Co to jest Bikram joga?
Bikram joga to rodzaj jogi którą Bikram Choudhury stworzył na podstawie tradycyjnych technik jogi. O tym co wyróżnia ten styl ćwiczeń i jakie korzyści płyną z praktykowania tego typu jogi opowie założycielka szkoły Bikram Yoga Warszawa – Marta Hodgdon.
Co to jest Bikram Joga i czym ten rodzaj jogi różni się od tradycyjnych ćwiczeń?
Bikram Joga to oryginalna gorąca joga. To właśnie Bikram Choudhury jeszcze w latach 60-tych jako pierwszy zaczął podgrzewać swoją salę do jogi do 41 °C i dodał 40% wilgotności. To on opracował też sekwencję 26 asan hatha jogi w taki sposób aby była dostępna dla początkujących a równocześnie wymagająca dla zaawansowanych. Swoją metodę Bikram wprowadził we własnej szkole w Bombaju a potem dopracował w Tokio, gdzie współpracował z fizjoterapeutami z Uniwersytetu Tokijskiego. Sam Bikram odniósł w młodości poważną kontuzję kolana, co stało się jego inspiracją do stworzenia systemu jogi o działaniu terapeutycznym. Prawdziwą popularność zdobył w Kalifornii w latach 70-tych.
Bikram Joga różni się od innych stylów jogi głównie podwyższoną temperaturą, unikalną sekwencją 26 pozycji, a także tym, że wszyscy nauczyciele Bikram Jogi muszą odbyć trening pod osobistym nadzorem Bikrama. Bikram Joga nie uczy medytacji i nie ma żadnych odniesień do religii. Jest to hatha joga, czyli joga skupiona wyłącznie na wysiłku fizycznym i poprawie stanu kondycji fizycznej. Sam Bikram nazywa swoją jogę ‘medytacją w ruchu’.
Trochę historii – skąd pomysł na stworzenie w Warszawie takiej szkoły?
Chęć otworzenia szkoły powstała z pasji do Bikram Jogi. Ten styl jogi zaczęłam ćwiczyć 10 lat temu w studiu Bikram Jogi i Pilates, Club Stretch w Dubaju. Bardzo szybko zauważyłam jak bardzo pozytywnie wpływa to na moje zdrowie i samopoczucie. Cierpiałam przedtem na bóle kręgosłupa i bezsenność. Kiedy zaczęłam ćwiczyć Bikram Jogę po pierwsze zaczęłam normalnie spać, bardzo szybko zauważyłam, że nie bolą mnie plecy a po paru miesiącach udało mi się też schudnąć i to bez diety i bez stresu. Mniej więcej po dwóch latach regularnej praktyki zaczęłam zauważać inne pozytywne zmiany w moim życiu, większą asertywność, mniejszy poziom stresu i strachu, większą pewność siebie i poczucie zadowolenia z życia. Wtedy też narodził się pomysł na to żeby otworzyć studio Bikram Jogi w Polsce. Przez 10 lat praktyki obserwowałam jak bardzo popularna staje się ta metoda, zarówno w Dubaju jak i na całym świecie. Po trzech miesiącach istnienia naszej szkoły w Warszawie widzimy jak bardzo polubili ją także Polacy.
Ile trwają zajęcia i przez kogo są prowadzone?
Zajęcia Bikram Jogi trwają zawsze 90 minut. Prowadzone są tylko przez nauczycieli Bikram Jogi wyszkolonych i certyfikowanych przez Bikrama Choudhry, twórcę tej metody. W naszej szkole uczą w tej chwili trzy nauczycielki Bikram Jogi, wszystkie z certyfikatem uprawniającym do uczenia Bikram Jogi.
Jak ćwiczenia w 40 stopniowej temperaturze wpływają na nasze ciało?
Studio Bikram Jogi ogrzane jest do około 41 °C i ma 40% – 60% wilgotności. Bikram zaczął podgrzewać i nawilżać swoje studio kiedy uczył w zimie w suchym i chłodnym klimacie Tokio. Chciał w ten sposób odtworzyć naturalne warunki w jakich ćwiczy się jogę w Indiach. Okazało się, że ludzie kochają ciepło i uwielbiają się pocić! Wysoka temperatura rozgrzewa mięśnie i ścięgna, pozwala głębiej i bezpieczniej się rozciągać, przyspiesza spalanie tłuszczu i oczyszczanie organizmu z toksyn. Nowoczesne ogrzewanie na spoconej skórze daje uczucie lekkiego chłodzenia, 41°C to przyjemne ciepło, które pozwala się rozluźnić i zupełnie zapomnieć o stresie i napięciu całego dnia.
Czy trzeba się przygotować do takich zajęć, jeżeli tak to w jaki sposób?
Aby przygotować się do zajęć: unikaj jedzenia 2 – 3 godziny przed lekcją. Pij dużo wody w ciągu dnia. Organizm powinien być dobrze nawodniony w czasie zajęć. Będziesz się pocić, więc unikaj luźnych bawełnianych rzeczy które wchłaniają płyny, najlepsze są dopasowane ubrania z tkanin sportowych, na przykład mieszanek bawełny i lycry. Na zajęcia przynieś matę do jogi i dwa duże ręczniki – jeden żeby położyć na matę a drugi pod prysznic. Możesz zabrać też dużą butelkę wody niegazowanej – nie ze szkła.
Jakie korzyści przynoszą ćwiczenia Bikram Jogi?
Bikram Joga stała się tak popularna w USA, Kanadzie, Australii i na zachodzie Europy dlatego, że działa terapeutycznie i pomaga w wielu problemach zdrowotnych wynikających ze współczesnego stylu życia. Jest świetna na kontuzje sportowe, Andy Murray wyleczył łokieć a Ryan Giggs liczne kontuzje z boiska właśnie dzięki Bikram Jodze, Serena Williams ćwiczy ten styl jogi regularnie. Na stronie Bikram Yoga – Testimonials jest cała lista podziękowań od osób, którym Bikram Joga pomogła na różnego rodzaju dolegliwości, od depresji i bezsenności, przez cukrzycę i choroby serca, po dyskopatie i kontuzje kolan.
Bikram Joga jest świetna na:
– Utratę wagi, pomaga szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Na jednej sesji spala się ponad 1000 kalorii. Reguluje apetyt i zmniejsza ochotę na niezdrowe jedzenie. Bez diety można łatwo utrzymać szczupłą sylwetkę.
– Detoksykację organizmu. Rozgrzane mięśnie łatwiej spalają tłuszcz a wraz z nim usuwane są toksyny. Intensywne pocenie i picie wody sprzyjają oczyszczaniu organów, gruczołów i skóry.
– Bóle kręgosłupa i kolan. Specjalnie wybrane pozycje wzmacniają wszystkie partie mięśni a zwłaszcza mięśnie pleców, nóg i brzucha.
– Astmę i alergie. Ćwiczenia oddechowe w gorącej i dobrze nawilżonej sali poprawiają wydolność płuc i systemu oddechowego.
– Emocje. Regularna praktyka zwiększa poczucie wiary w siebie, samokontrolę, silną wolę, cierpliwość, koncentrację i determinację.
– Stres. Ćwiczenie w rozgrzanej sali działa rozluźniająco, usuwa stres i napięcie. Po sesji Bikram Jogi jesteś pełen energii i pozytywnych myśli.
Czy Bikram Jogę może ćwiczyć każdy?
Bikram Joga to sekwencja dla początkujących i każdy, bez względu na kondycję fizyczną może ją ćwiczyć. Zajęcia Bikram Jogi to intensywny wysiłek fizyczny i podobnie jak przy uprawianiu innych sportów, osoby z problemami zdrowotnymi powinny się skonsultować z lekarzem zanim zaczną uprawiać ten styl jogi. Bikram Jogi nie powinny ćwiczyć kobiety w pierwszych 4 tygodniach ciąży. Kobiety, które mają regularną praktykę mogą ją kontynuować po tym okresie. Osoby z cerą naczynkową mogą odczuć pogorszenie stanu cery z powodu wysokiej temperatury. Epilepsja jest przeciwwskazaniem do uprawiania Bikram Jogi. Dzieci poniżej 13 roku życia nie mają w pełni wykształconych gruczołów potowych więc nie powinny ćwiczyć w tej temperaturze.
http://www.bikram.pl
Submit a Comment