
Tu zachwyci Was nie tylko lokalne jedzenie, ale i widoki!
Jednym z najpopularniejszych dań uwielbianych zarówno przez mieszkańców, jak i turystów są knedle. W dolinie Val Senales znajdziemy je w różnych wariacjach: Speckknoedel składają się z bułki, cebuli, dodatku mięsnego, serwowane są z aromatycznym bulionem. Nie zabraknie też knedli z nutą włoską, nadziewanych mozarellą. To z pewnością obowiązkowa propozycja do spróbowania dla smakoszy! Warto też zdegustować doskonale przyrządzonej baraniny i jagnięciny z pieczonymi ziemniakami i kapustą z kminkiem. Mięsa przygotowywane są w całości lub w formie gulaszu. Dodatki to głównie świeże lub pieczone warzywa. Na fanów słodyczy czeka prawdziwy rarytas: Kaiserschmarren czyli tradycyjny omlet naleśnikowy podawany z domowymi konfiturami, posypany cukrem pudrem. Jest absolutnie pyszny! Nie obyliśmy się bez spróbowania większości proponowanych nam deserów, gdzie królują głównie domowe ciasta i oczywiście strudel z jabłkami.
W dolinie Val Senales znajdziemy też świetne restauracje w czterogwiazdkowych hotelach, jak np. Goldene Rose (www.goldenerose.it), do której trafiamy spacerując po miasteczku Certosa/Karthaus. Pamiętając, że jesteśmy we Włoszech próbujemy typowych przystawek składających się z wędlin i serów w towarzystwie wina, o które najlepiej spytać gospodarza. W menu królują lokalne smaki, często interpretowane w nowoczesny sposób przez szefa kuchni: popularne pierożki serwowane są w azjatyckim stylu, a lokalne knedle podawane są na deser z czekoladą.
Inne adresy, które warto sprawdzić to restauracja kawiarnia Gruener (www.restaurant-gruener.com) w miasteczku Certosa/Karthaus, restauracja w hotelu Tonzhaus (www.tonzhaus.com) w Madonna di Senalesczy Vernagt (www.hotel-vernagt.it) nad turkusowym jeziorem w miasteczku o tej samej nazwie.Będąc w dolinie Val Senales czy generalnie Południowym Tyrolu nie można zapomnieć o wspomnianych już wcześniej winach – panują tu idealne warunki dla winorośli – ponad 300 słonecznych dni w roku i opady w granicach 500-800 mm pozwalają na produkcję najwyższej jakości białych i czerwonych win. Szczególnie warto tu spróbować mineralnego i orzeźwiającego w smaku Gewuerztraiminera, a z czerwonych win Lagrein czy Vernatsch. Wina, podobnie jak i inne produkty z Południowego Tyrolu, to super pomysł na prezent dla najbliższych, a także upominek dla nas z wyjazdu.
Wellness
Alpejski relaks to pobyt w hotelu wellness i odpoczynek na łonie natury. Marzy Ci się drewniana sauna tuż obok stoku, do której podjedziesz na nartach? A może chcesz podziwiać alpejskie szczyty siedząc w jacuzzi? Odkryj typowe zabiegi dla regionu, jak kąpiel w sianie czy skorzystaj z zabiegów na bazie lokalnych produktów: południowo-tyrolskie jabłka opóźniają starzenie, a mleko działa relaksująco i przywraca skórze elastyczność.
Ten sielankowy relaks wśród pięknej natury nazywany jest Alpejskim Wellness. W dolinie Val Senales doznamy niezwykłego odpoczynku w otoczeniu górskiego krajobrazu. Sauna na stoku czy odprężenie w zewnętrznym jacuzzi z widokiem na ośnieżone szczyty to nie tylko wyjątkowa regeneracja, ale także wspaniałe doświadczenie.
Wybrane hotele posiadają wewnętrzne lub zewnętrzne baseny, najczęściej z zachwycającym widokiem na góry. Ofertę hotelową uzupełniają zabiegi kosmetyczne, masaże i terapie zdrowotne, które naładują nasze akumulatory na cały dzień. Warto tez wspomnieć o przyjemnych zabiegach SPA, które rozbudzają zmysły, kąpiel w sianie czy masaż olejem z sosny górskiej to bardzo tradycyjne metody pielęgnacji. Dodatkowo w Val Senales wytwarza się wysokiej jakości naturalne kosmetyki np. na bazie mleka kobylego, które ma właściwości uzdrawiające, odświeżające mleczne peelingi czy poprawiające ukrwienie olejki z kosodrzewiny.
W całym regionie działa również sporo parków wodnych i basenów. W Merano znajdują się bardzo popularne termy, które są zasłużoną przyjemnością po jeździe na nartach czy wędrówkach górskich. Kompleksy mają bogaty wybór zabiegów odnowy. Można tu korzystać ze zdrowotnych właściwości wód termalnych zawierających cenne pierwiastki wpływające na ciało jak i nasze samopoczucie.
Hotele i apartamenty
Hotel & Chalets Edelweiss
18 pokoi i 10 domków w alpejskim stylu to prawdziwy skarb.Hotel usytuowany jest nad brzegiem jeziora Vernago w odległości kilku kilometrów od tras narciarskich. W pięknych wnętrzach na gości czeka restauracja z tarasem, bar, biblioteka z kominkiem i centrum spa.
www.chalets-edelweiss.it
Goldene Rose
Czterogwiazdkowy hotel w uroczym miasteczku Certosa zachwyca elegancką ,górską architekturą. W hotelu znajduje się doskonała restauracja oraz spa z centrum odnowy biologicznej. Hotel umiejscowiony jest kilkanaście kilometrów od lodowca w Maso Corto.
www.goldenerose.it
Hotel Tonzhaus
Ten 4-gwiazdkowy hotel rodzinny znajduje się 10km od tras narciarskich. Wnętrze pięknie łączy tradycyjne rozwiązania z nowoczesnym designem. Na gości czeka spa, zewnętrzny basen, przeszklona biblioteka, a także restauracja z lokalnymi daniami.
www.tonzhaus.com
Top Residenz Kurz
Przestronne apartamenty (z aneksem kuchennym) znajdują się na wysokości 2011 m n.p.m. w kurorcie Maso Corto. Na miejscu mamy wszystko, czego można potrzebować podczas urlopu (basen, spa, sklep, restauracja), a kolejka linowa wwiezie nas na lodowiec w kilka minut.
www.masocorto.com.pl
Jeśli podobał Wam się nasz wpis, dołączcie do INTOPASSION FRIENDS i śledźcie nas na Facebook.com/intopassion oraz Instagram.com/into_passion.
Zapraszamy również do oglądania naszych przygód na naszym vlogu
Submit a Comment